Ciekawe miejsca w Katowicach - najlepsze lokalizacje na rodzinny weekend

Ciekawe miejsca w Katowicach są bardzo różne. Kopalnia Guido, Muzeum Śląskie, Dolina Trzech Stawów czy Nikiszowiec to tylko kilka z licznych atrakcji, które każdy turysta powinien zobaczyć.

Co warto zobaczyć w Katowicach – sprawdź, co polecamy na weekend

Co warto zobaczyć w Katowicach? Wiele osób uważa, że Katowice są mało atrakcyjnym regionem pod względem turystycznym. Jednak nie jest to prawdą. W Katowicach istnieje wiele miejsc, gdzie warto spędzić wolny weekend.

 • Muzeum Śląskie w Katowicach – przedwojenne muzeum wiecznie żywe

Muzeum Śląskie w Katowicach powstało 23 stycznia w 1929 roku. Działało ono do wybuchu II wojny światowej. W roku 1984 zostało ponownie otwarte. W 2015 roku Muzeum Śląskie otrzymało nową siedzibę przy ulicy Tadeusza Dobrowolskiego 1. Jednym z najcenniejszych zbiorów są dzieła malarstwa polskiego sprzed 1945 roku. W kolekcji znajdują się, także:

 • obrazy sztuki nieprofesjonalnej,
 • fotografia artystyczna,
 • fotografia dokumentalna,
 • różne polskie plakaty.

W muzeum znajdują się, także liczne zbiory etnograficzne oraz z zakresu polskiej plastyki scenicznej. To, co wyróżnia muzeum na tle innych to pierwsza stała trasa dla niewidomych oraz niedowidzących. Została ona otwarta w 2012 roku. Muzeum ma w swojej ofercie, także liczne projekty edukacyjne i artystyczne. Instytucja uczestniczy w projektach typu: Noc Muzeów oraz Metropolitalna Noc Teatrów.

 • Legendia Śląskie Wesołe Miasteczko – atrakcje dla małego i dużego

Legendia Śląskie Wesołe Miasteczko to najstarszy lunapark w Polsce. W 1959 roku odbyło się oficjalne otwarcie tego obiektu pod nazwą Śląskie Wesołe Miasteczko (w 2017 roku nazwa została zmieniona na Legendia Śląskie Wesołe Miasteczko). Na terenie lunaparku znajdują się aż 43 obiekty przeznaczone do użytku zarówno dzieci, jak i dorosłych. W ofercie lunaparku znajdziemy między innymi:

 • cztery kolejki górskie
 • atrakcje wodne: Diamond River i Legendia Flower, czyli koło widokowe o wysokości 40 metrów
 • wieża ''Silesia Tower'' o wysokości 50 metrów. Jest ona wyposażona w karuzelę oraz maszynę swobodnego spadku.

Legendia Śląskie Wesołe Miasteczko to doskonałe miejsce zabaw dla całej rodziny!

 • Nikiszowiec – 100 letnia dzielnica dla górników

Nikiszowiec to zabytkowa dzielnica wybudowana przez niemiecki koncern z myślą o górnikach i ich rodzinach. Jej początki sięgają XX wieku. Nazwa dzielnicy wywodzi się od szybu, który należał do tutejszej kopalni ''Giesche''. Miejsca, które warto zobaczyć w tej dzielnicy to między innymi budynek poczty oraz Galeria Szyb Wilson z XIX wieku. Odwiedzając to miejsce niejako przenosimy się do klimatycznego "miasta sprzed 100 lat".

 • Dolina Trzech Stawów

Dolina Trzech Stawów to najlepsze miejsce na rodzinny wypad. Zlokalizowana jest niemal w sercu miasta. Znajdziemy tu między innymi ścieżki rowerowe oraz trasy przeznaczone do biegania. W Dolinie Trzech Stawów znajdują się, także boiska do siatkówki, a nawet plaża. Latem odbywa się tu dużo koncertów. W miejscu tym mamy nawet pole namiotowe z prysznicami (z ciepłą wodą), są też foodtrucki, w których możemy zamówić przepyszne jedzenie.

Zobacz też: Ciekawe miejsca na Dolnym Śląsku - góry, trasy rowerowe i atrakcje regionu

Atrakcje w Katowicach – co warto zobaczyć w okolicach miasta.

Atrakcje w Katowicach znajdują się także w niedalekich okolicach miasta. Doskonałym tego przykładem jest oddalona o około 18 km od stolicy województwa śląskiego, kopalnia Guido w Zabrzu.

 • Kopalnia Guido w Zabrzu

Nieczynna kopalnia węgla została przekształcona w obiekt turystyczny w 2007 roku. Kopalnia Guido to doskonałe miejsce, w którym dowiemy się nieco o pracy górników w XIX oraz XX wieku. Kopalnia wyposażona jest w różne multimedialne rozwiązania i dźwiękowe efekty specjalne, co sprawia, że możemy poczuć się jak prawdziwi górnicy. Wyjątkowa atrakcja znajduje się 320 metrów pod ziemią. Jest to podziemny pub, w którym możemy napić się lokalnego piwa. To, co wyróżnia to miejsce na tle innych kopalni to tak zwany: ''Poziom 355 Szychta''. Za niewielką opłatą możemy zakupić bilet, który upoważnia nas do tego, aby wypożyczyć kompletny strój i popracować kilka godzin jako górnik.

Zobacz też: Ciekawe miejsca w Krakowie - które z nich warto odwiedzić?

Co jeszcze warto zobaczyć w Katowicach i okolicach?

Jakie inne atrakcje warto odwiedzić lub obejrzeć na terenie Katowic lub w okolicach miasta?

 • Muzeum Historii Gitary
 • Pomnik Powstańców Śląskich
 • Kościół pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny
 • Park Kościuszki
 • Teatr Śląski
 • Galeria Szyb Wilsona
 • Wieża Widokowa Warszawa II

Ciekawych miejsc w Katowicach i w obrębie miasta jest wiele. Górny Śląsk jest naprawdę uroczym rejonem. Z reguły kojarzy nam się on tylko i wyłącznie z węglem, górnikami i ciężką pracą, ale to tylko stereotypy. Warto samemu odwiedzić to miasto i przekonać się osobiście.

Zobacz wideo Kiedy bon turystyczny trafi do rodzin?
Więcej o: