Spacer w chmurach w Polsce - który obiekt warto odwiedzić? Nie tylko SkyWalk Świeradów-Zdrój

Gdzie można udać się na spacer w chmurach w Polsce? Okazuje się, że tego typu atrakcji jest w naszym kraju coraz więcej. Wieżami widokowymi czy ścieżkami w koronach drzew mogą pochwalić się m.in.: Dolny Śląsk, Wielkopolska czy Mazury.

SkyWalk Polska

Jedną z coraz popularniejszych atrakcji turystycznych staje się spacer w chmurach, czyli tzw. sky walk. Polska od kilku lat posiada już obiekty, które umożliwiają spacery na wysokościach. Od lat w Europie coraz większą popularność zdobywają wieże widokowe połączone ze ścieżkami wiodącymi w koronach drzew. O wybudowaniu SkyWalk Świeradów-Zdrój mówiło się już od 2017 roku, ostatecznie obiekt oddano do użytku w 2021 roku.

 

Jest największą tego typu konstrukcją w Polsce, a zarazem jedyną tego rodzaju wieżą w Europie. Wieża widokowa ma 62 metry wysokości, a wejście na nią jest płatne. Osoby powyżej 12. roku życia muszą wyasygnować na bilet 69 złotych, bilet ulgowy to koszt 53 złotych, dzieci do ukończenia 3 lat wchodzą za darmo. Bilet ulgowy przysługuje również osobom niepełnosprawnym. Z wieży można zjechać zjeżdżalnią – przyjemność ta kosztuje 10 złotych.

Spacer w chmurach: Polska, Świeradów-Zdrój

Gdzie udać się na spacer w chmurach? Polska i Świeradów-Zdrój zdecydowanie zapraszają na dolnośląską wieżę SkyWalk. Przed jej powstaniem spacer w chmurach możliwy był na przykład w Czechach. Trzeci rok z rzędu można odbyć niezwykły spacer w chmurach nad miastem Świeradów-Zdrój.

 

Unikalna i imponująca konstrukcja wieży została wzbogacona o elementy edukacyjne i kulturowe, które każdy spacerowicz napotyka przemierzając łagodnie wijącą się kładkę o długości 850 metrów. Po dotarciu na samą górę wieży widokowej możliwy jest odpoczynek na siatce w kształcie kropli, a także wejście na szklaną platformę. Z ''chmur'' na ziemię można wrócić w ciągu zaledwie kilku sekund, wybierając jazdę zjeżdżalnią o długości 105 metrów. Wieża SkyWalk od 28 kwietnia do 31 sierpnia otwarta jest codziennie w godzinach od 9:00 do 19:00, przy czym ostatnie wejście możliwe jest na godzinę przed zamknięciem atrakcji.

Zobacz wideo Cud Podlasia wygląda jak wyspa na Pacyfiku

SkyWalk w Polsce

Choć najpopularniejszą atrakcją typu sky walk w Polsce jest ścieżka w chmurach w Świeradowie-Zdroju, to nie jest to jedyne miejsce w naszym kraju, gdzie można nieco oderwać się od ziemi. Na uwagę zasługuje na przykład Leśne Molo na Miejskiej Górze w Starym Sączu.

 

Jest stosunkowo nową atrakcją w Małopolsce, oddaną do użytku w listopadzie 2021 roku, a co ważne: cały szlak i platforma widokowa są dostępne za darmo. W drodze na Leśne Molo towarzyszą turystom Szklane Kule. Jest ich siedem i tworzą one ścieżkę edukacyjną Krople Rosy, przybliżającą cykl życia kumaka górskiego. Ostatnia z kropli rosy umiejscowiona jest przy samym wejściu na ścieżkę w koronach drzew. Leśne Molo wydaje się niepozorną, stabilną drewnianą kładką. Twórcy zadbali jednak o atrakcje, zwłaszcza dla najmłodszych: drewniany mostek wiszący, który buja się i skrzypi, gdy się po nim chodzi, wielki hamak, którego siatka ugina się pod stopami, metalowy tunel, ławeczki, na których można przysiąść i odpocząć, a na koniec przeszklona platforma sprawiająca wrażenie zawieszonej w powietrzu, na której każdy chce sobie zrobić zdjęcie.

Spacer w chmurach

Na spacer w chmurach można wybrać się nie tylko w Świeradowie-Zdroju. Wieża widokowa pozwalająca na chodzenie w chmurach powstała też na Kurzej Górze w Kurzętniku.

 

Ta całoroczna atrakcja turystyczna wznosi się wśród mazurskich lasów i jezior. Sama wieża ma ponad 35 metrów wysokości, ale różnica wysokości pomiędzy dolną stacją a szczytem budowli to około 70 metrów. Drewniana ścieżka prowadząca na szczyt wieży ma dwa kilometry! Wejście na wieżę widokową jest odpłatne, bilet normalny kosztuje 59 złotych, zaś ulgowy – 52 zł. Dzieci do lat 4 wchodzą gratis. Bilet rodzinny dla dwojga dorosłych z dzieckiem kosztuje 139 złotych, za każde kolejne dziecko należy zapłacić 43 zł. Warto wiedzieć, że prowadząca do wieży widokowej ścieżka bogata jest w multimedialne edukacyjne opowieści o czasach średniowiecznych.

Wieża widokowa

Pierwsza w Polsce wieża widokowa powstała w Krynicy-Zdroju. W sercu Beskidu Sądeckiego wznosi się wieża widokowa o wysokości 49,5 metra.

Krynica Zdrój. Wieża widokowaKrynica Zdrój. Wieża widokowa Fot. Michał Łepecki / Agencja Wyborcza.pl

Do powstałej w 2019 roku wieży o wyjątkowej, drewnianej konstrukcji prowadzi ponad kilometrowa ścieżka przyrodniczo-edukacyjna rozpięta w koronach drzew. Specjalnie skonstruowana drewniana ścieżka wznosi się łagodnie, podpierana przez wsporniki i słupy, a na jej trasie zwiedzający mogą poznać zarówno okoliczną przyrodę, jak i historię regionu. Dodatkową atrakcję stanowi mierząca 60 metrów długości zjeżdżalnia, która jest najdłuższą stalową zjeżdżalnią w Polsce. Na wieżę widokową można dostać się z pomocą kolejki krzesełkowej, a bilety wstępu na wieżę sprzedawane są między innymi przy wejściu na nią. Dzieci do 12. roku życia mogą przebywać na wieży wyłącznie pod opieką dorosłych.

Spacer w koronach drzew

Spacer w koronach drzew możliwy jest też w Poznaniu. To tu od kilku lat działa nadziemna kładka spacerowa pośród drzew.

 

Powstała ona we wschodniej części miasta, w dolinie rzeki Szklarka, niedaleko Nowego ZOO, w sąsiedztwie Jeziora Malta. Do użytku oddana została w kwietniu 2020 roku i była wówczas drugą tego typu konstrukcją w Polsce. W swoim najwyższym punkcie wznosi się aż 13 metrów nad poziomem terenu. Co prawda ma tylko 260 metrów długości, ale jest niezwykle malownicza o każdej porze roku. Dojście do ścieżki w koronach drzew jest bardzo dobrze oznakowane, a wejście na kładkę nie wiąże się z żadnymi opłatami.

Zobacz też: Zamek Korzkiew. Przebudowana forteca, która pełni funkcję hotelu

Więcej o: