Bezkonkurencyjny numer jeden na mapie polskich uzdrowisk. Urok tego miejsca przyciągał Józefa Piłsudskiego

Jak Polska długa i szeroka, tyle tu zjawiskowych miejsc, a także uzdrowisk i sanatoriów. Chociaż jest w czym wybierać spośród 47 różnorodnych miejscowości, jedna z nich od lat nie ustępuje podium popularności. Mowa tu oczywiście o Krynicy-Zdrój, malowniczej perełce słynącej z wód mineralnych, niebanalnych atrakcji turystycznych czy bajkowych widoków.

Nie da się ukryć, że Krynica-Zdrój z biegiem lat jest coraz chętniej i liczniej odwiedzana. Za popularnością miejscowości stoi wiele aspektów, jednak wielu turystów przekonują zdrojowe parki, sanatoria, uzdrowiska i długa lista kuracji, którym można się tam poddać. Hasło: "W zdrowym ciele, zdowy duch" jest tam jak najbardziej wyznawane, jak widać z pięknym rezultatem. 

Numer jeden na listach uzdrowisk, czyli Krynica-Zdrój w całej okazałości 

W Polsce znajduje się obecnie 47 miejscowości, które mają status uzdrowisk. Na liście królują te z województwa dolnośląskiego, jednak nieco oddalone tereny górzyste są równie atrakcyjne i bogate w naturalne dobra. Idealnym na to przykładem jest uwielbiana przez Polaków Krynica-Zdrój - miastopołożone w Małopolsce, które uchodzi za topowe wśród uzdrowisk i sanatoriów

O Krynicy-Zdrój słyszał niemal każdy, ten który pominął ten istotny temat, powinien szybko nadrobić zaległości! Naprawdę warto, bo miejsce to bajkowa ostoja, o pięknych widokach, niepowtarzalnym klimacie no i oczywiście całej masie atrakcji. Krynica-Zdrój znajduje się w Beskidzie Sądeckim, w dolinie potoku Kryniczanka. Bliskie sąsiedztwo Popradzkiego Parku Krajobrazowego zapewnia bliskość natury oraz szybki dostęp do gór, szlaków i polan. 

Zobacz wideo Ciechanów. Turystyczna perła na Mazowszu?

Krynica-Zdrój to miejsce którego nie można pominąć na mapie uzdrowisk

Już w XVIII r. badacze rozpisywali się nad zdrowotnymi właściwościami tamtejszych muszyńskich wód i to właśnie wtedy rozpoczęła się historia uzdrowiskowa. Z kolei z początkiem XX w. miejscowość odwiedził geolog Rudolf Zuber, który odkrył pokłady wód mineralnych. Od tamtej pory ta naturalna ostoja rozrasta się i z roku na rok wita coraz więcej turystów. Warto zatem odwiedzić Stare Łazienki Mineralne, które powstały w stylu eklektycznym w roku 1866 czy Przychodnię Zdrojową, Pijalnię Uzdrowiskową lub siedzibę Zarządu Uzdrowiska Krynica - Żegiestów.

Do Krynicy-Zdroju wyjeżdżają głównie kuracjusze leczący choroby układu trawiennego i moczowego, niedokrwistości, układu krążenia i przemiany materii. Historia związana z lecznictwem trwa tam blisko 200 lat, a z uroków tej miejscowości korzystali m.in. Józef Piłsudski czy Jan Matejko.

 

Odwiedzając Krynicę-Zdrój nie można pominąć topowych atrakcji. Wśród nich znajdziemy m.in. 49,5-metrową Wieżę o wyjątkowej, drewnianej konstrukcji. Widoki na równi z koronami drzew są wręcz wzruszające i z pewnością zostaną zapamiętane na długo. Warto odwiedzić także: 

  • Krynicki Deptak, 
  • Pijalnie Wód Mineralnych w Krynicy-Zdrój, 
  • Muzeum Nikifora Krynickiego w Krynicy-Zdroju w Willi Romanówka, 
  • Park Zdrojowy i Górę Parkową, 
  • Muzeum Zabawek, 
  • Park Słotwiński, 
  • kolej gondolową, 
  • czy spływ Popradem. 
Więcej o: