Osoby chcące znaleźć spokojne miejsca do nauki w Poznaniu z pewnością pierwsze swe kroki skierują w stronę bibliotek. Większość bibliotek ma wszak czytelnie, w których panuje pożądana przez uczących się cisza i atmosfera skupienia. Obecnie jednak dodatkowym kryterium przy wyborze miejsca do nauki staje się darmowy dostęp do Internetu. Biblioteki idą z duchem czasu i coraz więcej z nich wychodzi naprzeciw oczekiwaniom młodych ludzi. Tak jest na przykład w przypadku Biblioteki Raczyńskich oraz jej filii rozmieszczonych na terenie całego Poznania, z których większość oferuje odwiedzającym nie tylko możliwość korzystania ze zbiorów (w szczególności na miejscu), ale także bezpłatny dostęp do Internetu. Podobnie ma się rzecz w przypadku książnic uczelnianych. Na przykład Biblioteka Uniwersytecka oferuje nie tylko możliwość skorzystania z sieci bezprzewodowej Wi-Fi zarówno studentom i pracownikom UAM, jak i czytelnikom spoza uczelni, ale także salę do pracy grupowej, wyposażoną m.in. w Wi-Fi i rzutnik multimedialny. Studenci mogą pomieszczenie rezerwować telefonicznie lub mailowo. Z sal nauki grupowej oraz kabin nauki indywidualnej mogą korzystać też w Bibliotece Głównej Uniwersytetu Medycznego m.in. studenci UM im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.
Ranking miejsc do nauki w Poznaniu otwierają kawiarnie. Wiele z nich to miejsca idealne do łączenia przyjemnego z pożytecznym: spożywania aromatycznego napoju przy nauce lub pracy zdalnej. Jednym z popularnych tego typu lokali jest Kahawa Kawa i Książka na placu Cyryla Ratajskiego 10. Ta całkiem spora przestrzeń łączy w sobie kawiarnię i księgarnię, co czyni to miejsce wyjątkowym. Regały uginające się pod ciężarem książek nadają Kahawie bibliotecznego klimatu. We wnęce za barem znajduje się duży stół z możliwością skorzystania z prądu. Ładując baterie laptopa warto naładować też swoje, popijając świeżo paloną (bo powstającą na miejscu) kawę, a także korzystając z gotowych kanapek czy ciasta oraz dostępnej literatury. Jeszcze popularniejszym, choć nieco bardziej gwarnym miejscem, jest znajdująca się nieopodal kawiarnia Stragan na ul. Ratajczaka 31. Jest to jeden z pierwszych poznańskich lokali specjalizujących się w kawie z segmentu kawy specialty. Aromatyczny napój, sycące bajgle własnego wypieku oraz wygodne, niewielkie stoliki z pewnością działają na klientów, szukających miejsca do nauki czy pracy zdalnej, jak magnes. Na Jeżycach miejscem idealnym do nauki jest z kolei Uno Espresso przy ul. Prusa 4. Wyborna kawa i sycące śniadania serwowane już od 8:00 to doskonały motywator do nauki lub pracy zdalnej. Można wybrać szeroki blat przy oknie, duży stół do pracy w grupie, bądź intymne kąciki w głębi lokalu. Jeśli dodać do tego porządne Wi-Fi oraz niepowtarzalną atmosferę, to miejsce jest do nauki po prostu idealne.
Gdzie uczyć się w Poznaniu? Okazuje się, że chętni do nauki poza domem wcale nie są skazani wyłącznie na czytelnie i kawiarnie. Interesująca może się też okazać oferta galerii handlowych! Na przykład w Galerii Malta na 1. piętrze stworzono miejsce pod nazwą Strefa Nauki i Pracy. Przestrzeń wyposażono w wygodne kanapy oraz biurka z dostępem do zasilania. Oczywiście dla klientów galerii dostępny jest tu także bezpłatny Internet. Strefa Pracy i Nauki dostępna jest codziennie prócz niedziel, w godzinach funkcjonowania galerii. Również w Galerii Posnania dla klientów dostępna jest nieodpłatnie Strefa Pracy - Working Zone. Przestrzeń wyposażono w stoły i krzesła, wygodne kanapy, a także gniazdka elektryczne i bezprzewodowy Internet. Z kolei klienci Galerii Avenida Poznań mogą skorzystać ze strefy Avenida Lounge. Przestrzeń o powierzchni 2000 metrów kwadratowych powstała na dwóch poziomach i służy jako miejsce pracy/nauki, relaksu i rozrywki. Tu do nauki mogą posłużyć wygodne, miękkie pufy czy miejsca coworkingowe z dostępem do prądu.
Lista miejsc do nauki w Poznaniu przedstawia się następująco:
Zobacz też: Park Mużakowski: park w stylu angielskim, który warto zobaczyć przynajmniej raz w życiu!