Hotel pięciogwiazdkowy w Polsce - co zastaniesz na miejscu?

Hotel pięciogwiazdkowy- wysoki standard obiektu oraz usług, ale co się za tym kryje? Sprawdź z nami standard, jakiego można oczekiwać po pięciu gwiazdkach.

Hotel pięciogwiazdkowy- wymagania ogólne 

Hotele o pięciu gwiazdkach to obiekty, które wyróżnia najwyższy standard i szeroki wachlarz usług. Warto jednak podkreślić, że hotele pięciogwiazdkowe w Polsce mogą różnić się od tych za granicą. Wynika to z różnych standardów i różnic kulturowych. Jakie stawia się wymagania w przypadku hotelu pięciogwiazdkowego? Czego można oczekiwać po tego typu obiekcie? Więcej na ten temat piszemy poniżej. 

Hotel pięciogwiazdkowy: standard. Jak będzie wyglądał Twój pokój? 

Jakie standardy czekają na nas w hotelu pięciogwiazdkowym? Wymagania zaczynają się już od powierzchni, w hotelach pięciogwiazdkowych w Polsce minimalna wielkość "jedynki" to 14 m², w przypadku pokoi dwuosobowych powierzchnia nie będzie mniejsza niż 18 m². Ponadto w pokoju musi znajdować się też łóżko odpowiedniej wielkości oraz szafa lub garderoba. Standardem są też szafki nocne, lampka, stolik oraz fotele. W pokoju pięciogwiazdkowym na pewno będzie też łazienka wyposażona w wannę lub prysznic. Oprócz darmowych kosmetyków na gości będą czekały też ręczniki. Goście hotelu pięciogwiazdkowego przez całą dobę mogą liczyć też na dostęp do telewizji, telefonu i faksu oraz bezpłatnego  Wi-Fi. 

Standard hotelu pięciogwiazdkowego to także konkretne wymagania odnośnie samego budynku, który musi posiadać oświetlenie zewnętrzne oraz dedykowane wejście dla gości. Możemy spodziewać się też strzeżonego miejsca postojowego. Ponadto obiekty wyższe niż jednopiętrowe powinny posiadać windę, która zawiezie gości zarówno do pokojów na górze jak i na przykład na basen w podziemiach. 

Zobacz wideo Jest czysty i zadbany? To tylko pozory. 7 najbrudniejszych rzeczy w pokoju hotelowym

Hotel pięciogwiazdkowy jest zobowiązany posiadać w swojej ofercie dedykowane usługi 

Oprócz wysokich standardów zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz budynku przy pięciu gwiazdkach można liczyć na specjalne traktowanie. Poniżej prezentujemy listę usług, które pięciogwiazdkowy hotel jest zobowiązany posiadać w swojej ofercie:

 • usługa budzenia o konkretnej porze 
 • usługa przechowywania bagażu, gotówki lub wartościowych przedmiotów 
 • w hotelach pięciogwiazdkowych możemy też liczyć na śniadanie
 • dostępna powinna być też usługa prania i prasowania 
 • standardem jest też codzienne sprzątanie pokoju lub na życzenie  
 • to samo dotyczy zmiany pościeli i ręczników: codziennie lub na życzenie
 • przez cały dzień i większość nocy powinniśmy mieć możliwość kupna zarówno zimnych jak i ciepłych napojów 
 • na terenie hotelu musi znajdować się restauracja, bar oraz sala konferencyjna  
 • goście powinni też móc skorzystać co najmniej z dwóch usług dedykowanych odnowie biologicznej 
 • na terenie hotelu powinna działać kwiaciarnia lub powinniśmy mieć możliwość zamówienia bukietu
 • w razie zagrożenia zdrowia lub życia możemy liczyć na obsługę przeszkloną w pierwszej pomocy 

Różnica między hotelem pięciogwiazdkowym a sześciogwiazdkowym

Jaka jest różnica między hotelem pięciogwiazdkowym a sześciogwiazdkowym? Polskie prawo przewiduje standaryzację hoteli, gdzie najwyższa ocena wynosi pięć gwiazdek. Na terenie naszego kraju planowany jest już obiekt  sześciogwiazdkowy, ale będzie to tylko umowne wyróżnienie. Nowy obiekt ma mieć aż sto metrów wysokości oraz 30300 m² powierzchni. Planowana lokalizacja to tereny nieopodal stadionu narodowego. Różnica między hotelem pięciogwiazdkowym a sześciogwiazdkowym może oznaczać dodatkowe usługi lub wyjątkowo prestiżowe wnętrza, ale będzie to raczej kwestia indywidualna uzależniona od danego miejsca, a nie standard, którego możemy wymagać. 

Zobacz też: Termy w Polsce: uzdrawiająca moc wód termalnych na wyciągnięcie ręki

Więcej o: