Miejsca do nauki w Łodzi: gdzie uczyć się poza domem? Podpowiadamy najlepsze rozwiązania

Nie tylko studenci pragną znaleźć ciekawe miejsca do nauki w Łodzi. Również młodzież uczęszczająca do szkół średnich poszukuje miejscówek, w których będzie mogła się skupić na nauce. Sprawdzamy, jak wygląda sytuacja z miejscami do nauki w Łodzi.

Spokojne miejsca do nauki w Łodzi

Jako spokojne miejsca do nauki w Łodzi wymienić należy biblioteki. Instytucją o ponad stuletniej tradycji jest Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka Józefa Piłsudskiego. Uczyć się można w zaciszu jej czytelni, a w razie potrzeby – skorzystać również z dostępu do Internetu. W Łodzi działa też Biblioteka Miejska, która jest nie tylko największą instytucją kultury w tym mieście, ale też największą siecią biblioteczną w Polsce. W większości z ponad 60 filii biblioteki można korzystać z Wi-Fi, a atmosfera czytelni będzie sprzyjała przyswajaniu wiadomości. Studenci mają też do dyspozycji biblioteki na swoich uczelniach. Niektóre z nich, jak np. Biblioteka Wyższej Szkoły Bankowej w Łodzi, dostępne są również dla osób z zewnątrz. W przypadku Biblioteki WSB osoby niebędące studentami czy pracownikami uczelni mogą korzystać ze zbiorów biblioteki wyłącznie w czytelni, w której mają też do dyspozycji stanowiska komputerowe z dostępem do Internetu.

Ranking miejsc do nauki w Łodzi

Ranking miejsc do nauki w Łodzi wygrywają jednak zdecydowanie kawiarnie. Choć pandemia doprowadziła do zamknięcia niektórych lokali gastronomicznych, to na kulinarnej mapie Łodzi wciąż jest sporo miejsc, szczególnie chętnie wybieranych przez młodych ludzi, pragnących poszerzyć swoją wiedzę. Jedną ze szczególnie cenionych przez szukających miejsca do nauki lub pracy kawiarni jest Caffe przy ulicy. Choć ma aż pięć lokalizacji, największą popularnością cieszy się ta przy ul. Łagiewnickiej 120. Doskonała kawa, kanapki, sałatki i domowe wypieki, darmowe Wi-Fi i atmosfera sprawiają, że doskonale przesiaduje się tu z książką lub komputerem. Aromatyczna kawa z segmentu specialty jest również zaletą klubokawiarni Owoce i Warzywa, którą obecnie można znaleźć przy ul. Traugutta 9 oraz ul. Piotrkowskiej 217. Długie godziny otwarcia oraz ciekawe menu dodatkowo zachęcają do przesiadywania z książką czy komputerem w tym właśnie miejscu. Lokalem z atmosferą sprzyjającą nauce jest też kawiarnia Przędza przy ul. Piotrkowskiej 107. Przestronne wnętrze, dobre oświetlenie i aromat kawy na pewno pomogą szarym komórkom w pracy.

Zobacz wideo Atrakcja i tortury. Słonie cierpią dla turystów

Gdzie uczyć się w Łodzi?

Jeśli nie w bibliotece czy kawiarni, to gdzie uczyć się w Łodzi? Dobrym rozwiązaniem może być skorzystanie z bezpłatnych stref coworkingowych na terenie miasta, np. w galeriach handlowych. Pierwszym łódzkim centrum handlowym, które wprowadziło do swej oferty bezpłatną strefę coworkingu, było nieistniejące już CH Sukcesja. W jego ślady poszły inne galerie, np. CH Tulipan nie tylko proponuje swoim klientom możliwość przyłączenia się do darmowej sieci Wi-Fi czy zrelaksowania się na wygodnych sofach w strefie wypoczynku, ale także zorganizowało strefę coworkingową. W przestrzeni, usytuowanej w strefie restauracyjnej, do dyspozycji klientów Tulipana są sofy i stoliki oraz punkty, w których można podładować telefon czy laptop. Podobne rozwiązania przewidziano w CH Port Łódź, gdzie dodatkowo strefę coworkingową wyposażono w ogólnodostępne ksero, drukarkę i bezprzewodowy Internet, a klienci mogą też wynająć jedną z dwóch sal konferencyjnych. Bezpłatną przestrzeń coworkingową o nazwie skyHUB można znaleźć też w Łódzkim Domu Kultury, przy ul. Traugutta 18.

Warto jednak rozważyć możliwość uczenia się w praktyce. Zamiast wertować książki czy przeglądać strony internetowe być może lepiej będzie udać się na przykład do Ogrodu Botanicznego i Palmiarni w najstarszym łódzkim Parku Źródliska. Świetną okazją do nauki będzie też wizyta w łódzkim ZOO, gdzie od kilku miesięcy działa Orientarium – ogromny pawilon hodowlano-wystawienniczy, w którym mieszka fauna z południowo-wschodniej Azji. Warto odwiedzić też Centrum Nauki i Techniki EC1 – wizyta w tym miejscu z pewnością znacznie poszerzy wiedzę o otaczającym świecie. Koniecznie trzeba udać się także do Planetarium EC1.

Lista miejsc do nauki w Łodzi

Lista miejsc do nauki w Łodzi przedstawia się następująco:

 • Wojewódzka Biblioteka Publiczna, ul. Gdańska 100/102
 • Biblioteka Miejska w Łodzi, budynek główny – plac Wolności 4
 • Biblioteka Wyższej Szkoły Bankowej w Łodzi, ul. Brzozowa 5/7
 • kawiarnia Przędza, ul. Piotrkowska 107
 • Qubek Cafe, ul. Gdańska 141
 • kawiarnia Tubajka w Parku Źródliska, pl. Zwycięstwa 3
 • klubokawiarnia Owoce i Warzywa, ul. Piotrkowska 217, ul. Traugutta 9
 • kawiarnia w Podwyrku, ul. Piotrkowska 116
 • Etno Cafe, ul. Piłsudskiego 3
 • Caffe przy ulicy, ul. Łagiewnicka 120
 • Jaga Cafe ul. Rewolucji 1905 roku 78/80, ul. Pomorska 145, ul. Kilińskiego 30
 • kawiarnia Starbucks na rynku CH Manufaktura
 • kawiarnia Costa Coffee na rynku CH Manufaktura
 • Szwalnia – kuchnia i desery, ul. Piotrkowska 217
 • Cafe Loft, ul. Tymienieckiego 25c
 • Mozaika Cafe, ul. Władysława Króla 31
 • Niebostan, ul. Piotrkowska 17
 • CH Tulipan
 • CH Port Łódź
 • skyHUB, ul. Traugutta 18

Zobacz też: Góry Opawskie. Gdzie leżą i z czego słyną? Najwyższy szczyt ma tylko 975 m n.p.m.

Więcej o: