Słowiński Park Narodowy: największy w Europie obszar wędrującego piasku. Co warto o nim wiedzieć?

Słowiński Park Narodowy jest jednym z dwóch nadmorskich parków narodowych w Polsce. Ulokowany w środkowej części wybrzeża, między Łebą a Rowami, przyciąga wielu turystów, nie tylko z naszego kraju.

Słowiński Park Narodowy: mapa

Gdzie położony jest i co zawiera Słowiński Park Narodowy? Mapa parku do pobrania dostępna jest na jego stronie internetowej. Naniesione są na niej granice parku, szlaki turystyczne, ścieżki edukacyjne oraz miejsca, które warto odwiedzić. Najbardziej na zachód wysuniętym zbiornikiem wodnym wchodzącym w skład parku jest jezioro Gardno, od wschodu granica parku przebiega brzegiem jeziora Łebsko. Na terenie parku znajdują się również jeziora Dołgie Małe i Dołgie Wielkie. Słowiński Park Narodowy położony jest w województwie pomorskim, na terenie powiatu słupskiego i lęborskiego. Utworzony został w 1967 roku i zajmuje powierzchnię 32 744 ha. W 1977 roku zaliczono go do Światowej Sieci Rezerwatów Biosfery UNESCO, na jego terenie znajduje się 13 obszarów ochrony ścisłej. W parku można poruszać się wyłącznie po wyznaczonych szlakach, których łącznie jest 140 km.

Słowiński Park Narodowy: zwierzęta

Kto zamieszkuje Słowiński Park Narodowy? Zwierzęta występujące w parku to w dużej mierze gatunki chronione. Najliczniejszą grupą zwierząt zamieszkujących SPN są owady - liczba znanych gatunków szacowana jest na 490. Aż 30 z nich znajduje się pod ochroną ścisłą, a cztery gatunki chronione są częściowo. Park zamieszkuje 10 gatunków płazów (ropuchy, żaby i traszki) oraz pięć gatunków gadów: jaszczurka zwinka, jaszczurka żyworodna, zaskroniec zwyczajny, padalec zwyczajny i żmija zygzakowata.

Foka w morzuFoka w morzu Fot. Adam Wajrak / Agencja Wyborcza.pl

Ze ssaków na terenie parku można spotkać nietoperze, morświna, fokę szarą, bobra europejskiego, wydrę europejską, borsuka europejskiego, lisa rudego, zająca szaraka, sarnę europejską i jelenia europejskiego. Najważniejszymi zwierzętami SPN są jednak ptaki, dla wielu z nich park jest terenem lęgowym (170 gatunków z zaobserwowanych 260). Występują tu bataliony, mewy srebrzyste, krwawodzioby, gęgawy czy żurawie, w lasach zaś można natknąć się na orła przedniego, sowy czy rybołowa.

Zobacz wideo Czy po podwyżkach cen biletów taniej podróżuje się pociągiem, czy samochodem?

Słowiński Park Narodowy: atrakcje

Co warto zobaczyć, odwiedzając Słowiński Park Narodowy? Atrakcje turystyczne SPN związane są głównie z przyrodą nieożywioną.

Wydma ŁąckaWydma Łącka Fot. Tomasz Stańczak / Agencja Wyborcza.pl

Na uwagę zasługują ruchome wydmy (z najwyższymi: Łącką i Czołpińską) oraz Wzgórze Rowokół o wysokości 115 m n.p.m. (najwyższe wzniesienie Pobrzeża Słowińskiego) z wieżą widokową. Warto udać się do Muzeum Przyrodniczego Słowińskiego Parku Narodowego w Smołdzinie oraz jego filii w Rowach i Rąbce. Na turystów czeka też Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach. Nie lada atrakcję stanowi także latarnia morska Czołpino o wysokości 25 metrów. W Słowińskim Parku Narodowym powstało siedem ścieżek przyrodniczych, których zadaniem jest przybliżanie zjawisk przyrodniczych.

Ruchome wydmy w Słowińskim Parku Narodowym

Ruchome wydmy w Słowińskim Parku Narodowym są niewątpliwie jego największą atrakcją. Wydma ruchoma to taki rodzaj wydmy piaskowej, który charakteryzuje się tym, że mniejsze ziarna nadmorskiego piasku zwiewane są ze szczytu i przesypują się, niezatrzymywane przez roślinność. Prowadzi to do stopniowego przemieszczania się szczytów wydm, zgodnie z kierunkiem dominujących wiatrów.

