Szlaki na Kasprowy Wierch: którędy można wejść na ulubiony szczyt polskich turystów?

Szlaki na Kasprowy Wierch są jednymi z popularniejszych górskich szlaków. Jak na szlaki turystyczne w Tatrach są przy tym stosunkowo łatwe i mogą je wybierać nawet mniej doświadczeni górscy piechurzy. Warto jednak pamiętać, że wybierając się w góry należy zadbać o swoją kondycję, a także odpowiednio przygotować się do marszruty. Sprawdzamy, którędy najlepiej wejść na Kasprowy Wierch.

Najłatwiejsze szlaki na Kasprowy Wierch

Najłatwiejsze szlaki na Kasprowy Wierch wiodą z Kuźnic. Kuźnice to najdalej na południe wysunięta dzielnica Zakopanego, można się do niej dostać busem z centrum miasta, bądź przejść się pieszo (piesza wycieczka z centrum Zakopanego do Kuźnic zajmie około 45 minut). W Kuźnicach swój początek bierze kilka szlaków, jednym z najłatwiejszych jest szlak wiodący przez Boczań i Halę Gąsienicową. Niebieski szlak wiedzie z Kuźnic przez mostek na potoku Bystra w kierunku Nosala, później odbija w prawo i prowadzi początkowo przez las jodłowy. Droga na Boczań nabiera wysokości stopniowo, idzie się więc wciąż jednostajnie pod górę, aż do Przełęczy między Kopami. Stąd szeroka ścieżka wiedzie do schroniska Murowaniec na Hali Gąsienicowej. Dalej droga prowadzi szlakiem żółtym, łagodną ścieżką pośród kosodrzewiny, mija kolejno trzy stawy: Jedynak, Samotniak i Dwoiśniak. Dopiero tutaj zwiększa się kąt nachylenia trasy, ale solidna kamienista ścieżka dość szybko doprowadzi na Suchą Przełęcz, z której żółty szlak wiedzie do stacji kolei linowej z Kuźnic. Wierzchołek Kasprowego Wierchu znajduje się kilkanaście metrów powyżej.

Najtrudniejsze szlaki na Kasprowy Wierch

Najtrudniejsze szlaki na Kasprowy Wierch znajdują się po słowackiej stronie Tatr. Wycieczkę można rozpocząć w osadzie Podbańska, gdzie bierze swój początek żółty szlak na Kasprowy Wierch. Po przejściu drewnianym mostem nad Białą Liptowską, asfaltowa droga prowadzi do rozwidlenia u wylotu Doliny Cichej i Doliny Koprowej. Skręcając w lewo wchodzi się w głąb Doliny Cichej Liptowskiej. Za mostkiem na potoku Cicha Woda trasa prowadzi łagodnie w górę, pośród łąk, lasu i kosodrzewiny. Później szlak skręca ostro w lewo i tu następuje strome podejście zakosami w stronę Beskidu. Na wysokości ok. 1900 m n.p.m. szlak znów ostro skręca w lewo i prowadzi do Suchej Przełęczy. Stąd, wciąż żółtym szlakiem, dociera się do górnej stacji kolejki linowej na Kasprowym Wierchu.

Zobacz wideo Aplikacje dla miłośników górskich wycieczek

Wejście na Kasprowy Wierch – trasy

Dla planujących wejście na Kasprowy Wierch trasy do wyboru przedstawiają się następująco:

  • Kuźnice – Myślenickie Turnie – Kasprowy Wierch (szlak zielony),
  • Kuźnice – Boczań – Hala Gąsienicowa – Kasprowy Wierch (szlak niebieski, potem żółty),
  • Kuźnice – Dolina Jaworzynka – Hala Gąsienicowa – Kasprowy Wierch (szlak żółty),
  • Brzeziny – Hala Gąsienicowa – Kasprowy Wierch (szlak czarny, potem żółty),
  • Kuźnice – Kalatówki – Kondratowa Polana – przełęcz pod Kopą Kondracką – Kasprowy Wierch (szlak niebieski, potem czerwony),
  • Podbańska – Dolina Cicha Liptowska – Kasprowy Wierch (szlak żółty).

Szlaki na Kasprowy Wierch dla początkujących

W większości szlaki na Kasprowy Wierch dla początkujących są wręcz wskazane, o ile oczywiście na kilkugodzinną wędrówkę pod górę pozwala stan zdrowia i kondycja. Za najbardziej polecany początkującym szlak na Kasprowy Wierch uchodzi szlak zielony, z Kuźnic przez Myślenickie Turnie. Jest to notabene jedna z najłatwiejszych tras w polskich Tatrach i cieszy się tak dużą popularnością, że czasem jest wręcz zatłoczona. Z Kuźnic wyrusza się utwardzoną kamieniami drogą, na pierwszym rozwidleniu należy skierować się w lewo i w stojącej nieopodal budce kupić bilety wejścia do Tatrzańskiego Parku Narodowego. Zielony szlak początkowo biegnie przez Dolinę Bystrej, nieznacznie w górę. Przejście pod trakcją kolejki linowej jest sygnałem, iż trasa wkroczyła do Doliny Kasprowej. Dalej, mijając Polanę Kasprową, dochodzi się do Myślenickich Turni, gdzie usytuowana jest stacja pośrednia kolejki linowej (z Kuźnic na Kasprowy Wierch). Szlak staje się coraz węższy, a po opuszczeniu Myślenickich Turni rozpoczyna się męczące podejście, najpierw lasem, później kamiennym chodnikiem pośród kosodrzewiny. Ten męczący fragment jest jednak ostatnim odcinkiem trasy wiodącej na szczyt Kasprowego Wierchu.

Zobacz też: Bieszczady: atrakcje nie tylko dla miłośników górskich wędrówek

Szlaki na Kasprowy Wierch dla zaawansowanych

Jakie szlaki na Kasprowy Wierch dla zaawansowanych wybrać? Jeśli nie po stronie słowackiej, to można się również na Kasprowy Wierch udać szlakiem niebieskim z Kuźnic (przy wejściu do Tatrzańskiego Parku Narodowego) na Polanę Kalatówki, następnie w stronę schroniska na Kondratowej Polanie, dalej Doliną Kondratową do czerwonego szlaku z przełęczy pod Kopą Kondracką i główną granią Tatr aż do Kasprowego Wierchu. Jest to czasochłonna i dość męcząca wyprawa, podobnie jak dojście od strony słowackiej, gdzie w kość dają zarówno długie dojście do podnóża góry, jak i dość stroma wspinaczka na jej szczyt.

Szlak na Kasprowy Wierch: czas wejścia

Zależnie od tego, który wybierzemy szlak na Kasprowy Wierch, czas wejścia będzie różny. Pokonanie zielonego szlaku z Kuźnic przez Myślenickie Turnie może zająć od dwóch i pół do trzech godzin minimum. Wejście z Kuźnic przez Boczań i Halę Gąsienicową zajmie co najmniej trzy i pół do czterech godzin. Wyprawa szlakiem żółtym, z Kuźnic przez Dolinę Jaworzynki i Halę Gąsienicową potrwa minimum cztery godziny. Wejście od strony słowackiej może zająć blisko sześć godzin.

Szlak na Kasprowy Wierch: długość

Szlak na Kasprowy Wierch długość ma też uzależnioną od wybranego wariantu trasy. Szlak wiodący z Kuźnic przez Myślenickie Turnie to około 7,5 km. Z Kuźnic przez Boczań i Halę Gąsienicową pokonuje się dystans ponad 9 km. Idąc z Kuźnic przez Dolinę Jaworzynki i Halę Gąsienicową przebywa się odległość ponad 10 km.

Zobacz też: Karpaty: szlaki. Najciekawsze szlaki w polskiej części Karpat

Więcej o: