Świnoujście - port, kąpielisko, uzdrowisko. Dlaczego warto tu przyjechać?

Świnoujście to położone nad Świną i Bałtykiem miasto, które znane jest licznym turystom uwielbiającym wypoczynek nad morzem. Wizyta tutaj, to jednak niekoniecznie tylko wylegiwanie się na twarzy. Co warto zobaczyć?

Świnoujście - kraina 44 wysp

W jaki sposób reklamuje się Świnoujście? Na lokalnych portalach internetowych często przewija się określenie, że jest to kraina 44 wysp. Zamieszkane są trzy - Wolin, Uznam i Karsibór. Łącznie miasto liczy sobie prawie 41 tys. mieszkańców. Historia tutejszego osadnictwa jest niezwykle bogata - sięga 5 tys. lat wstecz, co dokumentują bardzo ciekawe znaleziska archeologiczne. Od średniowiecza tereny te przechodziły z rąk polskich w niemieckie i szwedzkie. Od 1824 r. funkcjonuje jako kurort, zaś od 1895 jako uzdrowisko - znajdują się tu lecznicze solanki i borowiny. 

Świnoujście - co warto zobaczyć? Plaże 

Co oferuje turystom Świnoujście? Co warto zobaczyć w okolicach? Bardzo wiele osób w szczególny sposób ceni sobie tutejsze plaże. Należy dodać, że piaszczyste i łagodnie schodzące do morza tereny są tu nad wyraz rozległe. Mówimy o 10 kilometrach plaż z dość płytkimi, przyjaznymi kąpieliskami. Docenia się je za czystość. Występują tutaj mewy i łabędzie, plaże zaś oddzielone są od Świnoujścia pasem wydm. 

Zobacz wideo "Gdyby nie podwójne łóżko, nie zaszłabym w ciążę", czyli najbardziej absurdalne skargi turystów na biura podróży

Świnoujście: atrakcje - latarnia morska i port

Z czego znane jest Świnoujście? Atrakcje tego miasta to przede wszystkim nowoczesny port morski i znana nie tylko w okolicy latarnia morska.

Latarnia morska w Świnoujściu jest najwyższa na polskim wybrzeżu. Ma 65 m i zbudowana została w początkach XIX w. z żółtej cegły. Od 2000 r. jest udostępniona dla turystów. 

Port w Świnoujściu tworzy wraz ze szczecińskim największy na Morzu Bałtyckim zespół portowy. Przekłada się to na wzmożony ruch pasażerski i towarowy. To tędy transportuje się płody rolne, ale także węgiel i rudy niezbędne dla funkcjonowania hut. W 2006 r. podjęto decyzję o budowie tutaj popularnego ''gazoportu'', czyli terminala umożliwiającego dostarczanie do naszego kraju skroplonego gazu. Codziennie odpływa stąd osiem promów pasażerskich i samochodowych do Szwecji. 

Świnoujście. Miejsca historyczne - lista

Co jeszcze warto zobaczyć, gdy odwiedzamy Świnoujście? Miejsca historyczne. Lista zabytków jest długa, ale bez wątpienia wyróżniają się na niej:

  • umocnienia z XIX w. - zachowały się trzy z czterech fortów broniących miasta, które są dziś udostępnione dla zwiedzających
  • Falochrony: Zachodni i Centralny powstałe w latach 1818 - 1923
  • kościół Chrystusa Króla z końca XVIII w.
  • Kapitanat Portu z 1870 r.

Świnoujście ciekawe zabytki: lista nie może pomijać Stawy Młyny 

Co jeszcze może nas zainteresować, gdy zdecydujemy się odwiedzić Świnoujście? Z pewnością będą to ciekawe zabytki, a lista takich miejsc byłaby niepełna bez Stawy Młyny. Czym jest ta budowla? Stawa to umieszczony na stałe znak nawigacyjny, który przytwierdzono bez wykorzystania kotwicy.  Ma być łatwo rozpoznawalna, często też emitować sygnały świetlne. Wybudowana w 1877 r. stawa w Świnoujściu ma kształt młyna, co przełożyło się na jej nazwę. 

Świnoujście - ciekawe muzea. Lista działających placówek, które warto odwiedzić

Niewiele jest miast, które tak pielęgnują własną historię, jak Świnoujście. Warto zobaczyć tu ciekawe muzea, a lista takich placówek jest dość bogata, to przede wszystkim Muzeum Rybołówstwa Morskiego i Muzeum Obrony Wybrzeża. Zwłaszcza pierwsza z omawianych placówek posiada interesującą ekspozycję. Podzielona została ona na:

  • dział przyrodniczy - z wystawami poświęconymi faunie i bursztynowi
  • dział morski ze statkami i narzędziami służącymi do połowu
  • dział historyczny - opowiadający o historii miasta i jego okolic 

Świnoujście: atrakcje dla dzieci

Jaką ofertę dla najmłodszych posiada Świnoujście? Atrakcje dla dzieci to między innymi aquapark i oceanarium. Na młodych turystów czeka również labirynt luster i Świnoujście Express, czyli przejażdżka pociągiem z elementami opowieści o mieście i jego historii. 

Zobacz też: Kołobrzeg - atrakcje dla małych i dużych. Sprawdź, czy znasz je wszystkie

Więcej o: