Miejsca do nauki w Katowicach. Gdzie znaleźć ciszę i dobre warunki? Nie tylko w bibliotekach

Gdzie znaleźć dogodne miejsca do nauki w Katowicach? Stolica województwa śląskiego ma aspiracje do bycia ośrodkiem nauki i kultury. Nie dziwi więc, że przybywa tam miejsc, w których można zaszyć się z książką lub notatkami.

Gdzie uczyć się w Katowicach?

Gdzie uczyć się w Katowicach? Najczęściej wybieramy zgłębianie wiedzy w zaciszu własnego domu. Zdarza się jednak, że niekoniecznie jest to najbardziej efektywna opcja. Problemów związanych z nauką w domu może być przynajmniej kilka. Przede wszystkim czasami problematyczne mogą być odgłosy dochodzące zza okna. Częściej jeszcze bardziej kłopotliwe może być krzątanie się po mieszkaniu innych domowników. Pozostawanie w domu bywa wreszcie o tyle niesprzyjające efektywnemu uczeniu się, że właśnie tutaj może na nas czekać wiele atrakcji skutecznie odciągających od nauki. Jedną z nich bywa Internet z niezliczonymi utworami muzycznymi, newsami czy kolejnymi sezonami seriali.

Ranking miejsc do nauki w Katowicach: biblioteki

Jak sporządzić ranking miejsc do nauki w Katowicach? Z pewnością takich miejsc wciąż przybywa i będzie ich coraz więcej. Wszystko choćby dlatego, że to Katowice będą w 2024 r.  Europejskim Miastem Nauki. Dobrymi miejscami do nauki z całą pewnością będą tu przede wszystkim biblioteki. Takie instytucje kojarzą się z ciszą, spokojem i odpowiednią infrastrukturą w postaci stanowisk czytelniczych, komputerowych i darmowego Wi-Fi. W Katowicach warto przede wszystkim zwrócić uwagę na:

 • Bibliotekę Śląską;
 • Miejską Bibliotekę Publiczną w Katowicach;
 • Bibliotekę Główną Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach;
 • Biblioteka Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach;
 • Filie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Katowicach. 

Którą z tych opcji wybrać? Najczęściej stawia się tu na tę instytucję, z którą jest się w jakiś sposób związanym. Co do zasady jednak najlepsze warunki oferuje tu najpewniej Biblioteka Śląska. Często też dobrym rozwiązaniem będzie odwiedzenie jednej z filii Miejskiej Biblioteki Publicznej, które mogą znajdować się tuż obok, bo na osiedlu.

Zobacz wideo Niemcy - po prostu przyjazne

Lista miejsc do nauki w Katowicach - na łonie natury

Lista miejsc do nauki w Katowicach powinna też zostać uzupełniona o ciche i ustronne miejsca pod gołym niebem. Warto przecież pamiętać o tym, że to na łonie natury można się odpowiednio dotlenić, wyciszyć i zrelaksować. Wówczas przyswajanie wiedzy będzie szło o wiele sprawniej. W Katowicach najczęściej poleca się do tego liczne parki i miejsca zielone. Będą to także:

 • Palmiarnia miejska;
 • Las Murckowski;
 • Park Śląski;
 • Hałda popłuczkowa;
 • Dolina Trzech Stawów;
 • Staw Gichta w Palowicach.   

Spokojne miejsca do nauki w Katowicach? Miejsca związane z kulturą

Gdzie jeszcze można znaleźć spokojne miejsca do nauki w Katowicach? W ostatnich latach coraz częściej można spotkać lokale, które łączą różne funkcje. Do nauki idealnie nadają się np.połączenia księgarń z kawiarniami. To trochę takie kawiarnie w starym stylu, które zamiast zgiełku oferują ciszę, spokój i przytulny kąt umożliwiający zaszycie się z notatkami lub książkami. Takie miejsca znaleźć można także w Katowicach. Warto poszukać ich choćby po to, by czas spędzony na dobrej kawie i ciastku można było pożytecznie wykorzystać. 

Zobacz też: Miejsca do nauki w Poznaniu: gdzie znaleźć kąt, w którym można się zaszyć z laptopem lub książką?

Więcej o: