W malowniczej scenerii doliny Nysy znajduje się Park Mużakowski. Atrakcje, jakie się w nim kryją, wynikają przede wszystkim z połączenia natury ze sztuką ogrodniczą. Założycielem parku był niemiecki książę Hermann Ludwig Heinrich von Pückler-Muskau, który, zachwycony angielskimi parkami krajobrazowymi, w latach 1815-1845 przekształcił otoczenie odziedziczonej po ojcu rezydencji w rozległe założenie parkowe w stylu krajobrazowym. Jego dzieło kontynuowali kolejni właściciele. Precyzyjnie przemyślana kompozycja łączy w sobie elementy naturalne i kulturowe, a w 2004 roku wpisana została na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. Zaletą parku jest wykorzystanie naturalnej rzeźby krajobrazu i uzupełnienie jej sztuką i architekturą. Podstawową atrakcją parku są widoki, które można podziwiać z osi widokowych, czyli miejsc oznaczonych kamiennymi ławeczkami. Obok imponującej roślinności (m.in. Dąb Hermanna, Dęby Sióstr, Dęby Odyna czy arboretum), na uwagę zasługują liczne mosty. Dwa z nich służą do przekroczenia Nysy Łużyckiej, dzielącej park na część polską i niemiecką: Most Podwójny, który swą nazwę zawdzięcza Wyspie Jeanetty na środku rzeki, łączącej dwa kawałki mostu, a także Most Angielski. Oba zostały odbudowane w XXI wieku. W parku są również mosty, które nie znajdują się nad rzeką: Most Królewski (Most Książęcy), Most Arkadowy i Wiadukt po stronie polskiej. Po stronie niemieckiej warto obejrzeć przede wszystkim zabytki architektury.
Park Mużakowski, Bad Muskau. Pałac i posiadłość księcia von Pücklera Anna Kraśko/ Agencja Wyborcza.pl
No dobrze, ale jak odnaleźć Park Mużakowski? Gdzie jest zlokalizowany największy na terenie Polski park w stylu angielskim? Szukać go należy w województwie lubuskim, konkretniej w powiecie żarskim, nad Nysą Łużycką, na terenach należących do polskiej Łęknicy i niemieckiego Mużakowa, czyli Bad Muskau. Po polskiej stronie granicy znajduje się ponad 500 ha parku, a teren ten zarządzany jest przez Narodowy Instytut Dziedzictwa w Warszawie. Pozostałe 200 ha parku wraz z zabudowaniami rezydencjalnymi znajduje się po stronie niemieckiej, a terenem tym zarządza Fundacja Fürst-Pückler-Park Bad Muskau.
Aby odwiedzić Park Mużakowski, Łęknica powinna być celem naszej podróży. Ta niewielka miejscowość w województwie lubuskim, a zarazem miasto będące gminą miejską, położone nad Nysą Łużycką, przed II wojną światową była prawobrzeżnym przedmieściem Mużakowa. Obecnie jest miasteczkiem oddzielonym jedynie Nysą Łużycką od uzdrowiska Bad Muskau, z którym żyje w znakomitej synergii. Ponieważ na terenie gminy znajduje się Park Mużakowski, zaś obszar gminy wchodzi w skład Parku Krajobrazowego Łuk Mużakowa, ma szansę stać się atrakcją turystyczną.
Na uwagę zasługuje architektura, jaką kryje w sobie Park Mużakowski. Zamek znajdujący się w należącej do Niemiec części parku zdecydowanie wart jest zobaczenia. Położony jest nad stawem Schlossteich, a wybudowano go na fundamentach XVI-wiecznej, renesansowej budowli. Zamek ma trzy skrzydła, z których środkowe liczy sobie cztery kondygnacje, a na jego obu końcach wznoszą się różnej wysokości wieże na planie koła. Jest to bardzo dekoracyjna budowla, zdobią ją liczne fryzy, balkony, pinakle, lukarny, woluty, a nawet figury rycerzy. W ostatniej fazie wojny podpalili go żołnierze Armii Radzieckiej i popadł w ruinę. Jego odbudowa rozpoczęła się w 1995 roku. Obecnie mieści się w nim punkt informacji turystycznej, prezentowane są tu również ekspozycje stałe i czasowe.
Park Mużakowski, 20 sierpnia 2020. Fot. Artur Łukasiewicz/ Agencja Wyborcza.pl
Chcąc odwiedzić Park Mużakowski, zwiedzanie warto zacząć od wizyty w Punkcie Informacji Turystycznej Stowarzyszenia Geopark Łuk Mużakowa w Łęknicy, gdzie można uzyskać wszelkie niezbędne informacje, zaopatrzyć się w mapki i przewodnik turystyczny. Można też zacząć od strony Bad Muskau - tam również znajduje się Centrum Turystyczne, w którym z kolei zarezerwujemy wycieczkę z przewodnikiem. Przybywając do Łęknicy lub Bad Muskau własnym samochodem trzeba liczyć się z opłatą za parking - pozostawienie auta na parkingu przy wejściu do parku jest płatne. Natomiast wstęp do parku, zarówno w części polskiej, jak i niemieckiej, jest wolny. Park można zwiedzać przez całą dobę pieszo lub na rowerze. Można też wybrać się na wycieczkę po parku bryczką, po stronie polskiej postój umiejscowiony jest przy Moście Podwójnym, po stronie niemieckiej natomiast - przy wejściu do Folwarku Zamkowego. Warto jednak wiedzieć, że bryczką nie przejedziemy na drugą stronę Nysy, gdyż zarówno Most Podwójny, jak i Most Angielski można pokonać wyłącznie pieszo. Najciekawszą formą zwiedzania parku wydaje się zwiedzanie indywidualne, przed którym warto zaopatrzyć się w mapę i przewodnik. Jeśli zdecydujemy się na zwiedzanie zgodnie z historycznym porządkiem kompozycyjnym, powinniśmy rozpocząć je w niemieckiej części parku: najpierw odwiedzić Nowy Zamek, następnie jego otoczenie, Park Zamkowy, Park Górski (lub choćby jego część), a następnie przejść do części polskiej.
Park Mużakowski, 20 sierpnia 2020. Fot. Artur Łukasiewicz/ Agencja Wyborcza.pl
Zobacz też: Najdłuższa nazwa miasta w Polsce. Na czele rankingu miasto z województwa świętokrzyskiego