Wydma ŁąckaFot. Tomasz Stańczak / Agencja Wyborcza.pl

Ponieważ w Słowińskim Parku Narodowym wieją przeważnie wiatry zachodnie i północno-zachodnie, ruchome wydmy przesuwają się w kierunku wschodnim i południowo-wschodnim, a niektóre z nich wkraczają do jeziora Łebsko. Na tym obszarze wydmy przemieszczają się z prędkością od 2 do nawet 10 metrów na rok. Jest to największy obszar wędrującego piasku w Europie, obejmujący około 500 ha powierzchni. Wiosną 2016 roku ruchome wydmy odsłoniły las, zasypany przez nie kilka tysięcy lat temu.

Słowiński Park Narodowy: ciekawostki

Co jeszcze warto wiedzieć o Słowińskim Parku Narodowym? Oto ciekawostki:

  • Symbolem Słowińskiego Parku Narodowego jest mewa srebrzysta.
  • Nazwa "słowiński" pochodzi od Słowińców, społeczności zasiedlającej niegdyś obszary obecnego parku.
  • Pomysł utworzenia parku pojawił się już w 1946 roku, ale udało się go zrealizować dopiero 1 stycznia 1967 roku.
  • Słowiński Park Narodowy początkowo zajmował teren o powierzchni 18 tys. ha. Obecną powierzchnię osiągnął w 2004 roku.
  • Liczne rośliny występujące w Słowińskim Parku Narodowym objęte są ścisłą ochroną.
  • Rowokół przez wieki był miejscem świętym dla pogan, ale i dla chrześcijan.
  • Jezioro Łebsko, ze swoją powierzchnią ponad 70 km2, jest największym jeziorem przybrzeżnym i trzecim pod względem wielkości zbiornikiem wodnym w Polsce. Stanowi prawie 22 proc. powierzchni Słowińskiego Parku Narodowego.
  • Muzeum Słowińskiego Parku Narodowego w Czołpinie mieści się w zabytkowej Osadzie Latarników z 1871 roku.
  • Latarnia morska Czołpino wybudowana została w latach 1872-1875 na zalesionej wydmie znajdującej się na wysokości 55 m n.p.m.
  • W Rąbce znajduje się Muzeum Wyrzutni Rakiet, gdzie można zobaczyć pozostałości niemieckiego poligonu rakietowego z czasów II wojny światowej.

Słowiński Park Narodowy: bilety

Ile trzeba zapłacić, żeby zwiedzić Słowiński Park Narodowy? Bilety można zakupić bezpośrednio przez stronę internetową parku, a ich cena uzależniona jest od tego, na jaki okres są ważne. Osoba dorosła za jednorazowy wstęp (bilet ważny jeden dzień) musi uiścić opłatę w wysokości 8 zł (bilet ulgowy kosztuje 4 zł). Bilet wielokrotnego wstępu ważny trzy dni to koszt 19,50 zł (bilet ulgowy - 10 zł). Bilet wielokrotnego wstępu ważny siedem dni kosztuje 36,50 zł (bilet ulgowy - 18 zł), a za bilety ważne 14 i 30 dni trzeba zapłacić odpowiednio 56 zł (28 zł) i 107 zł (53,50 zł). Z opłat zwolnione są dzieci do lat 7 oraz członkowie rodzin wielodzietnych posiadający Kartę Dużej Rodziny. Za wstęp do Muzeum SPN w Czołpinie dorośli zapłacą 16 zł, studenci, uczniowie, emeryci, renciści czy osoby niepełnosprawne - 12 zł, członkowie grup powyżej 10 osób - 8 zł, zaś posiadacze Karty Dużej Rodziny - 1 zł. Bilet wstępu do filii Muzeum SPN w Rowach, w Rąbce, na wieżę widokową Rowokół i na latarnię morską w Czołpinie kosztuje: normalny - 8 zł, ulgowy - 4 zł, dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny - 1 zł. Można też nabyć bilet, który obejmuje opłaty za wstęp do parku, muzeum oraz na latarnię morską i wieżę widokową - szczegóły opisane są na stronie SPN.

Zobacz też: Zamek Pieskowa Skała: wyjątkowe miejsce wśród ''Orlich Gniazd''

Więcej o: