Zamek w Dobczycach. Nie tylko warownia, ale też skansen i pozostałości starego miasta

Zamek w Dobczycach to dawna królewska warownia, której pozostałości możemy podziwiać po częściowej odbudowie nad Jeziorem Dobczyckim. Historia miesza się tutaj z pięknem krajobrazu, który warto zobaczyć.

Zamek Królewski w Dobczycach

Co warto wiedzieć o Zamku Królewskim w Dobczycach? Podstawową kwestią jest jego położenie: częściowo odbudowaną warownię można podziwiać nad Jeziorem Dobczyckim, które powstało ze spiętrzenia wód rzeki Raby. Same Dobczyce są liczącym przeszło 6400 mieszkańców niewielkim miastem w województwie małopolskim i powiecie myślenickim. Stanowią jeden z ośrodków tworzących aglomerację krakowską. 

Zamek w Dobczycach - historia

Jaka jest historia zamku w Dobczycach? Jej początki sięgają być może nawet XIV w., gdy miejsce to zostało ufortyfikowane. Podczas buntu krakowskich mieszczan z wójtem Albertem na czele (1311 r.), to właśnie tutaj Władysław Łokietek wydał dokument, który odbierał buntownikom ich dobra. 

Zamek w DobczycachZamek w Dobczycach istock / mychadre77

Początkowo murowaną część fortecy stanowiła jedynie wieża o średnicy ok. 9 m, którą otoczono umocnieniami drewnianymi i ziemnymi. Królewska twierdza chroniła istniejącą tutaj komorę celną. Rozbudowa do zamku górnego i dolnego odbyła się za czasów Kazimierza Wielkiego. Wówczas można już było mówić o nowoczesnej jak na tamte czasy twierdzy, którą chroniły mury mające do 9 m grubości. Od czasów Władysława Jagiełły władali tutaj Kamienieccy i Lanckorońscy. 

Czasowo przebywali tu Jagiełło z żoną Jadwigą, zamek był też miejscem odbierania edukacji przez synów Kazimierza Jagiellończyka, którzy byli nauczani przez słynnego Jana Długosza. W XVI w. władali tutaj m.in. Lanckorońscy i Bonerowie. Szczególna świetność tego miejsca była zasługą starosty Sebastiana Lubomirskiego, który na przełomie XVI i XVII w. przebudował zamek z gotyckiego na renesansowy. Miał on wówczas 70 pomieszczeń i 3 wieże. 

ZamekZamek istock / mychadre77

Chociaż zamek w Dobczycach wyszedł cało ze szwedzkiego potopu, to już wojna północna z pocz. XVIII stulecia była dla niego nieszczęśliwym przełomem - został spalony i odtąd nigdy już nie wrócił do pełni świetności. Po kolejnym pożarze i stopniowej rozbiórce zaczął być zagrożeniem dla osób do niego wchodzących. Pierwsze prace mające zabezpieczyć mury przeprowadzono tu dopiero w 1901 r. Po 1960 r. zaczęto tu prowadzić prace wykopaliskowe, do czego przyczynił się krajoznawca Władysław Kowalski. Z czasem część zamku odbudowano - ma tu siedzibę muzeum Polskiego Towarzystwa Turystyczno - Krajoznawczego. Rozciąga się stąd także piękna panorama na Jezioro Dobczyckie.

Zobacz wideo Cud Podlasia wygląda jak wyspa na Pacyfiku

Zamek w Dobczycach. Stare miasto - Dobczyce

Unikalnym dziedzictwem regionu, oprócz częściowo odbudowanego zamku, są także pozostałości murów starego miasta w Dobczycach. Do dzisiaj zachowały się fragmenty murów obronnych, bramy wjazdowej i baszt. Dawniej obwarowania miały długość przeszło 700 m, grubość 1,5 m i kształt nieregularnego pięciokąta. Do ich zniszczenia przyczyniły się zmiany w sztuce wojennej, ale także zapotrzebowanie na kamienny surowiec.

Zamek i skansen w Dobczycach

Zamek i skansen w Dobczycach to dwa punkty, które warto uwzględnić razem w planach wycieczkowych w te strony. Skansen na wzgórzu zamkowym składa się z sześciu drewnianych budynków. Są to dom pogrzebowy z eksponatami z dawnych czasów, dwie wozownie, kurnik, karczma z kilkoma izbami i kuźnia.

Zamek i skansen w DobczycachZamek i skansen w Dobczycach istock / mychadre77

Zamek w Dobczycach - zwiedzanie

Kiedy możliwe jest zwiedzanie zamku w Dobczycach? W lipcu i sierpniu można się tam udać od wtorku do piątku w godzinach 10.00 - 18.00 i w soboty i niedziele w godzinach 10.00 - 19.00. 

Zamek w Dobczycach - cennik

Cennik zamku w Dobczycach zawiera wiele możliwych opcji zwiedzania i spędzania tutaj wolnego czasu. Za bilet normalny zapłacimy 15 zł, ulgowy jest zaś tańszy i kosztuje 12 zł. Poza tym można skorzystać z biletu rodzinnego (35 zł). Odpłatnie dostępne są usługa przewodnicka, warsztaty czy lekcja muzealna.

Zobacz też: Zamek Pieskowa Skała: wyjątkowe miejsce wśród ''Orlich Gniazd''

Więcej o: