Nadchodzi istotna dla kuracjuszy rewolucja. Od teraz lekarze będą zmuszeni się dostosować do nowych zasad

Nadchodzą niebywałe zmiany, które znacząco ułatwią życie kuracjuszom. Wszystkie skierowania na leczenie uzdrowiskowe będą musiały być wystawiane internetowo. To wbrew pozorom nie jest mała zmiana, a nowe zasady znacząco ułatwią i usprawnią cały proces. Według planów obowiązek e-skierowań wejdzie w życie wraz z początkiem lipca tego roku.

Do tej pory lekarze mogli wystawiać zarówno skierowania internetowe, jak i w formie tradycyjnej, czyli na papierze. Te drugie jednak sprawiały niemałe kłopoty pacjentom, na których spoczywał obowiązek dbania o terminy dostarczenia wszystkich dokumentów. Zmiana, która wchodzi w życie 1 lipca 2023 roku będzie więc ukłonem w stronę wszystkich kuracjuszy.

Zobacz wideo Masz planowany pobyt w szpitalu? Nie zapomnij spakować tych rzeczy!

Lekarze będą mogli wystawić wyłącznie e-skierowanie

Minister zdrowia Adam Niedzielski już kilka miesięcy temu zapowiadał wchodzącą w życie na przestrzeni następnych dni zmianę. Lekarze będą mogli wystawić jedynie skierowanie na leczenie uzdrowiskowe w formie elektronicznej. Co ta zmiana oznacza w praktyce dla pacjentów? Otóż zwalnia ich z dodatkowych obowiązków. Od teraz żaden pacjent nie będzie musiał osobiście stawiać się w oddziale Narodowego Funduszu Zdrowia i godzinami stać w kolejkach z wnioskiem w ręku.

Nikt nie będzie również musiał pamiętać o terminach, których trzeba dotrzymać, by uzyskać dofinansowanie na wyjazd do sanatorium. E-skierowanie będzie natychmiastowo przesyłane do odpowiedniego oddziału NFZ. W tej formie nie tylko nie musimy martwić się o 30 dni ważności takiego dokumentu. Wszystkie dane wypełnione w formie elektronicznej będą czytelne, co nie było tak oczywiste w przypadku dokumentów wypełnianych ręcznie w formie papierowej. To ogromna zmiana na plus, która ułatwi składanie wniosków o dofinansowanie wyjazdu na leczenie uzdrowiskowe. Z elektronicznego konta każdy pacjent dowie się również, jaki dokładnie jest czas oczekiwania na turnus.

Procedura krok po kroku

Niektórych może martwić wejście w życie nowych zasad, szczególnie jeśli wcześniej nie korzystało się ze skierowań lub wniosków wypełnianych online. Nie będzie to jednak nic trudnego, a cała procedura przebiegać będzie następująco:

  • Najpierw należy zarejestrować się w systemie pacjent.gov.pl. Dzięki temu będziemy posiadać wgląd w aktualności i przewidywany czas oczekiwania związany z leczeniem uzdrowiskowym.
  • Skierowanie będzie rozpatrywane przez lekarzy specjalistów zatrudnionych w NFZ, którzy mogą wysłany wniosek odrzucić lub zaakceptować. Czas oczekiwania trwać może do 30 dni od wystawienia skierowania.
  • Gdy skierowanie zostanie zaakceptowane i zatwierdzone, otrzymamy w systemie numer tego skierowania, informację o sposobie rozpatrzenia oraz szacunkowym czasie oczekiwania na przewidywany turnus w sanatorium. Dzięki IKP (Internetowe Konto Pacjenta) dostaniemy powiadomienie o przyznaniu miejsca i terminie turnusu.

Nadchodząca zmiana ma więc jedynie ułatwić dotychczasowy proces i udostępnić szerszy dostęp do informacji samym pacjentom i kuracjuszom, którzy będą mogli samodzielnie sprawdzać, czy ich skierowanie zostało zaakceptowane, lub odrzucone.

Więcej ciekawych treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Więcej o: