Nowe zasady dotyczące wyjazdu do sanatorium na NFZ. Koniec z papierowymi skierowaniami

Z początkiem tego roku zmianie uległy zasady wystawiania skierowań na leczenie uzdrowiskowe w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Do sanatorium można się było do tej pory udać z papierowym skierowaniem, jednak już wkrótce przestaną one obowiązywać. Na jakich zasadach można teraz wyjechać do uzdrowiska?

Wyjazd do sanatorium ma na celu przywrócenie choremu zdrowia i sprawności fizycznej. To też świetna okazja na wzmocnienie organizmu i odprężenie w otoczeniu wykwalifikowanej kadry oraz urokliwej natury. Aby jednak wyjechać do uzdrowiska w ramach NFZ, trzeba spełniać konkretne warunki. Jednym z nich jest uzyskanie odpowiedniego skierowania. Dokąd się po nie zgłosić?

Zobacz wideo Masz planowany pobyt w szpitalu? Nie zapomnij spakować tych rzeczy!

Ważna zmiana w zasadach wyjazdu do sanatorium w ramach NFZ. Co to e-skierowanie?

Przed udaniem się do sanatorium, konieczna jest wizyta u lekarza, który wystawi skierowanie. Lekarz ubezpieczenia zdrowotnego analizuje medyczne dane pacjenta - jego stan zdrowia, przyjmowane leki, przebieg hospitalizacji, a także ewentualne przeciwwskazania, które mogłyby przeważyć o odmowie udzielenia skierowania.

1 stycznia 2023 roku nastąpiła zmiana przepisów związanych z udzielaniem zgody na pobyt w sanatorium na NFZ. Wprowadzono tzw. e-skierowania, czyli elektroniczne skierowania, które miały całkowicie zastąpić te w wersji tradycyjnej, papierowej. E-skierowania na leczenie uzdrowiskowe funkcjonowały już od 2021 roku, jednak w większości przypadków kontynuowano wystawianie skierowań w starej formie. Tegoroczne nowelizacje uregulowały tę kwestię.

Okres przejściowy wkrótce się kończy. Papierowe skierowania nie będą już w użyciu

Choć nowe zasady oficjalnie obowiązują od stycznia bieżącego roku, to zachowano okres przejściowy, mający na celu płynne przejście z tradycyjnych skierowań do tych w formie elektronicznej. Okres ten dopuszcza wystawianie dokumentów kierujących na leczenie uzdrowiskowe w postaci papierowej, jednak już wkrótce, bo 30 czerwca 2023 roku, się zakończy. 

O 1 lipca 2023 roku obowiązywały będą tylko e-skierowania. Co w rzeczywistości zmieni się dla kuracjuszy? Otóż będą oni mieli ułatwiony proces aplikowania do ośrodków uzdrowiskowych. Dokument wystawiony w systemie zostanie bezpośrednio i automatycznie przesłany do wojewódzkiego oddziału NFZ, tym samym eliminując potrzebę osobistego wysłania dokumentacji pocztą.

Decyzję o akceptacji lub odmowie przyjęcia do sanatorium, pacjent otrzyma na jeden z dwóch sposobów. Albo w formie powiadomienia w Internetowym Koncie Pacjenta, albo pisemnie, za pośrednictwem poczty. Wprowadzenie e-skierowań ma na celu skrócenie okresu aplikowania, a także uporządkowanie i ujednolicenie działania dotychczasowego systemu.

E-skierowania do sanatorium na NFZ - wyjątki

Od każdej reguły istnieją jednak wyjątki. Choć w teorii skierowania papierowe przestaną funkcjonować, to w praktyce istnieje kilka sytuacji, kiedy będą one dopuszczone. Chodzi o przypadki, kiedy to pobyt w sanatorium lub szpitalu uzdrowiskowym ma mieć miejsce w ośrodku zagranicznym bądź gdy nastąpi brak warunków do wystawienia e-skierowania (np. brak internetu, dostępu do systemu).

Czy da się przyspieszyć wyjazd do sanatorium?

Długie kolejki na pobyty w sanatoriach NFZ są wszystkim dobrze znane. Na swoją kolej trzeba czekać zwykle od kilku do nawet kilkunastu miesięcy. Komu przysługuje pierwszeństwo w wyjeździe? Do grupy uprzywilejowanej należą m.in. kombatanci, inwalidzi wojskowi, uprawnieni żołnierze, weterani, a także honorowi dawcy krwi.

Oprócz tego można się starać o wcześniejsze przyjęcie do sanatorium, czekając na "zwrot", czyli termin, z którego inny pacjent zrezygnuje np. z powodu choroby czy innych okoliczności. Po informacje dotyczące zwrotów należy się udać do wojewódzkiego oddziału NFZ. 

Więcej podobnych tematów znajdziesz na Gazeta.pl

Więcej o: