Lawendowe pole. Polska Prowansja, będąca idealnym miejscem na sesję zdjęciową i nie tylko

Lawendowe pole to miejsce, które idealnie nadaje się do sesji fotograficznych. Trzeba się jednak spieszyć, gdyż lawenda kwitnie zwykle od czerwca do końca lipca. Można jednak liczyć na ponowne kwitnienie jeszcze w tym sezonie. Sprawdzamy, gdzie można znaleźć lawendowe pola.

Pola lawendowe

Pola lawendowe kojarzą się przede wszystkim z francuską Prowansją. Jednak od pewnego czasu stały się atrakcją również i u nas. Dlaczego? Przede wszystkim stanowią miejsce idealne na sesje zdjęciowe, zarówno profesjonalne, jak i amatorskie.

Pola lawendowe. Zdjęcie ilustracyjnePola lawendowe. Zdjęcie ilustracyjne istock / max-kegfire

Wiele z lawendowych pól w naszym kraju to atrakcje turystyczne, oferujące nie tylko plenery do zdjęć, ale także np. możliwość wzięcia udziału w warsztatach czy naukę plecenia wianków z lawendy. Na miejscu często można coś przekąsić, np. lody lawendowe, a także dokonać lawendowych zakupów. Lawendowe pole może być również miejscem do wymarzonego relaksu wśród roślin, cieszących oczy niepowtarzalną barwą. Lawenda uprawiana jest jednak nie tylko z uwagi na jej ozdobny charakter. Znajduje ona szerokie zastosowanie w medycynie oraz kosmetologii, zaś olejki eteryczne wytwarzane z lawendy stosowane są w aromaterapii. Dawniej mówiono na nią "Liście Elfów" w uznaniu dla jej leczniczych właściwości. Na uwagę zasługuje zwłaszcza jej działanie antyseptyczne i uspokajające. Jej zapach właściciele pól lawendowych zamykają w ręcznie robionych herbatach, mydełkach czy świeczkach, które można kupić na miejscu, wraz z sadzonkami i nasionami lawendy.

Pola lawendowe w Polsce

Pola lawendowe w Polsce to w większości atrakcje turystyczne i z reguły można do nich dojechać własnym samochodem i zaparkować na miejscu bez problemu. Często wstęp na pole lawendy jest płatny, a opłata parkingowa wliczona jest w cenę. Jeśli jednak dla odwiedzenia plantacji konieczny jest wcześniejszy kontakt z właścicielami (o czym przeczytamy na stronie internetowej pola), warto dopytać o dostępność miejsc parkingowych. Pola lawendowe najlepiej odwiedzać między połową czerwca a początkiem sierpnia, wówczas kwitnąca roślina cieszyć będzie oczy najbardziej intensywnymi kolorami. Właściciele na miejscu najczęściej sprzedają lokalne produkty z lawendy, a także sadzonki rośliny. Uprawy, zakładane z dala od zgiełku, można znaleźć właściwie w każdej części Polski, jednak najwięcej pól z lawendą można odwiedzić w centralnej i południowej części naszego kraju oraz w Wielkopolsce.

Zobacz wideo Jest czysty i zadbany? To tylko pozory. 7 najbrudniejszych rzeczy w pokoju hotelowym

Pola lawendowe: Małopolska

Gdzie znaleźć pola lawendowe? Małopolska ma kilka miejsc, które przyciągają wielbicieli tej rośliny. Nic dziwnego, bo lawenda lubi gleby wapienne, jakich Jura Krakowsko-Częstochowska ma sporo. Lawendowe pole w miejscowości Krępa w gminie Gołcza czy Ogród pełen lawendy we wsi Ostrów w gminie Proszowice z końcem lipca kończą tegoroczny sezon lawendowy. Na uwagę zasługuje też Oaza Lawendy, jedna z największych plantacji lawendy w Polsce. Mieści się w Starej Olszówce koło Wodzisławia, już na terenie województwa świętokrzyskiego, ale zaledwie 60 km od Krakowa. Na ponad 4 hektarach uprawiane są różne odmiany, z których później wytwarzane są olejki eteryczne, susz, miody, hydrolaty oraz piękne bukiety. Założona w 2017 roku jest plantacją w pełni ekologiczną, a odwiedzić ją można po wcześniejszym kontakcie z właścicielami.

Lawendowe pole: Wielkopolska

Gdzie jeszcze można znaleźć lawendowe pole? Wielkopolska to również kraina przyjazna lawendzie. W sezonie na warsztaty kreatywne dla dzieci, młodzieży i dorosłych zaprasza np. Lawendowa manufaktura w Kleszczewie w powiecie poznańskim. Tłumy zjeżdżają też do Pakszyna, wsi w powiecie gnieźnieńskim, w gminie Czerniejewo. Tutejsze Lawendowe Zdroje powstały w 2012 roku i zajmują powierzchnię półtora hektara. W sezonie plantacja otwarta jest dla zwiedzających codziennie. Na sesje wśród lawendy i nocleg z widokiem na plantację zaprasza w sezonie Lawendowy Ląd. Gospodarstwo agroturystyczne z uprawą lawendy mieści się we wsi Ląd w powiecie słupeckim, w gminie Lądek.

Lawendowe pole: woj. mazowieckie

W centralnej Polsce również można odwiedzić lawendowe pole. Mazowieckie jest województwem, które też może pochwalić się kilkoma lawendowymi miejscówkami. Założona w 2017 roku Plantacja Lawendy Lawendowa Góra co prawda zakończyła tegoroczny sezon w ostatni weekend lipca, ale produkty z lawendy można tu kupować przez cały rok, również internetowo. Mieszcząca się we wsi Ryczołek w powiecie mińskim w gminie Kałuszyn plantacja to blisko 2000 krzewów różnych odmian, a także działająca przy niej mała szkółka. Lawendowe pole Lawenda pod Skowronkami mieści się również w Korabiewicach, 50 kilometrów na południe od Warszawy. W podobnej odległości od stolicy znajduje się wieś Siwianka. Lawendowa Siwianka to plantacja, na której przez cały rok odbywają się warsztaty na temat uprawy, zastosowania i przetwarzania lawendy. Do połowy sierpnia natomiast mają tu miejsce Lawendowe Weekendy powiązane z wąchaniem lawendy i smakowaniem lawendowych lodów.

Pola lawendowe: Francja

Gdzie są największe pola lawendowe? Francja to kraj, w którym lawenda wąskolistna uprawiana jest na szeroką skalę. Lawendowe pola są w szczególności wizytówką Prowansji.

Lawendowe Pola. Zdjęcie ilustracyjneLawendowe Pola. Zdjęcie ilustracyjne istock / DeanDrobot

Jednym z najpopularniejszych miejsc na sesje fotograficzne jest Płaskowyż Valensole. Pomiędzy licznymi polami lawendy są tu też pola zbożowe, słonecznikowe oraz szałwii. Nawet do połowy sierpnia lawenda kwitnie na Płaskowyżu Sault, mniej popularnym wśród turystów. Lawendowe pola można znaleźć również w Dolinie Luberon, wokół Opactwa Senanque czy przy klasztorze Saint-Paul-de-Mausole.

Zobacz też: Spacer w chmurach w Polsce - który obiekt warto odwiedzić? Nie tylko SkyWalk Świeradów-Zdrój

Więcej o: