Miasta, które leżą nad Bugiem. Trzy miejscowości na Podlasiu, które warto odwiedzić

Miasta, które leżą nad Bugiem, mają swoisty charakter. Podlasie to kraina, która z każdym rokiem zyskuje coraz szersze grono miłośników. Lasy, malownicze pola czy ciekawa architektura potrafią każdego zachęcić do zwiedzania.
Zobacz wideo Cud Podlasia wygląda jak wyspa na Pacyfiku

Jakie miasta leżą nad Bugiem - poznaj uroki Kodnia 

Jakie miasta leżą nad Bugiem i dokąd warto się wybrać? Jeżeli planujecie wyprawę na Podlasie, to z całą pewnością powinniście odwiedzić Kodeń. To malownicza miejscowość znajdująca się w województwie lubelskim nad rzeką Bug. Graniczy ona bezpośrednio z Białorusią. Kodeń przyciąga turystów licznymi atrakcjami, malowniczym krajobrazem, dobrym swojskim jedzeniem, ale i ogromną gościnnością mieszkańców. Poniżej kilka turystycznych punktów, które warto odwiedzić:

 • Ogród Zielny - to miejsce, które pokochają miłośnicy przyrody i ci, którzy są spragnieni kontaktu z naturą. Inną nazwą tego miejsca stosowaną przez odwiedzających jest "Labirynt", a to za sprawą jego budowy. W centralnej części labiryntu znajduje się fontanna, która przypomina kształtem altankę. Jest ona ozdobiona pnączami, które dodają romantycznego charakteru. Altana jest wyposażona w specjalne ławki, które są pomocne podczas podziwiania spływającej wody. Nieopodal ogrodu znajduje się kawiarenka, w której możemy napić się ziołowej herbaty lub kawy.
 • Bazylika św. Anny - sanktuarium Matki Bożej Kodeńskiej to jeden z ważniejszych punktów odwiedzanych przez pielgrzymów i turystów.
 • Kalwaria kodeńska - stacje Drogi Krzyżowej zostały zrealizowane na wzór pierwotnej Drogi Krzyżowej w Jerozolimie.
 • Pałac Sapiehów - do dzisiaj mamy szansę podziwiać pierwotne fragmenty murów.
 • Kościół św. Ducha - budowla pochodzi z XVI wieku. Jest to dawna kaplica zamkowa.

Najciekawsze miasta, które leżą nad Bugiem. Lista musi zawierać Drohiczyn

Najciekawsze miasta, które leżą nad Bugiem to także Drohiczyn. Miejscowość znajduje się województwie podlaskim. Chociaż Drohiczyn nie jest dużym miastem i znajduje się z dala od głównych tras, to ma on w sobie wiele uroku i mnóstwo atrakcji turystycznych. Poniżej lista ciekawych miejsc:

 • Klasztor franciszkanów. Wnętrze klasztoru jest wykonane w barokowym stylu.
 • Klasztor benedyktynek
 • Klasztor jezuitów
 • Muzeum diecezjalne

Drohiczyn. Zdjęcie ilustracyjneDrohiczyn. Zdjęcie ilustracyjne Shutterstock

Malownicza okolica, spokój i cisza - Drohiczyn to z całą pewnością miejscowość, w której możemy się zregenerować i zrelaksować. Bliski kontakt z naturą to idealne warunki do pieszych i rowerowych wycieczek.

Miasta warte odwiedzenia, które leżą nad Bugiem - Włodawa

Miasto warte odwiedzenia, które leży nad Bugiem to także Włodawa. Oprócz spacerów wzdłuż Bugu odwiedzający turyści mogą cieszyć się wypoczynkiem nad Jeziorem Białym. Na szczególną uwagę zasługuje także Poleski Park Narodowy. Włodawa to miasto wielokulturowe, od zawsze mieszkali tu: Polacy, Żydzi, Ukraińcy oraz Białorusini. Z tego też powodu miasto zwykło się nazywać: "Miastem Trzech Kultur". Ponadto organizuje się tu także Festiwal Trzech Kultur. Główną tematyką jest katolicyzm, prawosławie oraz judaizm. Włodawa oferuje turystom podziwianie licznych sakralnych obiektów. Najciekawsze zabytki architektury to:

 • Kościół pw. św. Ludwika (1739-1752)
 • "Czworobok" unikatowa budowla w kształcie kwadratu
 • Wielka Synagoga

Synagoga we Włodawie. Zdjęcie ilustracyjneSynagoga we Włodawie. Zdjęcie ilustracyjne Shutterstock

Podlasie to zakątek Polski, który zdecydowanie należy odwiedzić. Możecie być pewni, że spędzony tam czas, pomoże Wam się zregenerować i zrelaksować. Bliskość lasów, jezior i Bugu sprzyja odpoczynkowi. Ponadto region ten może poszczycić się ogromną gościnnością mieszkańców.

Zobacz też: Największe aquaparki w Polsce. Suntago największy nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie

Więcej o: