Najstarsza latarnia morska w Polsce położona jest na przylądku Rozewie, w powiecie puckim, w gminie Władysławowo. Latarnia Morska Rozewie znajduje się pomiędzy Latarnią Morską Stilo a Latarnią Morską Jastarnia i ma największy zasięg nominalny ze wszystkich latarń znajdujących się na polskim wybrzeżu. Co ciekawe, na Rozewiu znajdują się dwie latarnie. Tzw. ''stara'' latarnia to obiekt zbudowany w 1822 roku i czynny po dziś dzień. ''Nowa'' latarnia funkcjonowała w latach 1875-1910. Gdy w 1910 roku starą latarnię wyposażono w światło elektryczne o unikalnej charakterystyce świecenia, nowa latarnia została definitywnie wyłączona z eksploatacji. Latarnia Rozewie ma podstawę murowaną, ale jej góra wykonana została z metalu. Z góry latarni można podziwiać widoki, dodatkowo jednak skrywa ona w sobie małe muzeum, poświęcone historii latarnictwa. Jest to latarnia, którą zdecydowanie warto odwiedzić.
Latarnia morska Rozewie ARKADIUSZ ĆCICHOCKI
Najwyższa latarnia morska w Polsce znajduje się w Świnoujściu. Ta licząca blisko 68 metrów wysokości latarnia jest nie tylko najwyższą latarnią nad Morzem Bałtyckim, ale także jedną z najwyższych latarni morskich na świecie. Wśród latarń wybudowanych z cegły jest najwyższa na świecie. Aby dostać się na jej szczyt, trzeba przemierzyć aż 308 schodów, pokonując je wąskim i krętym korytarzem. Dzięki jej wysokości, światło emitowane z latarni może zostać dostrzeżone przez statki z odległości ponad 45 kilometrów. Latarnia udostępniana jest zwiedzającym i warto skorzystać z tej możliwości, bowiem z jej szczytu roztacza się doskonały widok na ujście Świny – można więc obserwować statki, które wpływają w stronę Kanału Piastowskiego i Szczecina.
Obiekt jest trzyczęściowy, wieża latarni zbudowana jest z ceramicznej cegły, natomiast od północnej i południowej strony przylegają do niej budynki z czerwonej cegły, w których umiejscowiono urządzenia radiolatarni oraz pomieszczenia dla obsługi. Budowę latarni rozpoczęto w 1854 roku, do użytku oddana została w grudniu 1857 roku. Ze względu na trudne warunki nawigacyjne latarnia ta, oprócz światła białego, emituje także światło czerwone.
Odwiedzając Szlak Latarni Morskich można próbować wskazać najpiękniejsze latarnie morskie w Polsce. Na uwagę zasługuje między innymi latarnia Stilo, która zdecydowanie wyróżnia się wyglądem spośród innych polskich latarni. Jest największą metalową latarnią w Polsce, jedną z dwóch wybudowanych ze stali (obok Latarni Morskiej Jastarnia). Została pomalowana w bardzo charakterystyczny sposób: od dołu na czarno, po środku na biało, a od góry na czerwono. Ponadto ma przekrój szesnastokąta. Do użytku oddana została w 1906 roku. Jest udostępniona do zwiedzania.
Latarnia morska Stilo Fot. Kamil Gozdan/Agencja Wyborcza.pl
Mamy następujące latarnie morskie w Polsce (lista przedstawia latarnie czynne):
Latarnia morska przy wejściu do portu w Kołobrzegu zbudowana w miejscu Fortu Ujście, jednego z dzieł obronnych pruskiej twierdzy Kołobrzeg Fot. Cezary Aszkiełowicz / Agencja Wyborcza.pl
Gdyby chcieć wskazać najpiękniejsze latarnie morskie w Polsce, ranking zapewne otworzyłaby latarnia Niechorze. Zbudowana z cegły proporcjonalna bryła ozdobiona zielonymi okiennicami zdecydowanie przyciąga wzrok. Stanowi jedną z atrakcji turystycznych gminy Rewal, udostępniona jest do zwiedzania, a z tarasu widokowego latarni można podziwiać panoramę wybrzeża. Aby wejść na wysokość 45 metrów należy pokonać 210 schodów. Latarnia Niechorze oraz przylegający do niej ogród wpisane zostały do rejestru zabytków.
Wysokie miejsce w rankingu zajęłaby też zapewne latarnia morska w Kołobrzegu. Wybudowana została bezpośrednio na fundamentach zabudowań Fortu Ujście, usytuowanego przy ujściu rzeki Parsęty. Prezentuje się niezwykle malowniczo i majestatycznie, udostępniona jest dla zwiedzających, zaś po wejściu na nią można podziwiać kołobrzeskie molo i lokalną marinę.
A gdzie są najpiękniejsze latarnie morskie w Polsce? 7 z czynnych latarni morskich usytuowanych jest na terenie województwa zachodniopomorskiego, pozostałe natomiast znajdują się w województwie pomorskim. Jedną z piękniejszych jest na przykład latarnia morska w Ustce, wybudowana u ujścia rzeki Słupi w roku 1892. Spośród innych polskich latarni morskich wyróżnia się fikuśną bryłą. Do ośmiokątnej, wysokiej na 19,5 m wieży, przylega murowany budynek, wykorzystywany jako stacja pilotów. Latarnia ma kilkanaście okien różnego rodzaju, ogromną ilość gzymsów i daszków – z pewnością dodaje jej to uroku. Wśród najpiękniejszych latarni morskich w Polsce wymienić można też latarnię w Czołpinie, która jest świetnym punktem widokowym do oglądania wydm Słowińskiego Parku Narodowego, zatem warto ją odwiedzić. Dla zwiedzających nie jest natomiast udostępniona latarnia Kikut, w pełni zautomatyzowana i nie potrzebująca obsługi. Stosunkowo trudno się do niej dostać, ale warta jest zobaczenia. Ponieważ zbudowano ją na wzniesieniu, ma najwyżej położone światło spośród wszystkich latarni na polskim wybrzeżu.
Zobacz też: Najmniejsze zwierzę na świecie? Ryjówek etruski i długo, długo nic