Jakie są najwyżej położone stacje kolejowe w Polsce? Lista niewątpliwie musi obejmować te miejsca, które położone są w polskich górach. Wbrew pozorom niekoniecznie są to tylko Tatry. Kolej w dalszym ciągu bywa bowiem dogodnym środkiem transportu do licznych górskich miejscowości. Łatwiej jest nią podróżować nawet z dość dużym bagażem, niż autobusem lub busem.
Popularne górskie miejscowości obsługiwane przez połączenia kolejowe to np.:
JAKUB PORZYCKI
Chociaż wymienione stacje niewątpliwie położone są na dość dużej wysokości, to jednak nie one mają absolutne pierwszeństwo.
Najwyżej położone stacje kolejowe w Polsce? Ranking najczęściej rozpoczyna Kolej Izerska. Chociaż można też znaleźć opinie, że pierwszeństwo ma stacja w Kasinie Wielkiej na linii kolejowej 104, to jednak nie znajduje to pokrycia w faktach. Wyżej od niej znajduje się zresztą jeszcze stacja w Zakopanem.
Jaka jest wysokość najwyżej położonej stacji kolejowej w Polsce? W tym przypadku chodzi aż o 886 m n.p.m. Taka wysokość dotyczy stacji Szklarska Poręba Jakuszyce, która jest położona w jednej z dzielnic miasta znajdującego się w powiecie karkonoskim na Dolnym Śląsku. Warto wiedzieć, że powstała ona już w 1902 r. W latach 2009 - 2010 dokonano jej rewitalizacji.
Skoro wiemy już, gdzie są najwyżej położone stacje kolejowe w Polsce, to warto kilka słów poświęcić całej linii kolejowej 311, którą nazywa się Koleją Izerską. Pierwotnie wybudowana linia kolejowa łączyła w pierwszych latach XX w. Liberec z Wałbrzychem. Była to ważna trasa ze względu m.in. na transport węgla, drewna i wyrobów ze szkła. Po II wojnie światowej ruch wstrzymano, co wynikało z utrudnień w ruchu handlowym i turystycznym, które powodowane były brakiem odpowiednich porozumień PRL i Czechosłowacji. Niektóre fragmenty nie były użytkowane do 2010 r. Obecnie trasa prowadzi z Jeleniej Góry do granic państwa i do czeskiej stacji Korenov.
Gdzie jest najwyżej położona stacja kolejowa w Polsce? Kasina Wielka niekiedy pretenduje do tego miana, ale w zasadzie nie bardzo wiadomo czemu tak się dzieje. Z pewnością miejsce to jest jednak bardzo urokliwe: leży ona na zachodnim stoku Śnieżnicy. Chyba słusznie nazywa się ją niekiedy ''stacją retro'', bo została otwarta w 1884 r. i posiada budynek stacyjny z tego okresu. Wielokrotnie służył ona jako element scenografii w znanych filmach. Kręcone były tu choćby ''Katyń'' i ''Lista Schindlera''.
Pociąg retro Fot. Marek Podmokły / Agencja Wyborcza.pl
Zobacz też: Las Arkoński - ruiny wieży Quistorpa to obowiązkowy przystanek. Jakie jeszcze atrakcje skrywa ten las?