Najpiękniejsze jeziora w Polsce - nad jeziorem lepiej niż nad morzem. Nie tylko Warmia i Mazury

Najpiękniejsze jeziora w Polsce to nie tylko Warmia i Mazury. Zbiorniki wodne, nad którymi warto spędzić urlop, czy to wypoczywając na plaży, czy to oddając się sportom wodnym, czy to spacerując lub jeżdżąc rowerem w pobliżu, znajdują się w każdym zakątku naszego kraju. I większość z nich ma niezaprzeczalny urok.

Najpiękniejsze plaże nad jeziorem w Polsce

Gdzie znajdziemy najpiękniejsze plaże nad jeziorem w Polsce? Za jezioro z jednymi z najpiękniejszych plaż w Polsce uchodzi Jezioro Ryńskie. Leży w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich, w miejscowości Ryn w powiecie giżyckim i tak naprawdę stanowi jedną całość z Jeziorem Tałty.

Jezioro Ryńskie na MazurachJezioro Ryńskie na Mazurach Fot. Tomasz Stańczak / Agencja Wyborcza.pl

Jezioro charakteryzuje urozmaicona linia brzegowa, co wraz ze zlokalizowanymi na nim trzema wyspami czyni je atrakcyjnym dla żeglarzy. Jest też cenionym miejscem wypoczynku, zwłaszcza położona na zachodnim brzegu jeziora nowoczesna, czysta i strzeżona przez WOPR plaża przy porcie Bocianie Gniazdo uznawana jest za wyjątkowo piękną. Równie chętnie polecane plaże ma położone na Kujawach jezioro Gopło. Na szczególną uwagę zasługuje tzw. plaża na cyplu na półwyspie Rzępowskim w Kruszwicy, również strzeżona i posiadająca wypożyczalnię kajaków oraz rowerów wodnych. Za to najdłuższa plaża w południowej Polsce znajduje się na Podkarpaciu, na brzegu drugiego co do wielkości tutejszego akwenu. Jest nim Jezioro Tarnobrzeskie, sztuczny zbiornik powstały nie tak dawno, bo w 2009 roku. Choć przyciąga wielu miłośników sportów wodnych, to skorzystają tylko ci, którzy do uprawiania ich nie potrzebują silnika. Jezioro bowiem objęte jest obszarem ciszy.

Najpiękniejsze plaże w Polsce: nad jeziorem lepiej niż nad morzem

Gdzie znaleźć najpiękniejsze plaże w Polsce? Nad jeziorem może być równie pięknie co nad morzem. Wiedzą o tym mieszkańcy stolicy Wielkopolski, którzy chętnie wypoczywają na plaży nad Jeziorem Maltańskim, oddalonym od centrum Poznania zaledwie o 15 minut drogi samochodem.

Jezioro Maltańskie w PoznaniuJezioro Maltańskie w Poznaniu Fot. Łukasz Cynalewski / Agencja Wyborcza.pl /

Piaszczyste nadbrzeże tego sztucznego zbiornika, strzeżone i niestrzeżone kąpieliska oraz tereny rekreacyjne wokół jeziora przyciągają spragnionych ochłody mieszkańców Poznania. Z plażami nadmorskich kurortów z powodzeniem może też konkurować największa plaża miejska w Giżycku. Chętnych do wypoczynku na szerokiej, piaszczystej plaży jeziora Niegocin w sezonie jest wielu, dlatego szukając bardziej kameralnego, a zarazem malowniczego miejsca warto wybrać plażę nad jeziorem Kisajno, z którym Niegocin łączy się na północy. Nie można też nie wspomnieć o plażach położonego na Pojezierzu Suwalskim jeziora Hańcza. Jest ono najgłębszym jeziorem w Polsce (o głębokości dochodzącej do 108 m) i słynie z dwóch publicznych plaż. Plaża w Błaskowiźnie jest strzeżona w miesiącach wakacyjnych i ma dobrze rozbudowaną infrastrukturę. Natomiast plaża w Starej Hańczy, choć niestrzeżona, spodoba się zwłaszcza rodzinom z małymi dziećmi. Ta kameralna plaża charakteryzuje się długim, płytkim brzegiem, krystalicznie czystą wodą oraz obecnością wielu drzew dających upragniony cień w upalne dni.

