Najwyższy szczyt Karkonoszy charakteryzuje się specyficznym klimatem podobnym do tego, który panuje na kole podbiegunowym. Śnieżna pokrywa zdobi Śnieżkę od wczesnej jesieni do wczesnej wiosny. Na szczycie można spodziewać się skoku ciśnienia oraz silnego wiatru, przed trudnymi warunkami atmosferycznymi warto się schronić w obserwatorium o ciekawej bryle. Z wnętrza obserwatorium można podziwiać nietypowe zjawiska takie jak Ognie świętego Elma, opady mgły oraz szadzi. Oprócz obserwatorium na szczycie warto odwiedzić też kościół św. Wawrzyńca.
Karkonoska zima. Tłok na podejściu na Śnieżkę Fot. Tomasz Pietrzyk / Agencja Wyborcza.pl
Śnieżka zimą kusi turystów pięknymi widokami. Jak dostać się na szczyt? Wędrowcy mają do wyboru trzy możliwości:
Karpacz Fot. pasja1000/Pixabay
Babia Góra nazywana jest matką niepogody, ze względu na zmienne warunki atmosferyczne, jednak na górze ciężką wędrówkę wynagradzają widoki. Z najwyższego szczytu w Beskidach Zachodnich można podziwiać spektakularną panoramę Beskidu Żywieckiego, Beskidu Śląskiego, Beskidu Małego, Beskidu Makowskiego, Beskidu Wyspowego, Gorców, Kotliny Orawsko-Nowotarskiej, Tatr i gór Słowacji. Na szczycie Babiej Góry znajduje się kamienny obelisk upamiętniający wizytę arcyksięcia Józefa, wojewody węgierskiego.
Widok na Babią Górę Fot. Adrianna Bochenek / Agencja Wyborcza.pl
Babia Góra zimą zachęca do pieszej wędrówki. Jak dostać się na szczyt? Zimową trasę warto rozpocząć od podejścia Głównym Szlakiem Beskidzkim. Wejście na Babią Górę można zaplanować zarówno od Przełęczy Krowiarki, jak i Przełęczy Brona.
Pasmo górskie w Sudetach Środkowych uznawane jest za najbardziej oryginalne i tajemnicze. Bogactwo i różnorodność kształtów Gór Stołowych w śniegu tworzy kosmiczny krajobraz, tajemnicze zakątki i spektakularne widoki kuszą górskich wędrowców.
Góry Stołowe. Zdjęcie ilustracyjne istock / Milan Sommer
Góry Stołowe zimą są oblegane przez turystów. Jak dostać się na najpopularniejszy szczyt? Do wyboru są dwa szlaki: niebieski i zielony, trasa składa się z kamiennych schodów, które zimą są oblodzone, konieczne będą więc raki. Zimą zamknięta jest trasa na Szczeliniec.
Jedne z najstarszych i najniższych gór w Europie, rozległe doliny i łagodne wzniesienia sprzyjają zimowym wędrówkom. Kameralny i jednocześnie tajemniczy krajobraz sprawia, że cieszą się dużym zainteresowaniem wśród turystów.
Góry Świętokrzyskie, Łysica / fot. Shutterstock Góry Świętokrzyskie, Łysica / fot. Shutterstock
Góry świętokrzyskie zimą wyglądają pięknie. Co warto zobaczyć w pobliżu?
Zimowi debiutanci przed pierwszą wyprawą zastanawiają się, jak się ubrać w góry zimą. Poniżej znajdziesz listę kolejnych warstw.
Zobacz też: Gdzie pojechać na weekend w Polsce? Turystyczne perełki w 3 województwach