Największe parki rozrywki w Europie. Energylandia poza podium

Największe parki rozrywki w Europie to świetne miejsca na rodzinną, wakacyjną wycieczkę. Nie tylko znakomicie odnajdą się tam młodsze osoby, ale starsi też na pewno znajdą coś dla siebie. Jeżeli więc zastanawiasz się nad wycieczką do parku rozrywki, oto co największego ma do zaoferowania Europa w tej kwestii.
Zobacz wideo Cud Podlasia wygląda jak wyspa na Pacyfiku

Jaki jest największy park rozrywki w Europie? Disneyland Paris niekwestionowanym liderem

Jaki jest największy park rozrywki w Europie? Naszą podróż po największych parkach rozrywki starego kontynentu rozpoczynamy we francuskiej miejscowości Chessy. To leżące około 35 km od Paryża miasto, na którego terenie w 1992 roku powstał drugim co do wielkości dom dla uniwersum Disney’a, zaraz po swoim odpowiedniku z amerykańskiej Florydy. Disneyland Paris jest również jednym z najbardziej obleganych parków rozrywki na całym świecie, ze średnią odwiedzających wahającą się w granicach 10 milionów rocznie. Powierzchnia parku to około 700 hektarów. Na tym obszarze znajdują się między innymi dwa parki rozrywki, wiele hoteli, kompleks handlowo-gastronomiczny i rozrywkowy oraz pole golfowe, a także kilka dodatkowych obiektów rekreacyjno-rozrywkowych. Oczywiście tym, co najbardziej przykuwa uwagę odwiedzających, są parki rozrywki. Są to Disneyland Park oraz Walt Disney Studios Park. Pierwszy to miejsce, gdzie możemy skorzystać z wielu atrakcji tematycznych dotyczących produkcji Disneya. Możemy się choćby przejechać kolejką Piratów z Karaibów czy zobaczyć zamek Śpiącej Królewny. Drugi park jest poświęcony show-biznesowi, filmom oraz kulisom ich produkcji.

Disneyland. Zdjęcie ilustacyjneDisneyland. Zdjęcie ilustacyjne Shutterstock

Jak już wspomniano, Disneyland Paris zajmuje powierzchnię ok. 700 hektarów. Czy Energylandia, która jest największym parkiem rozrywki w Polsce, może konkurować z francuskim kolosem? Niestety zajmuje ona obszar 43 hektarów, przez co wypada dość średnio w rankingu na największe parki rozrywki w Europie.

Ranking - największe parki rozrywki w Europie. Alton Towers na drugim miejscu

Podążając dalej za rankingiem największych parków rozrywki w Europie, z okolic Paryża przenosimy się na wyspy brytyjskie, a konkretnie do leżącego w zachodniej Anglii, Alton. Ta oddalona o około 50 mil od Birmingham miejscowość jest miejscem, gdzie znajduje się park rozrywki Alton Towers. Jest to jeden z najpopularniejszych parków nie tylko w Wielkiej Brytanii, ale i na świecie. Cały kompleks parku obejmuje obszar 370 hektarów i słynie przede wszystkim ze swoich nietuzinkowych kolejek górskich. Alton Towers to idealne miejsce dla wszystkich miłośników adrenaliny i dużych prędkości. Szczególnie warto zwrócić uwagę na te kolejki:

  • The Smiler – kolejka z największą ilością pętli na świecie (14). Osiąga prędkość 85 km/h oraz znajduje się na wysokości 22 metrów.
  • Oblivion – pierwsza nurkująca kolejka świata. Jej prędkość maksymalna to 109 km/h
  • Nemesis – pierwsza odwrócona kolejka górska w Europie. Można na niej odczuć przeciążenie 4 g.

Alton Towers. Zdjęcie ilustracyjneAlton Towers. Zdjęcie ilustracyjne Shutterstock

Oprócz ekstremalnych kolejek i tych przystosowanych do młodszych odwiedzających, na terenie kompleksu znajdują się również hotele, SPA, aquapark, pole golfowe oraz dwie wioski wypoczynkowe - Enchanted Village Luxury Treehouses oraz Enchanted Village Woodland Lodges.

Największe parki rozrywki w Europie. Lista nie może istnieć bez parku Europa-Park 

Czas na kolejne miejsce na liście największych parków rozrywki w Europie. Znajduje się on w przygranicznej miejscowość Rust, około 170 km od Stuttgartu. Europa-Park to drugi pod względem ilości odwiedzających park rozrywki Europy. Ustępuje miejsca tylko paryskiemu Disneylandowi. Kompleks obejmuje około 100 hektarów i oprócz wielu stref rozrywki, znajdziemy tam hotele, pole kempingowe czy kino. Jeżeli chodzi o część rozrywkową parku, to jest ona podzielona na obszary tematyczne dotyczące europejskich krajów. Godnymi uwagi atrakcjami są, znajdująca się we francuskiej strefie kolejka Silver Star, która osiąga prędkość do 127 km/h oraz Wodan Timbur Coaster, która wznosi się 40 metrów ponad ziemię i można ją znaleźć w strefie islandzkiej.

Europa Park w NiemczechEuropa Park w Niemczech Fot. Michał Rembas / Agencja Wyborcza.pl

Zobacz też: Najmniejsze zwierzę na świecie? Ryjówek etruski i długo, długo nic

Więcej o: