Pustynia i "Polskie Malediwy". Trzy wyjątkowe miejsca niedaleko Katowic, które warto zobaczyć

Lubisz odkrywać zakamarki Polski? Masz dość najbardziej popularnych i obleganych turystycznie miejsc? Jeżeli choć raz odpowiedziałeś tak, zostań z nami do końca. Przedstawiamy intrygujące lokalizacje na południu kraju, oddalone maksymalnie godzinę od Katowic.

Podróżowanie po Polsce wcale nie musi być nudne! Poza najpopularniejszymi atrakcjami nasz kraj ma do zaoferowania również te mniej znane, wcale nie mniej interesujące miejsca, o których istnieniu nie wszyscy zdają sobie sprawę. Dzisiaj przypatrzymy się najciekawszym lokalizacjom w okolicach Katowic. Gdzie warto wybrać się, będąc na południu Polski? Podpowiadamy. 

Zobacz wideo Taki widok na Tatry musisz zobaczyć choć raz w życiu

Pustynia Błędowska. Największa pustynia w Polsce

Jeżeli marzy wam się zobaczenie pustyni, wcale nie musicie wybierać się na drogą zagraniczną wycieczkę. Aby zobaczyć tzw. Polską Saharę, wystarczy wybrać się na pogranicze województwa śląskiego i małopolskiego. Jest to największy tego typu obszar w naszym kraju o niecałych 10 km długości oraz do 4 km szerokości. Lotne piaski zajmują łącznie około 33 km kw. Jak powstało miejsce? 

Jest to przede wszystkim skutek ingerencji człowieka. Miała na to wpływ wycinka drzew, która doprowadziła do powstania pustyni o pochodzeniu antropogenicznym. Obecnie jest to niecodzienna atrakcja turystyczna, którą niewątpliwie warto zobaczyć. 

Park Gródek - rajskie wakacje w Polsce

"Śląska Chorwacja", a może "Polskie Malediwy"? Określeń na Park Gródek jest wiele. To wyjątkowe miejsce znajduje się w Jaworznie i charakteryzuje się zapierającymi dech w piersiach widokami. Dawniej była tu zlokalizowana kopalnia dolomitu. Obecnie park zachwyca stawami w kolorze turkusu, pomostami i roślinnością.

Najpopularniejszą atrakcją jest tutaj Zbiornik Wydra. To właśnie za jego sprawą miejsce nazywane jest polskimi Malediwami. Zobaczycie tu drewnianą kładkę, która momentami zapada się pod lazurową wodą oraz urokliwe altanki. Jest to doskonały kierunek na odpoczynek w okolicznościach przyrody i zrobienie sobie pamiątkowych, malowniczych zdjęć. 

Poznaj historię Polski. Zamek w Będzinie

Zamek w Będzinie to nie lada gratka dla miłośników historii. Powstał on w połowie XIV wieku za panowania Kazimierza Wielkiego, najprawdopodobniej by chronić zachodnią granicę kraju. Budowla może pochwalić się bogatą przeszłością. Kilkukrotnie ulegała zniszczeniom i została odbudowana w 1956 roku. 

Obecnie zachwyca swoją surowością oraz ciekawą lokalizacją - tuż obok ulicy, bloków i kamienic. Znajdziecie tu oddział Muzeum Zagłębia, który prezentuje swoje kolekcje broni oraz uzbrojenia. Zwiedzający mogą wybrać się również na wieżę, na której czekają was piękne widoki. 

Więcej podobnych tematów znajdziesz na Gazeta.pl.

Więcej o: