Miejsca na piknik w Katowicach i okolicach - doliny, parki i jeziora. Dolina Trzech Stawów na czele rankingu

Miejsca na piknik w Katowicach to zielone wizytówki regionu, który dawną złą sławę zamienił na ekologiczne podium. Szukasz miejsca na rodzinny wypoczynek na Śląsku? Sprawdź z nami piknikową mapę Katowic i okolic.

Katowice dawnej kojarzone z kopalniami i przemysłem od kilku lat zmieniają swój wizerunek na bardziej zielony. Władze miasta prowadzą aktywne działania na rzecz poprawy jakości powietrza. W efekcie stolica województwa śląskiego w 2021 w niezależnym rankingu Europolis Fundacji Schumana (prezentacja najbardziej ekologicznych polskich miast) zajęła drugie miejsce. Mieszkańcy oraz turyści, którzy szukają tutaj chwili wytchnienia, nie będą zawiedzeni. Sprawdź z nami ranking miejsc na piknik w Katowicach. 

Zobacz wideo Środek Europy znajduje się na Podlasiu. To tu urodził się ks. Jerzy Popiełuszko i zjemy najlepsze kartacze

Spokojne miejsca na piknik w Katowicach - Dolina Trzech Stawów, Park Śląski 

W poszukiwaniu prawdziwej oazy warto obrać kierunek na podmiejską dzielnicę Muchowiec lub wybrać się do pobliskiego Parku Śląskiego w Chorzowie. Spokojne miejsca na piknik w Katowicach to ciekawa alternatywa dla zatłoczonych restauracyjnych ogródków. 

Dolina Trzech Stawów 

Dolina Trzech Stawów to 65 ha obszar, który stanowi część Katowickiego Parku Leśnego. Dolina słynie z poprzemysłowych wyrobisk, które wypełnione wodą tworzą sieć malowniczych stawów. Staw Łąka oraz Staw Drugi mogą pochwalić się wyjątkową ofertą dla miłośników sportów wodnych, na miejscu można wypożyczyć łódki, kajaki, rowery wodne czy deski surfingowe. W sezonie warto skorzystać też z kąpieliska w Dolinie z przynależną do niego plażą. 

Dolina Trzech Stawów w KatowicachDolina Trzech Stawów w Katowicach Fot. Kamila Kotusz / Agencja Wyborcza.pl

Park Śląski 

Naturalną odpowiedź na pytanie, gdzie wybrać się na piknik w Katowicach lub okolicach, stanowi Park Śląski, który znajduje się zaledwie 8 kilometrów od Katowic. Pokonanie tej trasy samochodem nie zajmie dłużej niż około 7 minut, a zdecydowanie warto, ponieważ miejsce jest naprawdę wyjątkowe. Park Śląski określany jest mianem Zielonych Płuc regionu. Oprócz przepięknych terenów znajdziemy tu też liczne atrakcje między innymi: Śląski Ogród Zoologiczny oraz Wesołe Miasteczko dla dzieci o nazwie Legednia. 

Zieleń w Parku Śląskim ucierpiała w trakcie FEST FestivaluZieleń w Parku Śląskim ucierpiała w trakcie FEST Festivalu Fot. Anna Lewańska / Agencja Wyborcza.pl

Ranking miejsc na piknik w Katowicach - Park Kościuszki

Park Kościuszki w Katowicach to największy park w granicach miasta. Obszar zajmuje 72 ha i utrzymany jest w klimacie ogrodu, można tu też doszukać się wpływów parków angielskich. Największe bogactwo parku stanowi wielogatunkowy drzewostan, który można podziwiać na trasie ścieżki dydaktycznej. 

Pierwsze miejsce zajmuje stolica regionu - Katowice. Miasto ma powierzchnię 164,54 km kw. Tereny zielone i lasy zajmują w nim niemal połowę, bo aż 46,2 proc. powierzchni. Na zdjęciu widok na wieżę spadochronową w parku Kościuszki w Katowicach Pierwsze miejsce zajmuje stolica regionu - Katowice. Miasto ma powierzchnię 164,54 km kw. Tereny zielone i lasy zajmują w nim niemal połowę, bo aż 46,2 proc. powierzchni. Na zdjęciu widok na wieżę spadochronową w parku Kościuszki w Katowicach  DAWID CHALIMONIUK

Lista miejsc na piknik w Katowicach i okolicach - Paprocany

Około pół godziny drogi od Katowic w pobliskich Tychach znajduje się wyjątkowe miejsce o nazwie Paprocany. Jezioro paprocańskie ma do zaoferowania strzeżoną plażę oraz udogodnienia ośrodka wypoczynkowego. Miłośnicy sportu mogą liczyć tu na wiele atrakcji: kort tenisowy, boiska do gry w piłkę nożną i koszykówkę, a to wszystko na tle wielowymiarowej ściany zieleni. Lista miejsc na piknik w Katowicach i okolicach nie mogłaby powstać bez tego urokliwego azylu. 

Pierwsze miejsce zajmuje stolica regionu - Katowice. Miasto ma powierzchnię 164,54 km kw. Tereny zielone i lasy zajmują w nim niemal połowę, bo aż 46,2 proc. powierzchni. Na zdjęciu widok na wieżę spadochronową w parku Kościuszki w Katowicach Fot. Grzegorz Celejewski / Agencja Wyborcza.pl

Gdzie wybrać się na piknik w Katowicach - Las Murckowski

Las Murckowski to rezerwat przyrody zlokalizowany w południowej części Katowic. Do największych walorów krajobrazowych tego miejsca zaliczamy stoki Wzgórza Wandy, liczne potoki oraz starodrzew bukowy. Na terenie rezerwatu można też podziwiać liczne gatunki ssaków i ptaków.

Las Murckowski w KatowicachLas Murckowski w Katowicach Fot. Anna Lewańska / Agencja Wyborcza.pl

Zobacz też: Miejsca do nauki w Gdańsku - tutaj znajdziesz spokój. Wybraliśmy najlepsze lokalizacje

Więcej o: