Najwyżej położona stacja kolejowa w Polsce? Wcale nie chodzi o Zakopane

Najwyżej położona stacja kolejowa w Polsce? Okazuje się, że w jednej z miejscowości kolej zatrzymuje się bardzo wysoko, bo prawie na wysokości 900 m n.p.m. Wcale nie jest to miejsce w Tatrach.

Najwyżej położone stacje kolejowe w Polsce. Lista popularnych górskich stacji

Jakie są najwyżej położone stacje kolejowe w Polsce? Lista niewątpliwie musi obejmować te miejsca, które położone są w polskich górach. Wbrew pozorom niekoniecznie są to tylko Tatry. Kolej w dalszym ciągu bywa bowiem dogodnym środkiem transportu do licznych górskich miejscowości. Łatwiej jest nią podróżować nawet z dość dużym bagażem, niż autobusem lub busem.

Popularne górskie miejscowości obsługiwane przez połączenia kolejowe to np.:

  • Szklarska Poręba - dojechać można tu m.in. pociągami ''Karkonosze'', ''Śnieżka'', ''Orzeszkowa'';
  • Polanica-Zdrój - w zależności od kierunku można tu dojechać dzięki pociągom ''Rozewie'', ''Śnieżka'', ''Kormoran'';
  • Zakopane - tutaj wybór pociągów jest bardzo duży i do zimowej stolicy Polski dojeżdżają m.in. ''Karpaty'', ''Podhalanin'', ''Halny'' czy ''Witkacy'';
  • Krynica-Zdrój - w tym przypadku wystarczy wsiąść w pociągi ''Pogórze'' lub ''Malinowski''. 

JAKUB PORZYCKI

Chociaż wymienione stacje niewątpliwie położone są na dość dużej wysokości, to jednak nie one mają absolutne pierwszeństwo. 

Najwyżej położone stacje kolejowe w Polsce: ranking wygrywa Kolej Izerska

Najwyżej położone stacje kolejowe w Polsce? Ranking najczęściej rozpoczyna Kolej Izerska. Chociaż można też znaleźć opinie, że pierwszeństwo ma stacja w Kasinie Wielkiej na linii kolejowej 104, to jednak nie znajduje to pokrycia w faktach. Wyżej od niej znajduje się zresztą jeszcze stacja w Zakopanem.

 

Najwyżej położona stacja kolejowa w Polsce - wysokość

Jaka jest wysokość najwyżej położonej stacji kolejowej w Polsce? W tym przypadku chodzi aż o 886 m n.p.m. Taka wysokość dotyczy stacji Szklarska Poręba Jakuszyce, która jest położona w jednej z dzielnic miasta znajdującego się w powiecie karkonoskim na Dolnym Śląsku. Warto wiedzieć, że powstała ona już w 1902 r. W latach 2009 - 2010 dokonano jej rewitalizacji.

Zobacz wideo Taki widok na Tatry musisz zobaczyć choć raz w życiu

Gdzie są najwyżej położone stacje kolejowe w Polsce? Kolej Izerska

Skoro wiemy już, gdzie są najwyżej położone stacje kolejowe w Polsce, to warto kilka słów poświęcić całej linii kolejowej 311, którą nazywa się Koleją Izerską. Pierwotnie wybudowana linia kolejowa łączyła w pierwszych latach XX w. Liberec z Wałbrzychem. Była to ważna trasa ze względu m.in. na transport węgla, drewna i wyrobów ze szkła. Po II wojnie światowej ruch wstrzymano, co wynikało z utrudnień w ruchu handlowym i turystycznym, które powodowane były brakiem odpowiednich porozumień PRL i Czechosłowacji. Niektóre fragmenty nie były użytkowane do 2010 r. Obecnie trasa prowadzi z Jeleniej Góry do granic państwa i do czeskiej stacji Korenov.

 Gdzie jest najwyżej położona stacja kolejowa w Polsce? Kasina Wielka

Gdzie jest najwyżej położona stacja kolejowa w Polsce? Kasina Wielka niekiedy pretenduje do tego miana, ale w zasadzie nie bardzo wiadomo czemu tak się dzieje. Z pewnością miejsce to jest jednak bardzo urokliwe: leży ona na zachodnim stoku Śnieżnicy. Chyba słusznie nazywa się ją niekiedy ''stacją retro'', bo została otwarta w 1884 r. i posiada budynek stacyjny z tego okresu. Wielokrotnie służył ona jako element scenografii w znanych filmach. Kręcone były tu choćby ''Katyń'' i  ''Lista Schindlera''. 

Pociąg retroPociąg retro Fot. Marek Podmokły / Agencja Wyborcza.pl

Zobacz też: Las Arkoński - ruiny wieży Quistorpa to obowiązkowy przystanek. Jakie jeszcze atrakcje skrywa ten las?

Więcej o: