Sanatoria w Polsce - czego można się spodziewać? Lista popularnych miejsc

Sanatoria w Polsce, czyli zakłady lecznictwa uzdrowiskowego, pomagają ciału (i duszy) dzięki lokalnym walorom przyrodniczym i rekreacyjnym. Wody mineralne, termalne lub borowiny mogą mieć zbawienny wpływ na ludzki organizm. Oto kilka miejsc, które słyną z uzdrowiskowych walorów.

Ośrodki sanatoryjne w Polsce. Czego się spodziewać?

Czego spodziewać się po ośrodkach sanatoryjnych w Polsce? Właściwie w większości województw znajdziemy miejsca, w których można doświadczyć prozdrowotnych kuracji. Oczywiście często bardzo różnią się między sobą: chodzi o rodzaj wykonywanych zabiegów leczniczych, ich korzystny wpływ na różne układy ludzkiego organizmu, ale także standardy obsługi i koszt pobytu. Warto tutaj dodać, że niektóre ośrodki mają bardzo długą tradycję leczenia ludzi z rozmaitych przypadłości. 

Prawdziwy rozkwit i popularność sanatoriów przypadły na XIX stulecie, kiedy to Polski nie było na mapach. "Do wód" udawano się jednak także w XVIII stuleciu, chociaż wówczas dotyczyło to raczej elit społecznych. Przykładem bardzo starego sanatorium jest Szczawno-Zdrój - tam tradycje wykorzystywania wód leczniczych sięgają XVI w. W kolejnych stuleciach bywały tu sławne postaci - choćby niemiecki cesarz Wilhelm II czy Winston Churchill.

Sanatoria w Polsce - lista popularnych miejsc

Lista popularnych sanatoriów w Polsce? Z pewnością powinny się tu znaleźć choćby:

  • Ciechocinek - kultowe sanatorium umiejscowione 25 km od Torunia. Korzystny mikroklimat pomaga w leczeniu m.in. reumatyzmu, schorzeń narządów ruchu, układu nerwowego czy oddechowego.
  • Lądek-Zdrój - sanatorium nieopodal Śnieżnika, które słynie z siedmiu źródeł wód mineralnych leczących np. schorzenia neurologiczne i reumatyczne.

Zdrowie i piękna architektura. Te pijalnie wód mineralnych to prawdziwe perełki (Lądek-Zdrój)Zdrowie i piękna architektura. Te pijalnie wód mineralnych to prawdziwe perełki (Lądek-Zdrój) Fot. Pixabay

  • Muszyna-Zdrój - miasto uzdrowiskowe w powiecie nowosądeckim. Od 1911 r. jest jednym z najbardziej znanych polskich uzdrowisk, oprócz korzystania z wód, można tu podziwiać piękne krajobrazy.
  • Świeradów-Zdrój - leżące w powiecie lubańskim uzdrowisko nieopodal Jeleniej Góry. Do leczenia wykorzystuje się tu wody mineralne, radonowe i borowiny, na uwagę zasługuje także modrzewiowa hala spacerowa.
  • Krynica-Zdrój - uzdrowisko łączące walory prozdrowotne z piękną architekturą. Tutaj rodziło się polskie wodolecznictwo.

Krynica Zdrój, Stary Dom ZdrojowyKrynica Zdrój, Stary Dom Zdrojowy Fot. Mateusz Skwarczek / Agencja Wyborcza.pl

  • Iwonicz Zdrój - podkarpackie uzdrowisko jest jednym z najstarszych w Polsce. Oprócz czystego środowiska można tu korzystać z uroków pięknej zabudowy.
  • Rabka-Zdrój - uzdrowisko w województwie małopolskim jest cenne z uwagi na mikroklimat i źródła solankowe. Oprócz leczenia dróg oddechowych i reumatyzmu przyjmuje się tutaj także kuracjuszy cierpiących na nerwice czy alergie.

Rabka ZdrójRabka Zdrój Fot. Kamil Gozdan / Agencja Wyborcza.pl

  • Duszniki-Zdrój - miejscowość leżąca na Dolnym Śląsku, gdzie można skorzystać z leczniczych źródeł szczelinowych. Leczy się tu schorzenia serca, płuc czy układu pokarmowego.
  • Kudowa-Zdrój - podgórskie uzdrowisko leżące niedaleko Gór Stołowych. Tutejszy klimat sprzyja lepszemu krążeniu krwi, oddychaniu i działaniu serca, zaś piękno krajobrazu zachęca do spacerów.
Zobacz wideo "Gdyby nie podwójne łóżko, nie zaszłabym w ciążę", czyli najbardziej absurdalne skargi turystów na biura podróży

Polskie sanatoria: Nałęczów

Wśród polskich sanatoriów niewątpliwie wyróżnia się również Nałęczów. To niezbyt duże miasteczko niedaleko Lublina znane jest z tutejszych wód, które nie tylko leczą, ale także odniosły sukces komercyjny. Świetność Nałęczowa to jednak przede wszystkim przełom XIX i XX w. Często gościli tutaj wówczas Henryk Sienkiewicz, ale przede wszystkim Bolesław Prus i Stefan Żeromski. Ostatni miał tu chatę, gdzie tworzył, pochował tu również swojego syna. Nałęczów kojarzy się więc z malowniczym Parkiem Zdrojowym i willami. Blisko stąd jest oczywiście także do Kazimierza Dolnego.

Sanatoria i uzdrowiska w Polsce: Sopot i ośrodki nadmorskie

Sanatoria i uzdrowiska w Polsce to także lokalizacje nadmorskie. Przykładami niech będą Ustka, Kołobrzeg i przede wszystkim Sopot, który kojarzy się ze słynnym molo i pięknymi plażami - pobyt na nich służy przede wszystkim leczeniu schorzeń dróg oddechowych. Wrażenie robią także lasy porastające wysoczyznę morenową. Kuracjuszy można tu spotkać o dowolnej porze roku.

Zobacz też: Zamek Korzkiew. Przebudowana forteca, która pełni funkcję hotelu

Więcej o: