Dąbki - atrakcje, plaże, pogoda. Dlaczego warto spędzić tam wakacje?

Dąbki, położone w województwie zachodniopomorskim, to popularna lokalizacja uzdrowiskowa. Mimo, że mieszka tam na stałe niewielu mieszkańców, to w czasie urlopowym przewija się bardzo duża liczba wczasowiczów.

Dąbki - nad morzem zawsze jest ciekawie

Dąbki leżą nad Morzem Bałtyckim, co niewątpliwie jest ich ogromnym atutem. Dodatkowo ich lokalizacja zyskuje na tym, że nieopodal znajduje się jezioro Bukowo. Wybrzeże Słowińskie z Darłowem, Łebą i Ustką, to równie interesujący nadmorski krajobraz. Położone 7 km od Darłowa Dąbki zyskały sobie również status uzdrowiska, co nastąpiło w 2007 r.  

W uzdrowisku leczy się w ramach siedmiu funkcjonujących zakładów lecznictwa uzdrowiskowego. Przede wszystkim zajmują się one następującymi rodzajami schorzeń:

  • choroby ortopedyczno-urazowe
  • choroby reumatyczne
  • choroby kardiologiczne
  • choroby endokrynologiczne
  • choroby dróg oddechowych dolnych i górnych

Bardzo interesujące jest występowanie w okolicy złóż torfu leczniczego. Borowina, bo o niej mowa, to przetworzony torf stosowany między innymi w schorzeniach reumatycznych i ginekologicznych. Kąpiele borowinowe mają w Polsce już przeszło 150 lat tradycji. 

W Dąbkach istnieje dosyć różnorodna baza noclegowa. Można postawić na niedrogie kwatery u mieszkańców tej wioski, ale także na pobyt w jednym z ośrodków wczasowych. Wszystko zależy od zasobności portfela, ale także od gustów - każdemu inaczej przychodzi spędzać wymarzony urlop. Poprawie ulega także stan miejscowej infrastruktury - miejscowość pięknieje z roku na rok. Wciąż jednak jest raczej miejscem na spokojny wyjazd wakacyjny, bez nocnych rozrywek. Dobrze odnajdą się za to tutaj rodziny z dziećmi.

Dąbki. Ciekawe miejsca: architektura i przystań

Ciekawe miejsca w Dąbkach to nie tylko plaże, ale też interesująca zabytkowa architektura i przystań. We wsi do dzisiaj zachowały się cztery chałupy szachulcowe z XIX w. Stanowią pamiątkę dawnego budownictwa tych terenów. W Dąbkach funkcjonuje również przystań morska dla miejscowych rybaków. Można więc kupić tam również świeżo złowione ryby. 

Dąbki: atrakcje przyrodnicze

Atrakcje przyrodnicze w Dąbkach to przede wszystkim zróżnicowany krajobraz i leśna promenada ciągnąca się przez parę kilometrów wzdłuż brzegu morskiego. Można tutaj napotkać również elementy krajobrazu wydmowego.

Plaże: Dąbki. Dobrze zorganizowane dla rodzin

Plaże w Dąbkach to z wielu powodów warta rozważenia propozycja dla rodzin z małymi dziećmi. Przy dłuższym pobycie może nieco odstraszać dość wysoka opłata klimatyczna, chociaż jej wysokość jest zrekompensowana przez czysty piasek i przestronność. Do morza prowadzą łagodne i piaszczyste zejścia, woda przy brzegu jest raczej płytka, co pozwala z mniejszym niepokojem udać się nad nią razem z niewielkimi pociechami. Z pewnością spodobają im się również trampoliny i inne atrakcje, z których można skorzystać w sezonie wakacyjnym. Na plaży można również wybrać się na spacer deptakiem (w niektórych odcinkach jest on ciekawie wkomponowany w las). Inne kąpielisko, które można wybrać jako alternatywę, znajduje się nad jeziorem Bukowo.

Zobacz wideo Co można znaleźć w Bałtyku?

Pogoda: Dąbki. Słonecznie czy deszczowo?

Pogoda w Dąbkach, jak w wielu innych niewielkich nadmorskich miejscowości, zdecydowanie najlepiej prezentują się podczas upalnego lata. Na całe szczęście prognozy na tegoroczny lipiec wydają się być bardziej, niż tylko zadowalające.    

Gdyby pogoda jednak nie dopisała, niekoniecznie cały urlop trzeba spisać na straty. W takim wypadku musimy udać się o kilkanaście lub kilkadziesiąt kilometrów dalej. Dobrą opcją może stać się odwiedzenie Darłowa. W tej nadmorskiej miejscowości liczącej sobie 14 tysięcy mieszkańców można odwiedzić kilka atrakcji:

  • Kościół Mariacki z XIV w.
  • rynek w Darłowie
  • Zamek Książąt Pomorskich: nadmorski zamek gotycki z XIV w.; później spełniał funkcję magazynu i więzienia; obecnie mieści się tam muzeum
  • Wysoka Brama: zachowana z pierwotnych murów miejskich 

W sezonie letnim na turystów czekają w Darłowie dodatkowe atrakcje. Raz w tygodniu kursuje tam statek wycieczkowy na duńską wyspę Bornholm. Można również postawić na rejs tramwajem wodnym po Wieprzy.  Znajdzie się również coś dla amatorów wędkarstwa - morskie rejsy połączone z łowieniem ryb.

Więcej o: