Najwyższe góry w Polsce - poznaj szczyty, które górują nad innymi

Najwyższe góry w Polsce stanowią Tatry, które wchodzą w skład łańcucha górskiego Karpat. Oprócz nich także inne polskie góry mogą się poszczycić najwyższymi punktami, na które warto dotrzeć. Sprawdź, gdzie znajdują się najwyższe szczyty w Polsce!

Najwyższy szczyt w Polsce: gdzie się znajduje?

Najwyższy szczyt w Polsce to jeden z wierzchołków Rys, położonych w Tatrach Wysokich. Góra znajduje się dokładnie na granicy polsko-słowackiej, dlatego też jej część należy do Polski, a część do Słowacji. Najwyższy, a zarazem środkowy wierzchołek, znajduje się w całości na terytorium naszego sąsiada i liczy sobie 2503 metrów. Po stronie północnej, czyli na terenie naszego kraju leży z kolei szczyt o wysokości 2499 metrów. Rysy są górami, które odznaczają się dużą wysokością względną, a jest tak dlatego, że sięgają ponad 1100 metrów nad powierzchnię, gdzie znajduje się Morskie Oko. Swoją nazwę zawdzięczają zboczom, pożłobionym w obrębie Żabiego Mnicha, Żabiego Szczytu Wyżniego oraz Niżnich Rysów. Zaczęli je tak nazywać polscy górale z tamtych okolic, a nazwa funkcjonuje w powszechnym użyciu od początków XX wieku.

Zobacz też: Góry Kaczawskie - atrakcje, szlaki, szczyty. Jak dojechać?

Najwyższy szczyt Polski: jak na niego dotrzeć?

Najwyższy szczyt Polski można osiągnąć, wybierając dwa różne szlaki. Jeśli chce się wchodzić po polskiej stronie, należy wybrać szlak czerwony, który prowadzi ze schroniska nad Morskim Okiem. Co istotne, trzeba mieć świadomość, że wejście na górę tą drogą wymaga od wędrującego dużej sprawności fizycznej, a także doświadczenia (można też wybrać się w trasę razem z osobą, która takie doświadczenie posiada i będzie nad nami czuwać). Najtrudniej robi się po przekroczeniu 2000 metra. Wąskie stopnie skalne są co prawda odgrodzone łańcuchami, jednak to nie znaczy, że przy braku ostrożności nie może dojść do poważnego nieszczęścia. Na Rysy można się także dostać od strony słowackiej. Ten szlak polecany jest osobom mniej doświadczonym z uwagi na jego łatwiejszy przebieg.

Zobacz wideo Czy wiesz, jak wzywać pomoc w górach?

Najwyższe szczyty w Polsce: które jeszcze warto poznać?

To nie tak, że tylko Rysy, jako jedyny i górujący nad resztą szczyt, zasługują na uwagę. Najwyższe szczyty w Polsce, o których powinien wiedzieć każdy, kto wybiera się w tamte rejony, to także:

  • Babia Góra – to szczyt, który odnajdziemy w Beskidzie Żywieckim. Jest najwyższym punktem całych polskich Beskidów, a co więcej zwraca uwagę swoim malowniczym obliczem. Najwyższy punkt w tym masywie górskim stanowi Diablak – jego wysokość to 1725 metry. Uznaje się go za drugi pod względem wybitności (na pierwszym miejscu znajduje się Śnieżka). Z uwagi na wyjątkową przyrodę rozwiniętą na tamtym obszarze, utworzony został Babiogórski Park Narodowy. To tam można odnaleźć rzadkie gatunki roślin, takich jak: tojad morawski, okrzyn jeleni, rogownica alpejska czy zimoziół północny. Aby osiągnąć szczyt, trzeba przygotować się na około dwu i półgodzinną wyprawę. Na górę prowadzi kilka szlaków, zarówno po stronie Polskiej, jak i słowackiej.
  • Śnieżka – najwyższy szczyt Karkonoszy, a także całego pasma Sudetów. Znajduje się na granicy polsko-czeskiej. Góra ta wznosi się na 1603 metry i wyraźnie góruje nad Karpaczem, jednocześnie należąc do szczytów Korony Gór Polskich. Jeśli trafi się na sprzyjające warunki pogodowe, z jej wierzchołka można bez przeszkód podziwiać panoramę w oddaleniu 200 kilometrów. Okazuje się więc jednym z najbardziej charakterystycznych polskich szczytów. Chcąc na niego wejść, można skorzystać z kilku szlaków, rezerwując sobie od 2,5 godziny do 3,5 godziny na drogę w górę.
  • Tarnica – jest najwyższym szczytem w polskich Bieszczadach, mierząc 1346 metrów. Znajduje się na samym krańcu pasma połonin, należąc do grupy gniazda Tarnicy i Halicza, a także do Korony Gór Polski. Z samego wierzchołka rozpościera się piękna bieszczadzka panorama. Przy dobrej pogodzie można zobaczyć niektóre szczyty słowackich gór, oddalone o kilkaset kilometrów. Można tam dotrzeć, wybierając szlak niebieski bądź czerwony.
  • Wysoka Kopa – jest wzniesieniem znajdującym się w Górach Izerskich zaliczanych do Sudetów Zachodnich, które osiągnęło wysokość 1126 metrów. Szczyt ten znajduje się w masywie Wysokiego Grzbietu. Jest dosyć łagodnym szczytem, który nie góruje znacznie nad resztą terenu. Niektóre części wierzchołka porastają łąki subalpejskie, na których można spotkać gęsiówkę Hallera lub zawilca narcyzowego. Na szczyt można wejść, rozpoczynając swoją wędrówkę w Szklarskiej Porębie.
  • Wysoka – na uwagę zasługuje także szczyt jednych z piękniejszych gór Polski – Pienin. Wysoka mierzy sobie 1050 metrów i znajduje się dokładnie w Małych Pieninach. Warto wiedzieć, że w tym rejonie gniazdują orliki krzykliwe, puchacze i myszołowy, a wśród flory znajdują się rzadkie okazy, takie jak lilia złoto głów, tojad dzióbaty czy modrzyk górski. Aby znaleźć się na szczycie, można wybrać szlak niebieski lub zielony.

Zobacz też: Ciekawe miejsca w Polsce - co zasługuje na naszą uwagę?

Więcej o: