Góry są piękne o każdej porze roku, dlatego co roku odwiedza je tak wielu turystów. Które szczyty w Polsce są najwyższe?
Rysy to góra położona na granicy polsko-słowackiej w Tatrach Wysokich. Najwyższy wierzchołek Rysów to wierzchołek środkowy i znajduje się on na wysokości 2501 metrów n.p.m. Aczkolwiek wierzchołek ten należy do słowackiej części góry. Najwyższym szczytem znajdującym się w Polsce jest wierzchołek północno-zachodni i leży on na wysokości 2499 metrów.
Pomimo swojej wielkości, Rysy są jedną z najczęściej odwiedzanych gór tatrzańskich. Wejście od strony polskiej jest dobrze zabezpieczone łańcuchami, których długość osiąga prawie 300 metrów. Od Morskiego Oka wysokość względna wynosi 1104 metry. Rysy swoją popularność zawdzięczają w dużym stopniu widokom, jakie można zobaczyć na szczycie. W odpowiednich warunkach widoczność sięga nawet 200 km, co zapewnia niesamowitą panoramę. Ze szczytu Rysów można dostrzec na przykład oddalony o 90 km Kraków.
To kolejna góra leżąca na granicy polsko-słowackiej w Tatrach Wysokich. Jeżeli uznawalibyśmy tylko główny wierzchołek góry, to byłaby to największa góra w Polsce, gdyż polski wierzchołek Rysów takim nie jest. Najwyższy punkt Mięguszowieckiego Szczytu znajduję się na wysokości 2439 metrów n.p.m., a jego północna ściana, jest również najwyższą w Tatrach i osiąga ona 1043 metry przy nachyleniu przekraczającym 45 proc.
Mięguszowiecki Szczyt jest górą zarezerwowaną praktycznie wyłącznie dla taterników i bardzo doświadczonych turystów górskich. Nawet najłatwiejsze trasy, prowadzące do szczytu tej góry, dla większości osób będą zbyt wymagające. Zdobycie tej góry wymaga nieprzeciętnej orientacji w terenie oraz sprawności fizycznej, ponieważ droga nie jest zabezpieczona żadnymi ułatwieniami, jak na przykład łańcuchy na Rysach.
Najwyższych szczytów Polski w Tatrach można by wymieniać i wymieniać, a przecież nie samymi Tatrami człowiek żyje. Zacznijmy więc od Beskidów, a konkretnie musimy przenieść się do Beskidów Żywieckich, bo tam właśnie znajduję się Babia Góra. Jej najwyższy wierzchołek, zwany również Diablakiem, znajduje się na wysokości 1725 metrów, co czyni go największa górą w Polsce, nie wliczając Tatr. Jest to drugą góra w Polsce pod względem wybitności, która wynosi 1075 metrów.
Pierwsza górą pod tym względem jest Śnieżka z wynikiem 1203 metrów. Śnieżka jest również największą górą, jaką można znaleźć w Sudetach, a jej wysokość bezwzględna wynosi 1603 metry. Rocznie przyciąga ona tysiące turystów, gdyż przy dobrych warunkach, podobnie jak na Rysach, widoczność sięga nawet 200 km, co zapewnia niepowtarzalne widoki.
Na koniec zostaje nam najwyższy szczyt Bieszczadów, czyli Tarnica. Jest to góra wznosząca się na wysokość 1346 metrów, a na jej szczycie turyści mogą zobaczyć stalowy krzyż upamiętniający wizytę ks. Karola Wojtyły w 1953 roku.