Skąd się biorą najdłuższe nazw miast w Polsce? Okazuje się, że decyduje o tym dwuczłonowość. Rekordowe miejscowości muszą mieć stosunkowo długi pierwszy człon nazwy i dodany do niego określnik geograficzny. O pierwszeństwie na liście decyduje oczywiście przypadek, ale i tak jest to jakaś ciekawostka i przyczynek do tego, aby poznać nowe miejscowości.
Warto dodać, że nazwy miast są o wiele krótsze od tych, które przybrały niektóre polskie miejscowości. W przypadku miejscowości posiadających prawa miejskie rzadko zdarzają się takie, których nazwy są trójczłonowe. Jeśli już są, to z reguły nie tak długie jak Nowy Dwór Mazowiecki. Najdłuższa nazwa miasta w Polsce liczy sobie 22 litery. Daleko jej do wsi takich, jak:
Jak przedstawia się lista najdłuższych nazw miast w Polsce? Oto kilku rekordzistów:
Liderujący w zestawieniu Ostrowiec Świętokrzyski jest drugim co do wielkości miastem województwa świętokrzyskiego. Mieszka w nim ponad 67 tys. mieszkańców. Obecnie jest siedzibą powiatu, prawa miejskie uzyskał zaś w 1613 r. Będąc jednym z głównych ośrodków Staropolskiego Okręgu Przemysłowego, odziedziczył tradycje hutnicze, których wizytówką jest kombinat metalurgiczny Huta Ostrowiec. Jednocześnie rozwija się tutaj przemysł odzieżowy.
Ostrowiec Świętokrzyski, 10 września 2019. Ostrowiecki Browar Kultury Fot. Paweł Małecki / Agencja Wyborcza.pl
Miasto położone jest nad rzeką Kamienną. Niedaleko od niego rozpościerają się cenione turystycznie Góry Świętokrzyskie. Co ciekawe: nazwa Ostrowiec Świętokrzyski funkcjonuje oficjalnie od 1937 r. Wcześniej nazywane było Ostrowcem Kieleckim lub Ostrowcem nad Kamienną.
Jakie jeszcze można wskazać najdłuższe nazwy miast w Polsce? Ranking długości nazw największych ośrodków wypada niezbyt imponująco. Mimo wszystko być może warto wiedzieć, że w tym przypadku pierwszeństwo nie należy do Warszawy, Krakowa, albo tym bardziej Łodzi.
Najdłuższe nazwy miast w Polsce - spośród 10 najludniejszych ośrodków:
Łatwo przychodzi więc wywnioskować, że to nie w naszym kraju znajdują się miasta o najdłuższych nazwach. Polska nie bardzo ma się tu czym pochwalić. Światowym liderem najprawdopodobniej jest Tajlandia. Przykład? Stolica kraju, czyli Bangkok, w pełnej tytulaturze nazywa się:
Krung Thep Mahanakhon Amon Rattanakosin Mahinthara Ayuthaya Mahadilok Phop Noppharat Ratchathani Burirom Udomratchaniwet Mahasathan Amon Piman Awatan Sathit Sakkathattiya Witsanukam Prasit.
Bangkok Shutterstock
Oczywiście nikt raczej nie posługuje się tak rozbudowanym określeniem w codziennych sytuacjach. Trzeba przyznać, że byłoby to nieco niepraktyczne.
Zobacz też: Pogoda na Mazurach: aura sprzyjająca wypoczynkowi. Kiedy jechać na Mazury w tym sezonie?