Gdzie leży Garmisch-Partenkirchen? Gdzie jest miejscowość, którą rozsławił Turniej Czterech Skoczni? Garmisch-Partenkirchen położone jest w południowych Niemczech, w kraju związkowym Bawaria. Usytuowane jest w Alpach, na styku trzech pasm: Bayerische Voralpen, Ammergauer Alpen i Wettersteingebirge. Miejscowość ta nie ma statusu miasta. Co ciekawe, do 1935 roku Garmisch i Partenkirchen były dwiema samodzielnymi miejscowościami, które oddzielała rzeka Partnach. Z rozkazu Hitlera połączono je w 1935 roku, z uwagi na organizowane tu rok później IV Zimowe Igrzyska Olimpijskie. W Garmisch-Partenkirchen w latach 1978 i 2011 odbyły się także Mistrzostwa Świata w Narciarstwie Alpejskim. Począwszy od 1953 roku w miejscowości tej co roku 1 stycznia odbywają się zawody skoków narciarskich na skoczni Große Olympiaschanze w ramach Turnieju Czterech Skoczni. Garmisch-Partenkirchen jest znanym ośrodkiem narciarskim, a także uzdrowiskiem.
Wybierając się do Garmisch-Partenkirchen co warto zobaczyć? Na uwagę z pewnością zasługuje skocznia narciarska Große Olympiaschanze, na której od 70 lat rozgrywane są zawody Turnieju Czterech Skoczni. Stanowi ona część kompleksu, w skład którego wchodzą jeszcze trzy inne skocznie. Ostatni raz przebudowano ją w 2008 roku. Aktualnym oficjalnym rekordzistą skoczni o punkcie konstrukcyjnym 125 m jest Dawid Kubacki, który 1 stycznia 2021 oddał skok na odległość 144 metrów. O atrakcyjności Garmisch-Partenkirchen stanowi również jego położenie u podnóża najwyższego niemieckiego szczytu, Zugspitze, o wysokości 2962 m n.p.m. Można się nań dostać z pomocą kolejki zębatej, której początkowa stacja znajduje się w Garmisch-Partenkirchen, a której trasa wiedzie częściowo przez tunel wykuty w skale. Na wierzchołek Zugspitze można też wjechać oddaną do użytku w 2017 roku nowoczesną koleją linową, podziwiając podczas podróży zapierające dech w piersi widoki. A obok górnej stacji kolejki znajduje się także galeria sztuki. W samym Garmisch-Partenkirchen natomiast można podziwiać typową dla południowych Niemiec i Austrii formę malarstwa ściennego, zwaną Lüftlmalerei. Technika ta polega na ozdabianiu domostw kolorowymi malowidłami, przedstawiającymi historię obecnych lub byłych mieszkańców danych budynków.
Zugspitze w Alpach Bawarskich Altrendo Images / shutterstock
Warto wiedzieć, wybierając się do Garmisch-Partenkirchen, jaka pogoda może nas tam spotkać. W miejscowości tej panuje klimat oceaniczny, co oznacza, że opady deszczu są częste i występują praktycznie przez cały rok, a powietrze odznacza się dużą wilgotnością. Rocznie spada tu blisko 960 mm deszczu, a średnia temperatura roczna dla Garmisch-Partenkirchen określana jest na poziomie 10 stopni Celsjusza. Najcieplejsze miesiące w Garmisch-Partenkirchen to lipiec i sierpień, kiedy to średnia temperatura wynosi 16 stopni Celsjusza. Wakacyjne miesiące wolne są więc od upałów, to idealna pogoda dla osób lubiących latem oddychać świeżym, rześkim powietrzem. Wybierając się do Garmisch-Partenkirchen poza szczytem sezonu warto pomyśleć o czerwcu, kiedy to termometry wskazują zwykle nie więcej niż 14 stopni Celsjusza, bądź wrześniu z najwyższą temperaturą w okolicach 12 stopni Celsjusza. Najzimniejsze miesiące w Garmisch-Partenkirchen to grudzień i styczeń (najwyższa temperatura -2 stopnie Celsjusza, najniższa -12 stopni Celsjusza). Styczeń to także miesiąc z najmniejszą sumą opadów.
Garmisch Partenkirchen - jezioro Eibsee w Grainau w Niemczech z górami Zugspitze w tle istock
Kiedy jechać do Garmisch-Partenkirchen: latem czy zimą? Osoby, które pragną zdobyć najwyższy szczyt Niemiec (czy to samodzielnie się wspinając, czy też wjeżdżając kolejką), powinny raczej wybrać letnie miesiące. Wówczas warto też udać się do wąwozu położonego u bram niemieckich Alp, Partnachklamm. Wąwóz ten w 1912 roku uznany został za pomnik przyrody. Droga ku wąwozowi również warta jest zobaczenia, a prowadzi m.in. obok skoczni narciarskich. Zimą największą atrakcją Garmisch-Partenkirchen są okoliczne stoki narciarskie, z jedyną w Niemczech możliwością zjeżdżania z lodowca. W okolicach Garmisch-Partenkirchen znajdują się również świetnie przygotowane trasy dla narciarzy biegowych.
Zugspitze w Alpach Bawarskich Kevin Knapp / shutterstock
Osobom, które nie znają języka niemieckiego, pewne trudności może sprawić wymowa Garmisch-Partenkirchen. Jak czytać tę niemiecką nazwę geograficzną? Zbitkę spółgłosek "sch" należy wymawiać jak głoskę "sz", zaś sylabę "chen" jako miękkie "sien". Jeśli mamy wątpliwości, warto znaleźć w Internecie strony oferujące "przewodnik po wymowie" i posłuchać, jak czyta nazwę Garmisch-Partenkirchen lektor.