Zobacz wideo "Gdyby nie podwójne łóżko, nie zaszłabym w ciążę", czyli najbardziej absurdalne skargi turystów na biura podróży

Najpiękniejsze jeziora w Polsce na wakacje

Jakie najpiękniejsze jeziora w Polsce na wakacje warto odwiedzić? Zwłaszcza miłośnicy żeglarskich klimatów powinni udać się na Suwalszczyznę, nad jezioro Wigry, gdzie będą mieli do dyspozycji wodny sprzęt.

Jezioro Wigry, SuwalszczyznaJezioro Wigry, Suwalszczyzna Curioso.Photography / shutterstock

Jezioro nie zawiedzie także osób lubiących aktywny wypoczynek: czekają na nie piesze i rowerowe szlaki, zaś amatorzy zabytków powinni koniecznie odwiedzić dawny klasztor Kamedułów. Żeglarstwo uprawiać można również na Pojezierzu Drawskim. Jezioro Pile to ulubione miejsce wielbicieli kajakarstwa, żeglarstwa i windsurfingu. Jest też nie lada gratką dla nurków. Atrakcję dla miłośników sportów wodnych stanowi także bieszczadzkie Jezioro Solińskie. Jest jednym z najpiękniejszych jezior zaporowych w Polsce, ze skomplikowaną linią brzegową, urwistymi skalnymi brzegami oraz bogatą fauną i florą.

Najpiękniejsze jezioro w Polsce

Jakie jest najpiękniejsze jezioro w Polsce? Trudno wytypować tylko jedno, w naszym kraju wiele jest malowniczo położonych zbiorników wodnych. Jednym z niezwykle urokliwych jezior jest niewątpliwie Łebsko, odgrodzone od Morza Bałtyckiego piaszczystą mierzeją z ruchomymi piaskami.

Jezioro ŁebskoJezioro Łebsko Fot. Tomasz Stańczak / Agencja Wyborcza.pl

Akwen znajduje się na terenie Słowińskiego Parku Narodowego, jest doskonałym miejscem do nauki kitesurfingu i windsurfingu. Można też wybrać się w rejs statkiem pasażerskim po jeziorze do Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach czy Muzeum Wyrzutni Rakiet w Rąbce. Malowniczym zbiornikiem wodnym jest też jezioro Drawsko, na Pojezierzu Drawskim w woj. zachodniopomorskim. Tym, co wyróżnia Drawsko spośród innych jezior, jest aż dwanaście wysp oraz otoczone stromymi klifami brzegi. O miano najpiękniejszego polskiego jeziora może powalczyć też położone na wschodzie Równiny Łęczyńsko-Włodawskiej Jezioro Białe. Jest najczystszym zbiornikiem w okolicy (I klasa czystości), a o jego charakterystycznej barwie decyduje kredowe podłoże. Zlokalizowane są nad nim liczne ośrodki wypoczynkowe i pola namiotowe, by móc w pełni korzystać z uroków jeziora.

Najpiękniejsze polskie jeziora

Jakie jeszcze najpiękniejsze polskie jeziora warto zobaczyć? Na uwagę zasługują w szczególności:

  • jezioro Śniardwy – największe polskie jezioro zlokalizowane w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich, z wartą odwiedzenia wyspą Czarci Ostrów,
  • Jezioro Czorsztyńskie – sztucznie stworzony zbiornik w Kotlinie Nowotarskiej z zamkiem w Niedzicy i ruinami zamku w Czorsztynie na brzegach,
  • Jezioro Okonińskie – polodowcowe jezioro w rejonie Tucholskiego Parku Krajobrazowego,
  • Jezioro Jasne, zwane też Jeziorem Czystym – zbiornik na Pojezierzu Iławskim charakteryzujący się niezwykle przejrzystą wodą,
  • Jezioro Łagowskie – niewielkie jezioro rynnowe na Pojezierzu Lubuskim, w całości położone na obszarze Łagowskiego Parku Krajobrazowego.

Zobacz też: Zamek Pieskowa Skała: wyjątkowe miejsce wśród ''Orlich Gniazd''

Więcej o: