Malownicze miejsca na zimę 2022/2023 na Islandii - poznaj niecodzienny krajobraz fascynującego, nordyckiego kraju

Malownicze miejsca na zimę 2022/2023 na Islandii? Na pewno warto zarezerwować termin, by je odwiedzić! Poznaj najpiękniejsze z nich i udaj się na niezapomnianą wycieczkę do krainy śniegu, lodu, gorących źródeł i zorzy polarnej.

Lista ciekawych miejsc na zimę 2022/2023 na Islandii: Reykjavik

Lista ciekawych miejsc na zimę 2022/2023 na Islandii nie mogłaby się obejść bez stolicy tego kraju, Reykjaviku. To miejsce, które zamieszkuje ponad połowa Islandczyków. Zimą jest tu naprawdę pięknie, gdy zasypane śniegiem ulice tworzą wyjątkowy klimat. Na głównej ulicy miasta, Laugavegur, znajduje się szereg sklepów, niezwykle atrakcyjnych zwłaszcza dla przyjezdnych, a także barów i restauracji, w których można spróbować miejscowych specjałów.

Błękitna Laguna. Reykjavik, IslandiaBłękitna Laguna. Reykjavik, Islandia shutterstock

Jeśli interesuje Cię architektura i zabytki, na pewno powinieneś odwiedzić wyjątkowy kościół protestancki, Hallgrimskirkja, imponujący także swoimi rozmiarami. Przysypany białym puchem, będzie sprawiał wrażenie budowli wyjętej prosto z którejś z baśni. Na pewno wrażenie na turystach wywrze ponadto niesamowita hala koncertowa, Harpa. A jeśli masz trochę więcej czasu, możesz także zajrzeć do muzeum tamtejszych cudów natury, Perlan, gdzie znajduje się także panorama Islandii. Na miejscu można zimą podziwiać zorzę polarną, jak również zajrzeć do centrum zorzy polarnej Aurora Reykjavik.

Piękne miejsca na zimę 2022/2023 na Islandii: Złoty Krąg

Fascynują Cię piękne miejsca na zimę 2022/2023 na Islandii? Tak naprawdę Złoty Krąg to nie do końca miejsce, a jedna z najbardziej malowniczych tras, znajdujących się na terenie tego państwa. Jest ona umiejscowiona około 40 kilometrów  na wschód od stolicy. Ciągnie się przez 150 kilometrów, a przebiega zarówno przez szczególnie atrakcyjny zimową porą Park Narodowy Thingvellir, jak i przez obszar zawierający gorące źródła Haukadalur.

Haukadalur. Zdjęcie ilustracyjneHaukadalur. Zdjęcie ilustracyjne istock / Michal Balada

Największą atrakcją Thingvellir jest pęknięcie między płytami tektonicznymi – północnoamerykańską oraz euroazjatycką – gdzie utworzona w ten sposób dolina Ring Thingvellir stale się poszerza. Z kolei w dolinie Haukadalur, gdzie znajduje się spora ilość gorących źródeł, można też natrafić na baseny błotne, gejzery oraz fumarole. To właśnie tam mieści się uznany niegdyś za najwyżej strzelający gejzer, Geysir. Najbardziej efektowny jest obecnie natomiast inny gejzer, Strokkur, wyrzucający około trzydziestometrową fontannę co kilka-kilkanaście minut. Warto też wspomnieć o malowniczym wodospadzie Gullfoss, z którego woda spada aż z 32 metrów.

Zobacz wideo Cud Podlasia wygląda jak wyspa na Pacyfiku

Romantyczne miejsca na zimę 2022/2023 na Islandii: Jokulsarlon

Interesują Cię romantyczne miejsca na zimę 2022/2023 na Islandii? Wybierz się do lodowcowej laguny Jokulsarlon. Znajduje się ona w południowo-wschodniej części kraju, a niemal w całości wypełniają ją góry lodowe. Jokulsarlon jest najgłębszym spośród jezior Islandii – posiada maksymalną głębokość 248 metrów. Swój wyjątkowy kolor laguna zawdzięcza temu, że miesza się w niej woda morska i słodka. Jednocześnie zimą możesz także u samego ujścia laguny dostrzec foki łowiące ryby. Wyjątkowo romantyczny widok zapewni także położona nieopodal czarna Diamentowa Plaża.

.. Shutterstock

Zobacz też: Romantyczne miejsca na świecie. Urok tropików i europejskich stolic. Jeden nieoczywisty kierunek

Więcej o: