Hotele z PRL- zaplanuj podróż do przeszłości

Hotele z PRL to bardzo szerokie pojęcie, które łączy w sobie zarówno kultowe lokalizacje jak i obiekty, których sława przeminęła wraz z epoką. Marzy Ci się podróż do przeszłości? Sprawdź, które miejsca warto odwiedzić.

Hotele z PRL warte odwiedzenia - moda na PRL 

Okres Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej budzi skrajne emocje z jednej strony puste półki w sklepach, zamknięte granice i brak perspektyw. Z drugiej solidarność społeczna, częste spotkania towarzyskie i wakacje pracownicze w słynnych obiektach. Współczesna młodzież nie pamięta tamtego okresu i odkrywa go na nowo, moda na PRL z roku na rok przybiera na sile. Chcesz ożywić wspomnienia, a może marzy Ci się rodzinna podróż edukacyjna? Sprawdź z nami najciekawsze, warte odwiedzenia hotele z PRL, które łamią stereotyp siermiężnej i szarej budowli (znak rozpoznawczy tamtego okresu). Zapraszamy na przegląd projektowania autorskiego, którego twórcy odrzucili przytłaczającą doktrynę. 

Najciekawsze hotele z PRL - Sofitel Warszawa Victoria, plan filmowy 

Hotel Sofitel Victoria to legendarny obiekt, który w okresie PRL-u był tłem do wielu filmów i seriali: "Miś", "07 zgłoś się", "Wielki Szu". Budynek powstał w latach 70. XX wieku na miejscu spalonego pałacu Kronenberga. Nad projektem hotelu pracowała polsko-szwedzka grupa architektów, a wnętrze stworzył  Francuz Didier Gomez. W efekcie międzynarodowej współpracy Sofitel Warszawa Victoria to połączenie lokalnej kultury z francuskim szykiem. Na gości czeka aż 359 pokoi. Sofitel Warszawa Victoria to mocny przeciwnik w kategorii najciekawsze hotele z PRL, na poszukiwania godnych konkurentów należy wybrać się nad morze.

Zobacz wideo Jest czysty i zadbany? To tylko pozory. 7 najbrudniejszych rzeczy w pokoju hotelowym

Hotele z PRL warte odwiedzenia - Sanatorium Uzdrowiskowe Bałtyk w Kołobrzegu 

Gmach wyróżnia się nowoczesną, futurystyczną formą z dynamicznie zaprojektowanymi balkonami po skosie. Szklana elewacja odbija słońce oraz morskie fale. Na przodzie budynku turystów wita półokrągły, przypominający statek kosmiczny pawilon. Budynek został odnowiony, ale prosty wystrój pokoi nawiązuje do kultowych wnętrz z okresu PRL-u.

Zobacz też: Top 10. Najdziwniejsze hotele na świecie

Hotele z PRL - Dom wczasowy Panorama, Zakopane 

Znad morza przenieśmy się w góry. Który obiekt zapewniał widok na Giewont? Ośrodek wczasowy Panorama był prawdziwą perłą w górskiej koronie. Obiekt powstał w latach 60. XX wieku na zboczu Antałówki. Ta horyzontalna bryła mogła poszczycić się przeszklonym pawilonem, który krył stołówkę. Nieregularny dach nadawał lekkości, a z ukośnie położonego tarasu można było podziwiać wspomniany wcześniej Giewont, Gubałówkę i panoramę Zakopanego. Aktualnie słynny obiekt niszczeje i został poddany częściowej rozbiórce, warto obejrzeć to miejsce chociażby z daleka zanim całkiem zniknie. 

Hotele z PRL - lista obiektów, które warto zobaczyć 

Perełek architektonicznych z tamtego okresu jest oczywiście znacznie więcej, poniżej prezentujemy listę hoteli z PRL, które zasługują na uwagę. 

  • Wojewódzki Park Kultury i Wypoczynku w Chorzowie,
  • Dom Turysty w Płocku, 
  • Hotel Cracovia Kraków (Muzeum Narodowe w Krakowie), 
  • Dzielnica sanatoryjno-uzdrowiskowa w Ustroniu, 
  • Dom Wypoczynkowy Harnaś, Bukowina Tatrzańska (hotel Harnaś) 

Zobacz też: Doba hotelowa - co to jest i kiedy się kończy? Jak przedłużyć dobę hotelową?

Więcej o: