Góry Karkonosze to pasmo należące do Sudetów. Ciągnie się ono na przestrzeni około 40 km, także na terytorium Czech. Po stronie polskiej zajmują one około 185 km² powierzchni. Wyjątkowa fauna i flora tego obszaru, a także ukształtowanie terenu sprawiły, że obszar Karkonoszy ustanowiono parkiem narodowym już w 1959 roku.
Karkonosze to pasmo górskie, które od kilku lat cieszą się coraz większą popularnością, stając się alternatywą dla podróży w Tatry. Rolę ośrodków turystycznych na tym terenie odgrywa przede wszystkim Karpacz, Szklarska Poręba i Jelenia Góra.
Przez pasmo górskie przebiegają główne szlaki turystyczne o różnym stopniu trudności:
Jeśli zastanawiasz się, gdzie leżą Karkonosze, to są one położone w południowo-zachodniej części naszego kraju, w Sudetach Zachodnich. Od północy graniczą one z Kotliną Jeleniogórską, od wschodu z Kotliną Kamiennogórską, od południowego wschodu z Górami Kruczymi, od południa z Podgórzem Karkonoskim, a od zachodu z Górami Izerskimi.
Poniżej mapa, która pokazuje, gdzie znajdują się Karkonosze:
Najwyższy szczyt Karkonoszy to Śnieżka o wysokości 1603 m n.p.m., będąca jednocześnie najwyższym punktem Sudetów. Szczyt zlokalizowany jest na granicy polsko-czeskiej. Góruje nad Kotliną Jeleniogórską. Po stronie polskiej znajduje się w granicach administracyjnych Karpacza, na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego. Śnieżka należy do Korony Europy, Korony Gór Polski, Korony Sudetów i Korony Sudetów Czeskich. Jest najwyższym szczytem Republiki Czeskiej.
Po stronie polskiej na szczycie zlokalizowane są:
Karkonosze to góry, w których oprócz Śnieżki znajdziemy także inne ciekawe szczyty. Oto lista najwyższych szczytów Karkonoszy:
Karkonosze wabią turystów nie tylko pięknymi krajobrazami, ale także coraz lepiej prezentującą się infrastrukturą turystyczną. Nie brak tu atrakcji, które trafią w gusta zarówno małych jak i dużych podróżników. Planując urlop w Karkonoszach, warto zobaczyć:
Zobacz też: Bieszczady: atrakcje nie tylko dla miłośników górskich wędrówek