To miasto uzdrowiskowe to perła Dolnego Śląska. Kusi widokami i zabytkami. Leczył się tam Chopin

W województwie dolnośląskim, pośród gęstych lasów kryje się wyjątkowa miejscowość uzdrowiskowa. Słynie nie tylko ze swoich leczniczych źródeł i pięknych krajobrazów, ale i z tego, że swego czasu gościła wirtuoza gry na fortepianie i dumę polskiej muzyki klasycznej - Fryderyka Chopina. Co ma do zaoferowania uzdrowisko w Dusznikach-Zdroju?

W Polsce znajduje się 45 miejscowości uzdrowiskowych, z czego aż 10 z nich znajduje się na Dolnym Śląsku. Kuracjusze upodobali sobie krajobraz, liczne atrakcje, a także wody lecznicze poprawiające kondycję. Jednym z najchętniej wybieranych uzdrowisk jest miejscowość Duszniki-Zdrój. Jakie schorzenia się tam leczy i co robił tam Fryderyk Chopin?

Zobacz wideo Ciechanów. Turystyczna perła na Mazowszu?

Duszniki-Zdrój. Uzdrowisko o bogatej historii

Duszniki-Zdrój są położone w powiecie kłodzkim, w dolinie rzeki Bystrzycy Dusznickiej. Zewsząd otaczają je góry: z jednej strony Góry Orlickie, z drugiej zaś Góry Bystrzyckie. Pierwsze wzmianki o miejscowości pochodzą z przełomu X i XI wieku, kiedy to w jej okolicy wzniesiono najpierw drewnianą warownię, a następnie murowany zamek. W wieku czternastym Duszniki uzyskały prawa miejskie, a w kolejnym wieku zainteresowano się wykorzystaniem znajdującego się tam źródła leczniczego o nazwie "Zimny Zdrój".

W osiemnastym wieku miasto oficjalnie rozpoczęło swoją działalność uzdrowiskową. Odkryto wtedy kolejne źródło ("Letni Zdrój"), wybudowano pierwsze pawilony i urządzenia kąpielowe. W 1826 roku Duszniki-Zdrój gościły 16-letniego wówczas Fryderyka Chopina. Przyjechał w towarzystwie matki i sióstr w celu wyleczenia dręczących go suchot, czyli gruźlicy. 

Przyszły wirtuoz raczył się świeżym, rześkim powietrzem, udawał się na zdrowotne spacery i pił tamtejsze wody lecznicze. Dał wtedy dwa koncerty, z których dochód przeznaczył na rzecz sierot. Na jego cześć organizowany jest tam od 1946 roku doroczny Międzynarodowy Festiwal Chopinowski, w którym biorą udział genialni artyści z całego świata. 

Jakie choroby leczy się w Dusznikach?

Uzdrowisko w Dusznikach-Zdroju specjalizuje się w leczeniu chorób układu oddechowego, przewodu pokarmowego oraz schorzeń reumatologicznych i ortopedyczno-urazowych. Pomoc uzyskają także osoby borykające się z nadciśnieniem, chorobami serca oraz osteoporozą. Ponadto uzdrowisko oferuje zabiegi związane z leczeniem chorób kobiecych.

W leczeniu i rehabilitacji wykorzystuje się m.in. borowiny, z których wykonuje się okłady i kąpiele. Kuracjusze mają zapewnione inhalacje solankowe, kąpiele mineralne i igliwiowe oraz masaże lecznicze; mogą też liczyć na liczne zabiegi z zakresu elektroterapii i hydroterapii. 

Duszniki-Zdrój to nie tylko oferta lecznicza. Zabytki i atrakcje, które warto zobaczyć

Urokliwa okolica uzdrowiska obfituje w miejsca warte odwiedzenia. Punktem obowiązkowym jest Muzeum Papiernictwa, w którym zobaczysz stosowaną od średniowiecza metodę czerpania papieru, a także zwiedzisz szesnastowieczny młyn papierniczy. Kolejną dusznicką atrakcją jest Dworek im. Fryderyka Chopina, w którym odbywa się coroczny konkurs oraz pomnik kompozytora znajdujący się w Parku Zdrojowym. 

W miasteczku znajdują się też zabytkowe kościoły, np. renesansowo-barokowy kościół pw. śś. Piotra i Pawła, który słynie z unikatowej ambony w kształcie wieloryba. Godny uwagi jest również urokliwy rynek z kamieniczkami. Niedaleko rynku można zobaczyć siedemnastowieczny dom, w którym gościł sam król Polski Jan II Kazimierz Waza. 

Fani aktywności fizycznych także znajdą coś dla siebie. W Dusznikach-Zdroju znajduje się Zieleniec - największy w naszym kraju ośrodek narciarski. Miłośnikom długich spacerów polecamy z kolei malowniczy szlak na Szczeliniec Wielki, szlak na Skalne Grzyby oraz na Górę Wolarz. 

Więcej podobnych tematów znajdziesz na Gazeta.pl

Więcej o: