Miejsca do nauki w Lublinie. Tutaj skupisz się bez problemu. Najlepsze lokalizacje dla studentów

Najlepsze miejsca do nauki w Lublinie? Miasto nad Bystrzycą nie przypadkiem kojarzone jest ze studentami. Nie może więc tutaj zabraknąć cichych lokalizacji idealnych do tego, by przysiąść w nich z książkami lub notatkami.

Spokojne miejsca do nauki w Lublinie

Jak znaleźć spokojne miejsca do nauki w Lublinie? Przede wszystkim warto pójść tropem tego, że to właśnie miasto położone nad Bystrzycą jest jednym z najbardziej studenckich miast w naszym kraju. KUL, UMCS, Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Przyrodniczy i Politechnika Lubelska to tylko największe spośród lubelskich uczelni z dziesiątkami tysięcy studentów. Pozostają jeszcze liczne prywatne szkoły wyższe. Każda z nich stara się zorganizować swoim studentom przyjazne miejsca do nauki - dzieje się tak zwłaszcza w licznych bibliotekach. 

Oczywiście ciekawych miejsc do nauki warto szukać też w licznych lubelskich kawiarniach. Często zdarza się, że właśnie w nich można doświadczyć ciszy, spokoju i zaszyć się z notatkami w jakimś przyjemnym kącie. Czy nauka na mieście może być bardziej efektywna od tej, którą uskutecznia się w domu? Wiele zależy od sytuacji. Czasami w czterech kątach własnego mieszkania trudno jest się skupić. Przeszkadzać mogą współlokatorzy, hałasy dochodzące z zewnątrz lub tak prozaiczne powody, jak zbyt łatwa dostępność Internetu, muzyki, ulubionych seriali i tysiąca innych rzeczy, które potrafią skutecznie odciągać od nauki. 

Ranking miejsc do nauki w Lublinie

Jak sporządzić ranking miejsc do nauki  w Lublinie? Nie jest to łatwe, bo każdy ma swoje preferencje i przyzwyczajenia. Jednocześnie miasto jest duże i oferuje wiele możliwości. Przegląd ciekawych lokalizacji umożliwiających naukę warto rozpocząć właśnie od licznych bibliotek. W szczególności warto wymienić:

 • Bibliotekę Uniwersytecką Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego;
 • Bibliotekę Główną Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej;
 • Centrum Informacji Naukowo-Technicznej Politechniki Lubelskiej;
 • Bibliotekę Główną Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie;
 • Bibliotekę Główną Uniwersytetu Medycznego w Lublinie;
 • Wojewódzką Bibliotekę Publiczną im. Hieronima Łopacińskiego;
 • Filie Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej.
Zobacz wideo Atrakcja i tortury. Słonie cierpią dla turystów

Lista miejsc do nauki w Lublinie: także na świeżym powietrzu

W jaki jeszcze sposób powinna być tworzona lista miejsc do nauki w Lublinie? Z pewnością nie może tu zabraknąć miejsc do nauki położonych na świeżym powietrzu. Dobre dotlenienie organizmu jest przecież jednym z czynników, które poprawiają efektywność zapamiętywania i uczenia się nowych rzeczy. W Lublinie w szczególności można tu polecić:

 • Ogród Saski;
 • Park Ludowy;
 • Błonia wokół Zamku Lubelskiego;
 • Tereny położone nad Zalewem Zemborzyckim;
 • Miejsca przy Placu Litewskim (zwłaszcza przed dawnym Wydziałem Politologii).

Gdzie uczyć się w Lublinie? Biblioteka Uniwersytecka KUL

Gdzie uczyć się w Lublinie tak, aby można było w pełni wykorzystać swój potencjał w doskonałych warunkach? Kultowym miejscem jest tu Biblioteka Uniwersytecka KUL położona przy ul. Chopina. Instytucja należąca do najstarszego lubelskiego uniwersytetu dysponuje kilkoma czytelniami, ale też zacisznymi miejscami na półpiętrach czy stanowiskami w informatorium. Wielką zaletą tego miejsca jest też pozytywne nastawienie pracowników biblioteki, którzy wykonują swoją pracę z dużą radością.

Nie oznacza to jednak, że w innych miejscach warunki do nauki są gorsze. Ciekawie zaaranżowane przestrzenie do nauki powstały choćby w Bibliotece Głównej UMCS. Niedaleko niej, bo na ulicy Akademickiej, funkcjonuje Biblioteka Główna UP. Tam osoby uczące się mogą skorzystać z ciszy, spokoju, ale i tarasu. To idealne połączenie, zwłaszcza że można z niego skorzystać w środku miasta. 

Zobacz też: Miejsca do nauki w Poznaniu: gdzie znaleźć kąt, w którym można się zaszyć z laptopem lub książką?

Więcej o: