Willingen: miasto skoków narciarskich i nie tylko. Sprawdź, co warto zobaczyć będąc w pobliżu

Willingen jest w naszym kraju znane przede wszystkim z konkursów Pucharu Świata w skokach narciarskich. To jednak nie koniec atrakcji, które mogą czekać na turystów w okolicy.

Willingen: gdzie jest i z czego słynie?

Gdzie jest Willingen i z czego słynie? Ta niemiecka miejscowość uzdrowiskowa położona jest w kraju związkowym Hesja, w górach Rothaargebirge u podnóża Landsbergu. Nie jest to przy tym miejsce zbyt ludne, bo mieszka tutaj nieco ponad 6 tys. osób. Także historia miejscowości nie jest bardzo długa, bo sięga 1874 r. 

Największą atrakcją jest tu bez wątpienia Mühlenkopfschanze, czyli skocznia narciarska o punkcie konstrukcyjnym 130 m. W każdym sezonie gości tutaj Puchar Świata, skoki zaś należą do najbardziej efektownych i najdłuższych.  

Mühlenkopfschanze. Zdjęcie ilustracyjneMühlenkopfschanze. Zdjęcie ilustracyjne istock / balipadma

Warto dodać, że Willingen kojarzone jest przede wszystkim ze sportami zimowymi. Najsłynniejszymi postaciami związanymi z miejscowością są sportowcy tacy jak choćby Stephan Leyhe, Klaus Huber czy Anna Hafele.

Willingen - co warto zobaczyć?

Co warto zobaczyć w Willingen? W samej miejscowości można znaleźć kilka atrakcji poza samymi skoczniami i ładną panoramą. Dobrym przykładem może być dawny ewangelicki kościół, który obecnie pełni funkcję restauracji. Zimą bezsprzecznie największe zainteresowanie niemiecką miejscowością odżywa zawsze przy okazji zawodów Pucharu Świata w skokach narciarskich. W okolicy zlokalizowane są także trasy i wyciągi dla miłośników białego szaleństwa. 

Willingen. Zdjęcie ilustracyjneWillingen. Zdjęcie ilustracyjne istock / AndreasWeber

Co do zasady konkursy Pucharu Świata są tu organizowane od sezonu 1994/1995. Początkowo skoczkowie rywalizowali tutaj co dwa lata, od wielu sezonów są to jednak zawody coroczne. Mühlenkopfschanze przeszła istotne zmiany na przełomie wieków. Obecnie posiada punkt konstrukcyjny na 130 m. Czyni ją to największą dużą skocznią na świecie. Stała się przy tym obiektem istotnym dla Polaków. To tutaj Adam Małysz uzyskał w 2001 r. niezwykłą wówczas odległość 151,5 m. Do niedawna rekordzistą obiektu był Klemens Murańka (153 m). Obecnie wynosi on 154,5 m.

Zobacz wideo Jest czysty i zadbany? To tylko pozory. 7 najbrudniejszych rzeczy w pokoju hotelowym

Willingen - jaka pogoda w lutym?

Na jaką pogodę można liczyć w Willingen? Kiedy jest tam najlepsza aura? Do końca lutego prognozy temperatur mogą nie być zbyt zachęcające dla zwolenników białego szaleństwa. Dobowe wskazania termometrów mogą być dość wysokie - do nawet 8 stopni C. Być może nie przekreśla to szansy na narty tam, gdzie warunki są sztucznie utrzymywane, ale zamiast śniegu częściej będzie można doświadczyć deszczu. Kolejne ochłodzenie przypadnie na przełomie lutego i marca.

Willingen - latem czy zimą?

Kiedy wybrać się do Willingen: latem czy zimą? Wydaje się, że ciekawszą opcją jest wyjazd zimowy. Warto jednak pamiętać, że miejscowość ta znajduje się w pobliżu kilku innych ciekawych miejsc na mapie. Kilkadziesiąt kilometrów dalej leży uzdrowiskowa miejscowość Schmallenberg. Nieco dalej usytuowane jest miasto Paderborn liczące sobie ponad 146 tys. osób. Swoimi początkami sięga ono czasów Karola Wielkiego. W mieście znajduje się późnogotycka katedra z romańską wieżą z XI w. Wśród licznych zabytków wyróżniają się resztki pałacu cesarskiego, który wzniesiono na murach z czasów karolińskich. 

Zobacz też: Malownicze miejsca na zimę 2022/2023 w Norwegii - sprawdź, które z nich warto zobaczyć. Spitsbergen otwiera listę

Więcej o: