Do tej pory lekarze mogli wystawiać zarówno skierowania internetowe, jak i w formie tradycyjnej, czyli na papierze. Te drugie jednak sprawiały niemałe kłopoty pacjentom, na których spoczywał obowiązek dbania o terminy dostarczenia wszystkich dokumentów. Zmiana, która wchodzi w życie 1 lipca 2023 roku będzie więc ukłonem w stronę wszystkich kuracjuszy.
Minister zdrowia Adam Niedzielski już kilka miesięcy temu zapowiadał wchodzącą w życie na przestrzeni następnych dni zmianę. Lekarze będą mogli wystawić jedynie skierowanie na leczenie uzdrowiskowe w formie elektronicznej. Co ta zmiana oznacza w praktyce dla pacjentów? Otóż zwalnia ich z dodatkowych obowiązków. Od teraz żaden pacjent nie będzie musiał osobiście stawiać się w oddziale Narodowego Funduszu Zdrowia i godzinami stać w kolejkach z wnioskiem w ręku.
Nikt nie będzie również musiał pamiętać o terminach, których trzeba dotrzymać, by uzyskać dofinansowanie na wyjazd do sanatorium. E-skierowanie będzie natychmiastowo przesyłane do odpowiedniego oddziału NFZ. W tej formie nie tylko nie musimy martwić się o 30 dni ważności takiego dokumentu. Wszystkie dane wypełnione w formie elektronicznej będą czytelne, co nie było tak oczywiste w przypadku dokumentów wypełnianych ręcznie w formie papierowej. To ogromna zmiana na plus, która ułatwi składanie wniosków o dofinansowanie wyjazdu na leczenie uzdrowiskowe. Z elektronicznego konta każdy pacjent dowie się również, jaki dokładnie jest czas oczekiwania na turnus.
Niektórych może martwić wejście w życie nowych zasad, szczególnie jeśli wcześniej nie korzystało się ze skierowań lub wniosków wypełnianych online. Nie będzie to jednak nic trudnego, a cała procedura przebiegać będzie następująco:
Nadchodząca zmiana ma więc jedynie ułatwić dotychczasowy proces i udostępnić szerszy dostęp do informacji samym pacjentom i kuracjuszom, którzy będą mogli samodzielnie sprawdzać, czy ich skierowanie zostało zaakceptowane, lub odrzucone.
Więcej ciekawych treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl