Zamek Rabsztyn. Średniowieczne ruiny przyjazne turystom

Zamek Rabsztyn to nie tylko historia, ale też ciekawie wykorzystywana atrakcja turystyczna. Dzięki uporowi lokalnych władz i społeczników udało się poddać wiekową budowlę ograniczonej odbudowie.

Ruiny zamku w Rabsztynie - położenie

Gdzie znajdują się ruiny zamku w Rabsztynie? Gotycka budowla została wzniesiona w ramach fortyfikacji strzegących w średniowieczu Królestwa Polskiego. Powstała na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej. Obecnie jest to powiat olkuski w województwie małopolskim

Ruiny Zamku Rabsztyn na Szlaku Orlich Gniazd -  historia

Skąd wzięły się ruiny Zamku Rabsztyn na Szlaku Orlich Gniazd? Jak inne budowle powstające w tym systemie Zamek Rabsztyn miał chronić jednego z zagrożonych odcinków granicy Królestwa Polskiego w średniowieczu. Wzniesiono go na skale trudnej do zdobycia, wykorzystując naturalne cechy terenu. Sama nazwa ''Rabstein'' pochodzi z języka niemieckiego i oznacza ''kruczą skałę''. Można więc podejrzewać, że wcześniej stała tu budowla powstała np. dzięki władcom czeskim.  

 

Pewne jest, że zamek murowany istniał w 1396 r. O wiele wcześniej zlokalizowana była tutaj drewniana strażnica. Władał tu m.in. Spytko II z Melsztyna, potem budowla należała do Melsztyńskich herbu Leliwa. Jednym z nich był Spytko III z Melsztyna, wódz polskich husytów, który poległ w bitwie pod Grotnikami. W poł. XV stulecia warownię rozbudowali i umocnili Tęczyńscy, później władali tu Bonerowie. Za ich czasów gościł tu m.in. król Henryk Walezy. W końcu XVI stulecia przebudowano zamek tak, by spełniał rolę renesansowego pałacu. Krytycznym etapem dla świetności tej budowli stał się potop szwedzki - najeźdźcy spalili ją i nigdy już nie wróciła do dawnej świetności.

Zobacz wideo Czy po podwyżkach cen biletów taniej podróżuje się pociągiem, czy samochodem?

Zamek Rabsztyn - odbudowa

Czym dzisiaj przyciąga Zamek Rabsztyn? Odbudowa po popadnięciu w ruinę odbyła się tylko w ograniczonym zakresie. Prawdą jest, że zamek był użytkowany także w początkach XVIII w., ale były to już tylko echa dawnej świetności. Najstarsza część zamku, wieża główna, przestała istnieć na pocz. XX w. Jednocześnie doceniano walory wizualne pozostałości po budowli składającej się z zamków górnego, średniego i dolnego. Obecnie Zamek Rabsztyn jest atrakcją turystyczną i miejscem organizowania festiwali czy turniejów rycerskich. Jego wykorzystanie stało się możliwe dzięki częściowej rekonstrukcji zakończonej w 2021 r. Część pomieszczeń zamkowych także zostanie zaadaptowana do celów turystycznych. 

 

Zamek Rabsztyn - cennik

Ile kosztuje zwiedzanie Zamku Rabsztyn? Cennik od wtorku do piątku przewiduje bilety kosztujące 15 zł (normalny) i 10 zł (ulgowy). W weekendy i święta jest drożej - odpowiednio 20 i 14 zł. Istnieje także możliwość wynajęcia przewodnika. Koszt to w tym przypadku 60 zł. Alternatywą jest skorzystanie z systemu audioguide za 5 zł.

Zamek Rabsztyn - godziny otwarcia

Jakie są godziny otwarcia Zamku Rabsztyn? Zwiedzanie jest tu uzależnione od konkretnej części sezonu. Pomiędzy marcem a październikiem są to godziny od 10 do 18 (od wtorku do piątku). Atrakcję można zwiedzać dłużej w weekendy od maja do sierpnia. W listopadzie godziny zwiedzania są krótsze - od 9 do 16.30, w grudniu zaś istnieje możliwość organizacji wycieczek grupowych po wcześniejszej rezerwacji.

Zamek Rabsztyn - parking

Co z parkingiem przy Zamku Rabsztyn? Atrakcję można śmiało odwiedzać z własnym samochodem. Auto poleca się pozostawić na parkingu nieopodal Chaty Kocjana - jest to miejsce płatne i monitorowane. 

Zobacz też: Zamek Olsztyn - jeden z najbardziej rozpoznawalnych zamków na Szlaku Orlich Gniazd. Co warto o nim wiedzieć?

Więcej o: