Jezioro Rożnowskie - małopolskie "małe Mazury". Można tu żeglować i spotkać bociana czarnego

Jezioro Rożnowskie powstało w wyniku spiętrzenia Dunajca i jest dziś jednym z najważniejszych akwenów w województwie małopolskim. Dlaczego warto wybrać się tam choćby na weekend?

Jezioro Rożnowskie. Co warto o nim wiedzieć?

Co warto wiedzieć o Jeziorze Rożnowskim? Jego budowa na Dunajcu była spowodowana chęcią okiełznania tej rzeki, w konsekwencji zaś także Wisły, co pomogło w ograniczeniu niebezpieczeństwa katastrofalnych powodzi porównywalnych do tej, która miała miejsce w 1934 r. Jednocześnie spiętrzenie wody sprawiło, że mogła zacząć funkcjonować Elektrownia Rożnów. 

 

Sam zbiornik zaczął spełniać swoją rolę w 1941 r. Jest on położony na terenie powiatu nowosądeckiego, pomiędzy miejscowościami Kurów i Rożnów. Do Nowego Sącza jest stąd ok. 12 km. Charakterystyczna jest bardzo duża długość akwenu, która wynosi od 18 do 20 km. Jego szerokość to ok. 1 km. Głębokość nie przekracza 30 m. Charakterystyczna dla Jeziora Rożnowskiego jest silnie rozwinięta linia brzegowa z półwyspami i zatoczkami. Oprócz pełnienia funkcji przeciwpowodziowej, energetycznej i związanej z zaopatrzeniem w wodę, jezioro jest też ważnym akwenem turystycznym i żeglugowym. 

Jezioro Rożnowskie - atrakcje. Komu się tutaj spodoba?

Jakie atrakcje nad Jeziorem Rożnowskim umilą wypad? Komu się tutaj spodoba? Warto wiedzieć, że to dzięki temu akwenowi możliwe są np. spływ na Dunajcu i żegluga po części Wisły poniżej ujścia Dunajca. Sam zalew jest więc odpowiednim miejscem dla żeglarzy. Z Gródka nad Dunajcem można też wybrać się na rejs statkiem po jeziorze.

Bocian czarnyBocian czarny Fot. Krzysztof Koch / Agencja Wyborcza.pl

Coś dla siebie znajdą tu również wielbiciele przyrody, zwłaszcza zaś amatorzy ptaków. Mogą udać się na ''Małpią Wyspę'' będącą rezerwatem ptaków i obszarem szczególnej ochrony krajobrazu. Można tu spotkać 165 gatunków ptaków na czele z bocianem czarnym. Na tej samej ''Małpiej Wyspie'' znajdował się niegdyś średniowieczny zamek rycerski. Będąc tutaj można zresztą odwiedzić też niezbyt odległe zamki w Czchowie, Melsztynie, Tropsztyn czy fortyfikacje renesansowe w Rożnowie. Miłośnicy architektury sakralnej mogą wybrać się do Tropia, Rożnowa czy Przydonicy, by podziwiać tamtejsze kościoły.

Atrakcją samą w sobie są tutejsze krajobrazy. Łatwiej je docenić wtedy, gdy spogląda się z wieży widokowej. Takie miejsca dostępne jest dla turystów m.in. na Szpilówce, chociaż Jezioro Rożnowskie można też dojrzeć z wysoko ulokowanych a dalej położonych lokalizacji.

Zobacz wideo Cud Podlasia wygląda jak wyspa na Pacyfiku

Jezioro Rożnowskie - noclegi

Co z noclegami nad Jeziorem Rożnowskim? Szczęśliwie nie powinno być z tym problemu. Nad brzegami zbiornika lub w jego okolicy położone są liczne miejscowości z rozwiniętą bazą turystyczną. Chodzi choćby o Tęgoborze, Zbyszyce, Znamirowice, Tabaszową, Rożnów czy Gródek nad Dunajcem. 

 

Jezioro Rożnowskie - domek

Domek nad Jeziorem Rożnowskim? Nie jest trudno znaleźć stosowne oferty, które mogą być doskonałe zwłaszcza w niektórych sytuacjach. Choćby wtedy, gdy chcemy mieć nieco więcej prywatności lub spędzić weekend w towarzystwie niewielkiej, ale dobrze dobranej grupy znajomych. Duże możliwości w zakresie wynajmu takiego domku można znaleźć choćby w Gródku nad Dunajcem.

Jezioro Rożnowskie - plaże

Co z plażami nad Jeziorem Rożnowskim? Warto zacząć od tego, że czystość wody tutaj stale się poprawia. Umożliwia to kąpiele w całym akwenie. Piaszczyste plaże z miejscami przeznaczonymi do kąpieli można znaleźć m.in. w Gródku nad Dunajcem.

Zobacz też: Dolina Pięciu Stawów Polskich - miejsce, które każdy Polak powinien zobaczyć na własne oczy

Więcej o: