Sapporo - poznaj jedno z największych miast Japonii, odwiedź park w samym jego centrum i weź udział w Festiwalu Śniegu!

Sapporo to wyjątkowe, śnieżne miasto, położone na dalekiej północy Japonii. Sprawdź, gdzie konkretnie jest położone, co warto tam zobaczyć i na jakie atrakcje liczyć.

Sapporo – gdzie jest? Co dokładnie powinieneś wiedzieć o tym mieście?

Sapporo – gdzie jest ta popularna miejscowość turystyczna? Miasto to jest piątym co do wielkości w całej Japonii, a mieści się na wyspie Hokkaido (pełni również funkcję stolicy tamtejszej prefektury). Nazwa "Sapporo" pochodzi z języka ajnoskiego, a konkretnie od sformułowania sat poro pet, co oznacza "wielka sucha rzeka". Powszechnie Sapporo znane jest jako ośrodek sportów zimowych. To również miasto-gospodarz słynnego Festiwalu Śniegu.

Kiedy będzie śnieg? Nie wiadomo. W pewnym mieście nigdy nie brakuje białego puchuKiedy będzie śnieg? Nie wiadomo. W pewnym mieście nigdy nie brakuje białego puchu Fot. iStock/mu_mu_

Sapporo – co warto zobaczyć podczas wyjazdu?

Twoim nowym kierunkiem jest Sapporo? Co warto zobaczyć na miejscu? Jakie atrakcje czekają na Ciebie w tym mieście? Zdecydowanie największą z nich jest zimowy Festiwal Śniegu, organizowany co roku od połowy XX wieku. Możesz wybrać się na niego i podziwiać lodowe rzeźby, które biorą udział w konkursie na najlepszą spośród nich. Zwykle to wielkie święto śniegu i lodu odbywa się w drugim tygodniu lutego.

Kiedy będzie śnieg? Nie wiadomo. W pewnym mieście nigdy nie brakuje białego puchuKiedy będzie śnieg? Nie wiadomo. W pewnym mieście nigdy nie brakuje białego puchu Fot. iStock/mu_mu_

Jeśli liczysz na niebywałą rozrywkę, koniecznie odwiedź dzielnicę Susukino. To tu mieszczą się barwne kluby karaoke i miejscowe gospody. Skosztujesz tam dań z makaronu o smaku miso, a także wsiądziesz na diabelski młyn Noria. Na pewno ciekawym miejscem okaże się ponadto Muzeum Piwa w Sapporo. Miejscowa marka jest najstarszą marką piwa w Japonii, a narodziła się w 1877 roku. Poza ciekawostkami ze świata piwa, wyniesiesz stąd również niezapomniane smaki, odwiedzając znajdujący się tu ogródek piwny.

Muzeum Piwa SapporoMuzeum Piwa Sapporo istock / Sean Pavone

Na pewno nie możesz też pominąć Parku Odori, zlokalizowanego w samym centrum miasta. To piękne, zielone miejsce w formie bulwaru, rozciągającego się na półtora kilometra. To właśnie tu powstają zimowe rzeźby z lodu, a ze stupięćdziesięciometrowej wieży telewizyjnej rozciąga się wspaniały widok na okolicę. Jeszcze szersze pole widzenia otrzymasz, wchodząc na górę Mount Moiwa.

W Sapporo można też podziwiać słynną skocznię Okurayamę, otwartą w 1931 roku. To tu odbywają się konkursy skoków narciarskich w ramach Pucharu Świata, Pucharu Kontynentalnego, Letniego Grand Prix, a także Pucharu FIS. Jej punkt konstrukcyjny jest zlokalizowany na 123 metrze. Co więcej, w Sapporo znajduje się też Muzeum Sportów Zimowych.

Zobacz wideo Jest czysty i zadbany? To tylko pozory. 7 najbrudniejszych rzeczy w pokoju hotelowym

Sapporo – jaka pogoda?

Wyjeżdżasz do Sapporo? Jaka pogoda Cię czeka? W tym mieście panuje klimat wilgotny kontynentalny, gdzie występują wyjątkowo łagodne lata i ciężkie, surowe zimy. Opadów można się natomiast spodziewać przez cały rok. Nie występuje tam pora sucha, a najwyższa temperatura w ciągu roku raczej nie przekracza 26 stopni Celsjusza. W najzimniejszych miesiącach, to jest w styczniu i lutym, temperatura spada zwykle do -12 stopni, z rzadka natomiast zdarza się, że dochodzi nawet do -16 stopni Celsjusza. Jeśli więc zależy Ci na cieple, wybierz się do Sapporo w okresie od lipca do września. A gdyby w głowie były Ci raczej zimowe atrakcje, możesz wybrać te najmroźniejsze miesiące i cieszyć się dużą ilością śniegu.

Sapporo – latem czy zimą? Kiedy lepiej wyjechać?

Wciąż wahasz się, kiedy wyjechać do Sapporo? Latem czy zimą? Na pewno każda z tych opcji ma swoje plusy. Zimą bez wątpienia będą mniej sprzyjające warunki pogodowe i zdecydowanie mniej przyjemne powietrze, jeśli jednak należysz do entuzjastów sportów zimowych, śnieg i mróz raczej Cię nie odstraszą. Możesz wówczas zajrzeć na Festiwal Śniegu, odwiedzić Okurayamę i Muzeum Sportów Zimowych, a także zająć się zimowymi aktywnościami. Jeśli natomiast liczysz na ciepłe dni, miłe spacery po Parku Odori i szaloną zabawę w dzielnicy Susukino, wybierz się do Sapporo latem.

Zobacz też: Oberstdorf. Skocznia nie jest główną atrakcją tego alpejskiego uzdrowiska

Więcej o: