Gdzie leży Cypel Rewski? Miejsce to, gwarowo nazywane Szperkiem lub Szpyrkiem, jest rodzajem piaszczystego półwyspu (kosy), który wbija się w wody Zatoki Puckiej. Ma to miejsce w pobliżu miejscowości Rewa, skąd też bierze się nazwa. Swoje powstanie zawdzięcza prądowi morskiemu płynącemu wzdłuż Zatoki Gdańskiej.
Bardzo ciekawe jest to, że jedynie część piaszczystego nanosu wystaje ponad powierzchnię wody. Wał podmorski ciągnie się tutaj aż do Mierzei Helskiej. Nazywany jest Rybitwią Mielizną. Najczęściej ma ona ok. 1 m głębokości (tylko na krótkim fragmencie ok. 5 m). Niekiedy morze odsłania poszczególne fragmenty tak, że tworzą się dzięki temu wysepki.
Jaka jest długość Cypla Rewskiego? Zasadnicza część piaszczystej kosy ma ok. 1 km długości. Warto przy tym pamiętać, że Rybitwia Mielizna ma ok. 10 km.
Czy możliwe jest przejście Cypla Rewskiego? Nie przedstawia to większego problemu. Piaszczysta kosa jest wręcz jedną z cenionych atrakcji turystycznych w okolicy. Ciekawym wydarzeniem jest tzw. ''Marsz śledzia''. Chodzi o doroczną imprezę, której kluczowym elementem jest przejście na piechotę trasy po Rybitwiej Mieliźnie pomiędzy Kuźnicą a Rewą.
Po raz pierwszy inicjatywa taka została zorganizowana w 2002 r. Od tamtego czasu doroczna zabawa gromadzi śmiałków gotowych pokonać 12 km. Imprezie patronują władze samorządowe i instytucje, które związane są z morzem. Jednocześnie jest ona krytykowana przez organizacje ekologiczne. Prawdą jest, że przebiega tędy granica Nadmorskiego Parku Krajobrazowego z obszarami Natura 2000.
Co jeszcze jest istotne jeśli chodzi o Cypel Rewski? Ciekawostki odnośnie tego miejsca mają różnorodny charakter. Warto wiedzieć, że kosa jest nie tylko przyjemnym miejscem do spacerowania i podziwiania Bałtyku, ale i bardzo interesującym dla geologów. Wygląd Cypla Rewskiego sprawia, że jest on jedną z ciekawszych form ukształtowania brzegu w tej części Bałtyku.
Cypel Rewski stanowi rozgraniczenie pomiędzy cieplejszymi wodami Zatoki Puckiej a chłodniejszą Zatoką Gdańską. Jednocześnie jest to miejsce upamiętnień. Postawiono tutaj krzyż morski, który ma upamiętniać ofiary morza. Niedaleko umiejscowiona jest też Aleja Ludzi Zasłużonych Morzu. Cypel Rewski jest otwarty dla spacerujących osób - jest to wyjątkowo ciekawy fragment plaży.
Wybierając się na Cypel Rewski warto uwzględnić fakt, że właściwie stale panuje tutaj wietrzna pogoda. Można tu stosunkowo szybko przybyć zarówno z Gdańska, jak i z Gdyni. W sezonie sama Rewa jest miejscem bardzo atrakcyjnym choćby z uwagi na swoje plaże. Przygotowano tutaj dwa kąpieliska o długości 100 m każde. Będą one kuszącą alternatywą dla zatłoczonych plaż Trójmiasta. Od pewnego czasu okolice Cypla Rewskiego są też cenione przez amatorów kitesurfingu i windsurfingu.
Zobacz też: Miejsca na piknik w Gdańsku - w klimacie slow life. Wybraliśmy najlepsze lokalizacje