Lake Placid - wieś w stanie Nowy Jork i ośrodek sportów zimowych. Dorastała tu znana piosenkarka

Lake Placid jest niewielką miejscowością w amerykańskim stanie Nowy Jork. Słynie przede wszystkim jako ośrodek narciarski. Dwukrotnie organizowano tu igrzyska olimpijskie. Latem przyciągać może przyroda.

Lake Placid - gdzie jest?

Gdzie jest Lake Placid? Miejscowość licząca sobie ponad 2600 mieszkańców jest umiejscowiona w amerykańskim stanie Nowy Jork. Usytuowanie na granicy z Kanadą i jej wielkimi jeziorami ma tutaj duże znaczenie. Miejscowość leży nad jeziorem o tej samej nazwie i wśród górskiego pasma Adirondack. Charakterystyczny jest tu krajobraz łączący elementy górskie, często porośnięte lasem, ze stawami i jeziorami. 

Lake Placid. Zdjęcie ilustracyjneLake Placid. Zdjęcie ilustracyjne istock / AlbertPego

Lake Placid: co warto zobaczyć? Historia sportu zimowego 

Co warto zobaczyć w Lake Placid? Miejscowość znana jest przede wszystkim jako ośrodek sportów zimowych. Po raz pierwszy została z nimi mocno skojarzona w 1932 r. Wówczas w Lake Placid odbyły się III Zimowe Igrzyska Olimpijskie. Były to pierwsze tak duże zawody w sporcie zimowym, które odbyły się poza Europą. Charakterystyczne jest to, że ich przeprowadzenie wymagało bardzo dużych nakładów finansowych poniesionych w zasadzie przez amerykańskiej wsi. Wybudowanie stadionu czy toru bobslejowego nie mogło się zwrócić. Chociaż imprezę otwierał sam gubernator stanu i późniejszy prezydent Franklin Delano Roosevelt, to całość zakończyła się finansową porażką na poziomie 1 miliona dolarów długu. Co ciekawe: podczas imprezy rozegrano takie dyscypliny pokazowe jak choćby curling i... wyścigi psich zaprzęgów. 

Igrzyska olimpijskie powróciły tu jeszcze raz - stało się to w 1980 r. Wówczas brało w nich udział 37 reprezentacji narodowych, imprezę otworzył zaś uroczyście wiceprezydent USA Walter Mondale. Do historii amerykańskiego sportu przyszły także inne imprezy zimowe organizowane w Lake Placid. Odbywały się tu choćby:

  • Mistrzostwa Świata w Narciarstwie Klasycznym w 1950 r.;
  • dwie Zimowe Uniwersjady (w 1972 i 2023 r.);
  • mistrzostwa świata w dyscyplinach, takich jak bobsleje, saneczkarstwo czy skeleton.

Lake Placid. Tor bobslejowo-saneczkarski. Zdjęcie ilustracyjneLake Placid. Tor bobslejowo-saneczkarski. Zdjęcie ilustracyjne Autorstwa Ermentrude - Praca własna oryginalnego przesyłającego, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=5736781

W miejscowości założonej w początkach XIX w. nie ma zbyt wielu zabytków czy interesujących miejsc poza tymi, które związane są z miejscową przyrodą i sportem zimowym. Funkcjonuje tutaj Centrum Olimpijskie. Z Lake Placid związane były losy przynajmniej kilku znanych osób. Chodzi m.in. o Johna Browna (1800 - 1859), który był jednym z liderów ruchu abolicjonistycznego w Stanach Zjednoczonych. Dorastała tutaj także znana piosenkarka Lana Del Rey (ur. 1985).

Zobacz wideo Cud Podlasia wygląda jak wyspa na Pacyfiku

Puchar Świata w skokach narciarskich wraca do Lake Placid

Z czego jeszcze znane jest Lake Placid? W sezonie 2022-2023 na tutejszej skoczni narciarskiej rozegrane zostały Zawody Pucharu Świata (10 - 12 lutego). Jest to powrót tego cyklu do Stanów Zjednoczonych po 19 latach. Ostatnio takie zawody rozegrano w Salt Lake City w 2004 r. W Lake Placid znajduje się kompleks skoczni narciarskich z największą o punkcie K-115 m. 

Lake Placid - jaka pogoda?

Jaka jest pogoda w Lake Placid? Miejscowość leży w strefie klimatu kontynentalnego wilgotnego. Występują tutaj duże różnice temperatur w zależności od pory roku. Lata są ciepłe, zimy zaś przeciętnie mroźne, opady występują przez cały rok. 

Lake Placid - latem czy zimą?

Kiedy wybrać się do Lake Placid? Latem czy zimą? Bogata oferta sportów zimowych nakazuje raczej wybór sezonu zimowego. Także latem można jednak skorzystać choćby z okazji do podziwiania piękna tutejszej przyrody. To raj dla miłośników dość wysokich szczytów, nieprzebytych lasów i wielu skrytych wśród nich jezior czy stawów. 

Zobacz też: Najpiękniejsze miejsca na świecie: ranking zawiera atrakcje turystyczne głównie spoza Europy [ZDJĘCIA]

Więcej o: