Wielka Brytania wprowadza nowe zasady wjazdu. Zmiany obejmą także Polaków

Wielka Brytania podąża wzorem takich państw jak Stany Zjednoczone czy Kanada i wprowadza system Elektronicznej Autoryzacji Podróży (ETA). Ruszy już pod koniec tego roku, ale my będziemy mieli jeszcze czas. Mieszkańców krajów Unii Europejskiej obowiązek ten obejmie do końca 2024 roku.

"ETA zwiększy bezpieczeństwo naszych granic. Dzięki temu pozyskamy wiedzę o osobach pragnących przybyć do Wielkiej Brytanii i zapobiec przyjazdowi tych, którzy stanowią zagrożenie" - poinformował minister imigracji Robert Jenrick.

Zobacz wideo Jak będzie wyglądała Wielka Brytania pod panowaniem Karola III?

Electronic Travel Authorisation (ETA) to elektroniczne zezwolenie na wjazd. Procedura ta zostanie wprowadzona po to, aby jeszcze w większym stopniu wzmocnić bezpieczeństwo granic, a także zmniejszyć kolejki. Proces pełnej cyfryzacji granic Wielka Brytania chce zamknąć do 2025 roku.

W pierwszej kolejności obowiązek wystąpienia o ETA nałożony zostanie na obywateli Kataru (od października 2023 roku). Od lutego 2024 roku o ten dokument będą musieli się ubiegać obywatele Bahrajnu, Jordanii, Kuwejtu, Omanu, Arabii Saudyjskiej oraz Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Do końca 2024 roku ETA stanie się wymogiem dla wszystkich obywateli krajów objętych ruchem bezwizowym do Wielkiej Brytanii (to nie tylko UE, ale też USA, Meksyk, Nowa Zelandia, Japonia czy Kanada).

Zezwolenie upoważnia do półrocznego pobytu na Wyspach w celach turystycznych, służbowych. Na podstawie tego dokumentu będzie można pojechać w odwiedziny do znajomych i krewnych lub na studia. ETA uprawnia też do trzymiesięcznego pobytu w ramach wizy pracowniczej (creative worker visa concession) i do przejazdu przez Wielką Brytanię.

Jak zdobyć ETA?

Aby uzyskać zezwolenie na wjazd, trzeba będzie wypełnić wniosek przez aplikację UK ETA albo przez stronę internetową gov.uk. Podczas wypełniania formularza niezbędne będą: ważny paszport biometryczny, adres e-mail, dane karty kredytowej. System zapyta nas także o szczegóły dotyczące podróży. Aplikujący będzie musiał również odpowiedzieć na kilka pytań. Na decyzję trzeba będzie czekać do trzech dni roboczych.

Aby uzyskać zezwolenie na wjazd na teren Zjednoczonego Królestwa trzeba będzie uiścić opłatę. Na stronie rządowej brak jeszcze na ten temat informacji. W innych krajach za podobny dokument trzeba zapłacić od ok. 5 do 20 euro (ok. 23-93 zł). Wielka Brytania deklaruje spójność z tymi zasadami.

ETA będzie upoważniało do wjazdu na Wyspy przed okres dwóch lat.

Źródła: CNBC, Euronews

Więcej o: