Zamek Smoleń: ciekawa średniowieczna warownia do zwiedzania w letni weekend

Zamek Smoleń pięknie wtapia się w krajobraz Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Od kilku lat możliwe jest zwiedzanie pozostałości po ważnej budowli. Co jeszcze warto wiedzieć o tym miejscu?

Ruiny zamku w Smoleniu - lokalizacja

Gdzie znajdują się ruiny zamku w Smoleniu? Jest to część tzw. Szlaku Orlich Gniazd położonego na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Konkretnie zlokalizowany jest we wsi Smoleń leżącej w powiecie zawierciańskim w województwie śląskim

Zamek Pilcza w Smoleniu a najdawniejsze osadnictwo

Zamek Pilcza w Smoleniu prezentuje się wyjątkowo efektownie, ale na jego obecność w tym miejscu warto patrzeć w dłuższej perspektywie. Pierwsza pewna wzmianka o budowli sięga 1394 r., ale samo wzgórze zamkowe było prawdopodobnie zasiedlone już w okresie lateńskim (trwającym od ok. 400 p.n.e. do początków naszej ery). Takie domysły pojawiają się z powodu znalezienia tu w XIX stuleciu dwóch włóczni z tych czasów.

Zobacz wideo Ateny bez kolejki na Akropol. Pomysł na weekend

Zamek Pilcza w Smoleniu - rys historyczny

Co wiemy o Zamku Pilcza w Smoleniu? Prawdopodobnie powstał w trzeciej ćwierci XIV w. Za jego budowniczego uznaje się możnowładcę Ottona z Pilczy. Bliski współpracownik Kazimierza Wielkiego stał za potęgą swojego rodu - jego córka została później trzecią żoną Władysława Jagiełły. Po rządach Pileckich zamek na dwa wieki stał się własnością Leliwitów. Z czasem położona w dogodnej do obrony lokalizacji budowla przestawała być odpowiednim lokum dla rosnących w potęgę właścicieli, którzy przeprowadzili się do Pilicy. Zamek został dodatkowo zdewastowany podczas szwedzkiego potopu. Również kolejne stulecia nie były łaskawe dla zamku w Smoleniu.

 

Gotycką budowlę rozpoczęto konserwować i częściowo odbudowywać dopiero w poł. XIX w. Do naszych czasów przetrwał jako trwała ruina. Od 2015 r. możliwe jest częściowe zwiedzanie budowli - stało się tak dzięki zabezpieczeniu murów i częściowej rekonstrukcji.

Smoleń - zamek i jego architektura

Czemu warto odwiedzić miejscowość Smoleń? Zamek jest nie tylko pamiątką po dawnej świetności tutejszych rodów, ale reprezentuje też ciekawą architekturę. Wzniesiony został w stylu gotyckim w taki sposób, że obudowano murami skalną platformę będącą miejscem o naturalnych walorach obronnych. Pojawiły się tu także część mieszkalna i stołp o średnicy 7,5 m. Późniejsze rozbudowy doprowadziły do powstania zamku dolnego (jego części zachowały się do dzisiaj); po 1450 r. dodatkowo powiększonego.

 

Smoleń - zwiedzanie, cennik

Co jeszcze warto wiedzieć o zamku w miejscowości Smoleń? Czas zwiedzania i cennik są tu bardzo istotne. Szacunkowy czas wejścia na górę to ok. 5 min. Na obejrzenie pozostałości budowli potrzeba ok. 40-45 min. Od kwietnia do października można to robić pomiędzy 9.00 a 18.00. W pozostałych miesiącach czas udostępniania zabytku jest krótszy i trwa od 10.00 do 15.00. Bilet wstępu kosztuje 15 zł (ulgowy 12 zł).

Zamek Pilcza - Smoleń. Jak dojechać?

Jak dojechać do Zamku Pilcza w Smoleniu? Do samej miejscowości można przybyć własnym samochodem lub transportem publicznym z Wolbromia lub Pilicy. Pod ruinami zamku znajduje się darmowy parking umożliwiający pozostawienie auta. 

Zamek Pilcza i rezerwat Smoleń

Co jeszcze warto tu obejrzeć oprócz Zamku Pilcza? Rezerwat w Smoleniu także jest ciekawą atrakcją. Leży on w granicach Parku Krajobrazowego Orlich Gniazd i ma 4,32 ha. Można tu podziwiać liczne ostańce skalne i zagłębienia, zbocza zaś porośnięte są przede wszystkim buczyną sudecką. Rośnie tutaj 160 gatunków roślin naczyniowych i 60 mchów. 

Zobacz też: Zamek w Morsku. Niedoceniana warownia na wapiennej skale

Więcej o: