Krynica Morska: jedno z najmniejszych polskich miast, które ożywa w wakacje

Krynica Morska to miejscowość usytuowana na Mierzei Wiślanej. Od lat jest znaną lokalizacją wypoczynkową, która ożywa w sezonie letnim. Na jakie atrakcje można tutaj liczyć?

Krynica Morska. Co warto o niej wiedzieć?

Co warto wiedzieć o Krynicy Morskiej? Leży ona w województwie pomorskim i jest usytuowane na Mierzei Wiślanej pomiędzy Zatoką Gdańską a Zalewem Wiślanym. Liczba mieszkańców mieszkających tutaj to zaledwie 1302 osoby. Z tego powodu jest jednym z najmniejszych polskich miast, które ożywa zwłaszcza w okresie wakacji. Krynica Morska jest też najmniejszą gminą w kraju.

Plaża w Krynicy MorskiejPlaża w Krynicy Morskiej Patryk Kosmider / shutterstock

Chociaż osadnictwo było tu obecne już w XIII w., to do 1991 r. Krynica Morska była wciąż wsią. Pierwsze działania z turystyką podejmowano tutaj w latach 20. XIX w. Odkryto wówczas przyrodnicze i wypoczynkowe walory tego miejsca. Pierwszy kurort w Kahlberg, bo tak nazywała się wtedy Krynica Morska, powstał w 1843 r. Powołana w 1873 r. Spółka Akcyjna Kąpielisko Morskie dbała o dalszy rozwój miejscowości i rozbudowę infrastruktury w okolicy. W 1895 r. wybudowano tu latarnię morską. Po II wojnie światowej kurort dalej rozwijał się i zyskiwał popularność. Od 1991 r. Krynica Morska jest miastem.

Latarnia morska na Przylądku Rozewie Latarnie morskie w Polsce. Szlak Latarni Morskich, który warto odwiedzić

Krynica Morska: atrakcje

Jakie atrakcje Krynicy Morskiej są najbardziej cenione? Obecnie jest to typowa miejscowość turystyczna z rozbudowaną infrastrukturą. Do dyspozycji turystów pozostają tutaj hotele, pensjonaty, kempingi i pola namiotowe. Można skorzystać z żeglugi przybrzeżnej i udać się do Tolkmicka, Elbląga i Fromborka. W okresie wakacji uruchomione zostaje liczące niemal 2 km długości kąpielisko morskie. 

Zobacz wideo Nie uwierzycie, co znaleźliśmy w Bałtyku

Krynica Morska. Co warto zobaczyć w mieście? 

Co warto zobaczyć w Krynicy Morskiej? Do najpopularniejszych lokalizacji turystycznych należą:

  • Port morski w Krynicy Morskiej - składa się z dwóch przystani: rybackiej i jachtowo-pasażerskiej. Jest bazą białej floty kursującej do Tolkmicka, Elbląga i Fromborka. 

W Krynicy znajduje się port rybackiW Krynicy znajduje się port rybacki Fot. Renata Dąbrowska / Agencja Wyborcza.pl

  • Latarnia Morska Krynica Morska - powstała w 1895 r. i liczy sobie 26,5 m wysokości. Jednocześnie wysokość jej światła to 53 m.

Latarnia w Krynicy MorskiejLatarnia w Krynicy Morskiej Henryk Sadura / shutterstock

  • Wielbłądzi Grzbiet - najwyższa wydma na Mierzei Wiślanej licząca sobie 49,5 m n.p.m. Znana z ładnych widoków na Zatokę Gdańską i Zalew Wiślany.

Zobacz też: Mrzeżyno - opinie, atrakcje, port i plaże. Czy warto się tam wybrać?

Krynica Morska: atrakcje dla dzieci

Jakie atrakcje dla dzieci dostępne są w Krynicy Morskiej? Miejscowość jest niewielka, ale pięknie położona. Przy dobrej pogodzie zachęca do wypoczynku na świeżym powietrzu i korzystania z kąpieliska. Nieco więcej problemów ze zorganizowaniem czasu najmłodszym może być przy niesprzyjającej aurze. Wówczas dobrym rozwiązaniem będzie raczej wybranie się do któregoś z większych ośrodków w okolicy.

Atrakcje dla dzieci w Krynicy Morskiej to przede wszystkim:

  • Szkółka windsurfingu organizująca zajęcia dla całej rodziny.
  • Lunapark dający możliwości zabawy dostosowanej do wieku i preferencji użytkowników.
  • Wycieczki rowerowe - mogą być dłuższe lub krótsze. Wyprawa Szlakiem Jantarowym może mieć aż 52 km.
  • Park linowy - doskonała okazja do aktywnego wypoczynku dla całej rodziny.

Największe aquaparki w Polsce. Suntago na czele rankingu Największe aquaparki w Polsce. Suntago na czele rankingu

Krynica Morska - atrakcje dla seniora

Jakie atrakcje dla seniora skrywa Krynica Morska? Z pewnością nie zabraknie tu okazji do długich spacerów. Doskonałym miejscem dla nich jest molo w Krynicy Morskiej dające okazję do podziwiania statków turystycznych i pasażerskich. Jednym z nich można się wybrać na wycieczkę choćby do pięknego i turystycznego Fromborka.

Marina w Krynicy MorskiejMarina w Krynicy Morskiej Avillfoto / shutterstock

Krynica Morska - atrakcje dla pary

Krynica Morska to także atrakcje dla pary. Miejscowość może być bardzo dobrą lokalizacją dla wypoczynku we dwoje. Hotel ze SPA, spacery i możliwość podziwiania nadmorskich krajobrazów mogą zbudować świetny klimat. Nie jest też daleko do Gdańska, który oferuje o wiele większą różnorodność atrakcji dla dwojga.

Zobacz też: Najstarszy dom w Polsce. Poszukiwania wyjątkowych domów mieszkalnych są trudne

Więcej o: