Szlaki na Giewont: jak bezpiecznie wejść na szczyt śpiącego rycerza?

Szlaki na Giewont są dość oblegane przez turystów, ponieważ panuje powszechne przekonanie, że każdy powinien choć raz w życiu wejść na szczyt śpiącego rycerza. Szczególnie latem oraz w wiosenne i jesienne weekendy można utknąć w korku pod kopułą. Sprawdzamy, które szlaki na Giewont są łatwiejsze, a które trudniejsze do pokonania.

Najłatwiejsze szlaki na Giewont

Jakie są najłatwiejsze szlaki na Giewont? Za takie uchodzą dwie trasy. Pierwsza wiedzie niebieskim szlakiem z Kuźnic przez Polanę Kalatówki, Halę Kondratową i Przełęcz Kondracką do samego szczytu Giewontu. Jest najpopularniejszą wśród turystów, a co za tym idzie najbardziej zatłoczoną trasą wiodącą na Giewont. Drugi z najłatwiejszych szlaków to ten wiodący z Kasprowego Wierchu przez Kondracką Kopę do Wyżniej Kondrackiej Przełęczy i stamtąd wprost na szczyt Giewontu. Na Kasprowy Wierch najprościej dostać się kolejką linową, osoby z dobrą kondycją mogą jednak i ten dystans przebyć na własnych nogach, na przykład zielonym szlakiem z Kuźnic przez Myślenickie Turnie, czy też niebieskim szlakiem przez Boczań, Przełęcz między Kopami i Halę Gąsienicową, a dalej żółtym szlakiem na Kasprowy Wierch. Z Kasprowego Wierchu czerwony szlak wiedzie w stronę Goryczkowej Czuby, kierując się delikatnie w dół. Po przejściu Goryczkowej Czuby czerwony szlak znów traci na wysokości, ale po drodze trzeba być przygotowanym na utrudnienie techniczne: zejście stromą skalną ścianą. Dalej płaski fragment trasy oraz strome podejście prowadzą do Przełęczy pod Kopą Kondracką. Po osiągnięciu Kopy Kondrackiej należy zejść żółtym szlakiem do Kondrackiej Przełęczy, później niebieskim szlakiem kierować się na Wyżnią Kondracką Przełęcz, a następnie wspiąć się na Giewont.

Sudety. Zdjęcie ilustracyjne Sudety. Które zakątki Sudet warto odwiedzić z rodziną?

Najtrudniejsze szlaki na Giewont

Za najtrudniejsze szlaki na Giewont należy uznać te, które wiodą Grzbietem Czerwonych Wierchów (początek w Kirach, albo w Groniku – ale z przejściem przez Przysłop Miętusi na Małołączniak). Jednak wymagający jest też żółty szlak przez Dolinę Małej Łąki, wiodący z Gronika przez Wielką Polanę Małołącką do Kondrackiej Przełęczy, z kontynuacją niebieskim szlakiem – jedynym, który prowadzi na szczyt. Do stosunkowo trudnych należy też przejście z Zakopanego czerwonym szlakiem przez Dolinę Strążyską i Przełęcz w Grzybowcu do niebieskiego szlaku na odcinku Wyżnia Kondracka Przełęcz – Giewont.

Zobacz wideo Aplikacje dla miłośników górskich wycieczek

Wejście na Giewont – trasy

Dla tych, przed którymi szykuje się wejście na Giewont, przedstawiamy trasy do wyboru:

  • Kuźnice – Polana Kalatówki – Schronisko na Hali Kondratowej – Kondracka Przełęcz – Giewont (szlak niebieski),
  • Kuźnice – Polana Kalatówki – Schronisko na Hali Kondratowej – Kondracka Kopa – Kondracka Przełęcz – Giewont (szlakiem niebieskim do Schroniska, dalej zielonym, fragment żółtym i powrót na szlak niebieski),
  • (Kuźnice) – Kasprowy Wierch – Kondracka Kopa – Wyżnia Kondracka Przełęcz – Giewont (od Kasprowego Wierchu szlak czerwony, potem żółty i na końcu niebieski),
  • Gronik – Wielka Polana Małołącka – Kondracka Przełęcz – Giewont (szlak żółty, potem niebieski),
  • Zakopane – Dolina Strążyska – Przełęcz w Grzybowcu – Wyżnia Kondracka Przełęcz – Giewont (szlak czerwony, potem niebieski),
  • Kiry – Dolina Kościeliska – Adamica – Ciemniak – Krzesanica – Małołączniak – Kopa Kondracka – Kondracka Przełęcz – Giewont (szlak zielony, czerwony, żółty i niebieski),
  • Kiry – Dolina Tomanowa – Ciemniak – Krzesanica – Małołączniak – Kopa Kondracka – Kondracka Przełęcz – Giewont (szlak zielony, czerwony, żółty i niebieski),
  • Gronik – Dolina Małej Łąki – Przysłop Miętusi – Kobylarzowy Żleb – Małołączniak – Kopa Kondracka – Kondracka Przełęcz – Giewont (szlak niebieski, czerwony, żółty, niebieski).

Szlaki na Giewont dla początkujących

Jakie szlaki na Giewont dla początkujących można polecić? Warta rozważenia jest opcja z wjazdem na Kasprowy Wierch i przejściem stamtąd przez Kopę Kondracką do szlaku niebieskiego. Większość początkujących wybiera jednak szlak niebieski z Kuźnic przez Kopę Kondracką i Wyżnią Kondracką Przełęcz. Cały szlak, aż do Wyżniej Kondrackiej Przełęczy, pozbawiony jest większych trudności, wiedzie jednostajnie pod górę, w większej części wyłożony jest kamiennymi stopniami i prowadzi przez dwa ważne punkty: Hotel Górski na Kalatówkach i schronisko na Hali Kondratowej. Należy jednak się przygotować na trudności w kopule szczytowej Giewontu, gdzie pojawiają się łańcuchy, a ruch wokół kopuły jest jednostronny z uwagi na wąskie przejścia.

Szlaki na Giewont dla zaawansowanych

Wszystkie trudniejsze szlaki na Giewont dla zaawansowanych nie powinny być zbyt małym wyzwaniem. Wybierając ciekawy i stawiający przed wędrowcem pewne wyzwania szlak, warto pomyśleć o przejściu z Kir drogą przez Grzbiet Czterech Wierchów. Z Kir przez chwilę prowadzi szlak zielony Doliną Kościeliską, następnie należy odbić w lewo, na szlak czerwony, przez Adamicę. Prowadzi on do Czerwonych Wierchów, czyli masywu czterech szczytów, kolejno: Ciemniaka, Krzesanicy, Małołączniaka i Kopy Kondrackiej. Ten odcinek jest stosunkowo łatwy technicznie, ale dystans i suma przewyższeń robią swoje. Z Kopy Kondrackiej schodzi się szlakiem żółtym na Kondracką Przełęcz, a dalej już niebieskim szlakiem na Giewont. Osoby o nienagannej kondycji mogą wybrać dłuższy wariant trasy i na Ciemniak wejść nie czerwonym szlakiem przez Adamicę, ale zielonym przez Dolinę Tomanową. Będzie to aż o 5 km dłuższa marszruta. Zamiast z Kir można też wyruszyć z Gronika, niebieskim szlakiem przez Dolinę Małej Łąki, Przysłop Miętusi oraz Kobylarzowy Żleb, by wejść na Małołączniak wymagającym podejściem, pokonując strome zbocze i skalny próg. Ta trasa szczególnie spodoba się zaawansowanym górołazom.

Zobacz też: Karpaty: szlaki. Najciekawsze szlaki w polskiej części Karpat

Szlak na Giewont: czas wejścia

W jakim czasie można przemierzyć szlak na Giewont? Czas wejścia uzależniony jest od wybranego wariantu trasy (oraz kondycji wchodzącego). Wejście na Giewont szlakiem niebieskim powinno zająć około 3 godzin i 15 minut. Podobnie potrwa wejście z Kasprowego Wierchu na Giewont, jeśli jednak na Kasprowy Wierch chciałoby się wejść o własnych siłach, należy doliczyć około 3 godziny marszu. Wejście z Kuźnic przez Kondracką Kopę zajmie około cztery i pół godziny. Z kolei trzy i pół godziny to absolutne minimum na osiągnięcie szczytu szlakiem przez Dolinę Małej Łąki lub trasą z Zakopanego przez Dolinę Strążyską.

Karkonosze. Idealny kierunek na rodzinne wakacje Karkonosze. Idealny kierunek na rodzinne wakacje

Szlak na Giewont: długość

Jaką długość ma szlak na Giewont? Szlak niebieski to niecałe 6 kilometrów do pokonania. Podobną długość ma szlak przez Dolinę Małej Łąki oraz przez Dolinę Strążyską. Nieco ponad 6 km jest z Kasprowego Wierchu na Giewont. Zdecydowanie dłuższa jest trasa z Kir Grzbietem Czerwonych Wierchów (prawie 11 km).

 Zobacz też: Najdłuższe trasy narciarskie w Polsce: czy w Polsce jest szansa na długie zjazdy?

Więcej o: