Oberstdorf. Skocznia nie jest główną atrakcją tego alpejskiego uzdrowiska

Oberstdorf to niemiecka miejscowość, którą rozsławił narciarski Turniej Czterech Skoczni. Sprawdzamy, czy oprócz kibiców skoków narciarskich mają tu czego szukać inni turyści.

Oberstdorf - gdzie jest?

Zwłaszcza kibicom skoków narciarskich znany jest Oberstdorf. Gdzie jest ośrodek sportów zimowych, popularny przede wszystkim jako jedno z miast organizujących Turniej Czterech Skoczni? Oberstdorf jest najbardziej na południe wysuniętą miejscowością niemiecką. Położony na wysokości ponad 800 metrów n.p.m. ośrodek otaczają szczyty Alp Algawskich. Oberstdorf to miejscowość uzdrowiskowa i gmina targowa w południowych Niemczech, przynależy do kraju związkowego Bawaria. Oberstdorf znany jest jako ośrodek sportów zimowych, z uwagi na wybudowane tu skocznie narciarskie. Znajduje się tu mamucia skocznia narciarska Heini-Klopfer-Skiflugschanze o punkcie konstrukcyjnym K 200 (pod względem rozmiaru trzecia na świecie), a także kompleks pięciu skoczni narciarskich Audi Arena Oberstdorf, z których na największej, Schattenbergschanze o punkcie konstrukcyjnym K 120, co roku odbywa się pierwszy konkurs Turnieju Czterech Skoczni. Oberstdorf ceniony jest jednak również jako uzdrowisko, a także popularny wśród fanów aktywnej turystyki.

MAREK PODMOKŁY

Oberstdorf: co warto zobaczyć?

Odwiedzając Oberstdorf co warto zobaczyć? Niewątpliwie jedną z największych atrakcji Oberstdorfu jest szczyt Nebelhorn o wysokości 2224 metrów n.p.m. Osoby z dobrą kondycją i odpowiednimi umiejętnościami mogą go zdobyć pieszo, niemniej każdy może znaleźć się na szczycie dzięki kolejce Nebelhornbahm. Dolna stacja kolejki na Nebelhorn znajduje się niemal w samym centrum miasta, zaledwie kilometr od dworca kolejowego. Położona jest na wysokości 823 m n.p.m., kolejna stacja kolejki, Seealpe, mieści się już na wysokości 1280 m n.p.m., następna zaś, Höfatsblick - na wysokości 1932 m n.p.m. Stacja przy samym szczycie nosi nazwę Gipfelstation, a różnica wysokości między dolną i górną stacją kolejki wynosi przeszło 1400 metrów. Niemniej na pewno warto ją pokonać, gdyż ze szczytu Nebelhorn rozpościera się zapierający dech w piersiach widok na ponad 400 górskich szczytów. Podziwiać go można z wybudowanej wokół wierzchołka ścieżki widokowej czy efektownego tarasu widokowego przy niewielkiej restauracji.

Nebelhorn. Zdjęcie ilustracyjneNebelhorn. Zdjęcie ilustracyjne istock / eugen_z

Wart zobaczenia w Oberstdorfie jest niewątpliwie również kompleks skoczni narciarskich Audi Arena Oberstdorf. Szlakiem z okolic kolejki na Nebelhorn można też przejść do mamuciej skoczni Heini-Klopfer-Skiflugschanze, na której organizowano Mistrzostwa Świata w lotach. Po zakupieniu biletu wstępu można wjechać windą na samą górę skoczni i podziwiać ten ogromny obiekt z perspektywy skoczka narciarskiego. Przy okazji można nacieszyć oko panoramą otaczających obiekt Alp Algawskich oraz zobaczyć znajdujące się w pobliżu jezioro Freibergsee.

Zobacz wideo Taki widok na Tatry musisz zobaczyć choć raz w życiu

Oberstdorf: jaka pogoda?

Na co nastawiać się, obierając kierunek Oberstdorf? Jaka pogoda tam panuje? Kształtuje ją klimat oceaniczny, co sprawia, że przez cały rok obecne są tu częste opady deszczu. Najwyższe temperatury notowane są w Oberstdorfie w lipcu i sierpniu, miesiącem z najwyższą średnią temperaturą, wynoszącą 18 stopni Celsjusza, jest lipiec. Z kolei najzimniejszym miesiącem jest styczeń, z maksymalną temperaturą wynoszącą średnio -2 stopnie Celsjusza, a najniższą -10 stopni Celsjusza. Z reguły w styczniu notowanych jest 10 dni suchych, przez 3 dni pada deszcz, a śnieg średnio przez 18 dni. Pod względem temperatur i ilości dni z opadami atmosferycznymi podobny jest luty, a grudzień jest odrobinę cieplejszy, ma też większą sumę opadów. Najsuchszym miesiącem natomiast jest październik.

Oberstdorf: latem czy zimą?

Zastanawiając się czy wybrać Oberstdorf latem czy zimą, należy sobie odpowiedzieć na pytanie, co będzie stanowić dla nas atrakcję. Zwolennicy pieszych górskich wędrówek zdecydowanie powinni udać się do Oberstdorfu latem, by wyruszyć na jeden z tutejszych szlaków, a tych w okolicach kolejki na Nebelhorn nie brakuje. Za jedną z łatwiejszych uchodzi trasa do jeziorka Christlessee, na której nie ma zbyt wielu wzniesień. Stamtąd można udać się dalej, w kierunku Spielmannsau, podziwiając piękno przyrody. W oba te miejsca kursuje również autobus z dworca w Oberstdorfie. Z kolei będąc na szczycie Nebelhorn warto zejść do stacji Höfatsblick, skąd startują paralotniarze. A gdy podziwianie lotników w powietrzu nam się znudzi, można ruszyć dalej szlakiem w kierunku jeziora Seealpsee. Warto dojść przynajmniej do punktu widokowego przy Zeigersattel, ale bajkowe widoki zaczynają się szczególnie w dalszej wędrówce w kierunku jeziora.

Oberstdorf. Zdjęcie ilustracyjneOberstdorf. Zdjęcie ilustracyjne istock / Drepicter

Miłośnicy sportów zimowych wybierają Oberstdorf zimą. Jest to doskonały region narciarski z ponad 120 kilometrami tras. Szczególnie polecany jest rodzinom i początkującym narciarzom, ale i doświadczeni fani białego szaleństwa znajdą tu coś dla siebie. Świetnie przygotowane trasy obsługiwane są przez aż 55 wyciągów. Co ciekawe, znajdują się też tutaj trasy do nocnej jazdy na nartach przy sztucznym oświetleniu. Również fani snowboardu czy freeride'u mogą korzystać wieczorami ze snowparku w dolinie Kleinwalsertal. Miejsce to jest prawdziwym rajem zarówno dla nowicjuszy, jak i profesjonalistów w dziedzinie snowboardu.

Zobacz też: Góry zimą kuszą pięknymi krajobrazami, ale bywają też niebezpieczne. Sprawdź, jak wybrać idealną trasę

Więcej o: