Gdzie na Pomorzu znaleźć ciekawe miejsca? W Kołobrzegu jest ich całkiem sporo, a na pewno znajdą tu coś dla siebie rodziny z dziećmi. Główną atrakcją miasta jest molo i promenada nadmorska, gdzie znajduje się Pomnik Zaślubin Polski z Morzem oraz okazała latarnia morska. Od kilku lat w różnych częściach miasta pojawiają się zabawne rzeźby mew, które nawiązują do historii i turystycznego charakteru miasta. Zwiedzanie Kołobrzegu śladem wspomnianych rzeźb, może być atrakcyjną propozycją dla rodzin z dziećmi. Ciekawym miejscem w Kołobrzegu jest z pewnością także Muzeum Oręża Polskiego z historyczno-wojskową ekspozycją.
Województwo zachodniopomorskie obfituje także w inne ciekawe miejsca. Świnoujście to kolejne miasto w regionie, które cieszy się zainteresowaniem turystów i ma całkiem sporo do zaoferowania. Co sprawia, że miasto jest postrzegane jako podróżniczo ciekawe miejsce? Świnoujście bywa określane jako "miasto 44 wysp" i ma to związek z jego położeniem. Miasto ulokowane jest na kilkudziesięciu wyspach, choć zamieszkane są tylko trzy z nich. Między wyspami kursuje przeprawa promowa i sam przejazd nią postrzegany jest przez turystów jako atrakcja miasta. Przykłady innych ciekawych miejsc w Świnoujściu to m.in.:
Jakie ciekawe miejsca w Szczecinie warto zobaczyć, odwiedzając województwo zachodniopomorskie? Przykłady ciekawych miejsc w Szczecinie:
Zamek Kapituły Warmińskiej to jedna z największych atrakcji Olsztyna. zdjęcie ilustracyjne, Daniel Sztork, iStock
Ciekawe miejsca w Olsztynie wiążą się m.in. z postacią Mikołaja Kopernika - najsłynniejszego polskiego astronoma. Jednym z nich jest Zamek Kapituły Warmińskiej, który został wybudowany w XIV w. w stylu gotyckim. Przez pewien czas mieszkał w nim właśnie Mikołaj Kopernik i to jemu poświęcona jest część ekspozycji Muzeum Warmii i Mazur, które mieści się w zamku. Nieopodal zamku znajduje się pomnik Mikołaja Kopernika, przy którym można zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie. Niewątpliwie ciekawym miejscem w Olsztynie jest także Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne, które zostało otwarte 19 lutego 1973 r., dokładnie w 500. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika.
Jakie obiekty są warte obejrzenia w stolicy Podlasia? Ciekawe miejsca w Białymstoku, to m.in.
Bydgoszcz jest miastem pełnym interesujących atrakcji turystycznych. Ciekawe miejsca w Bydgoszczy, to m.in.:
Bydgoszcz Szymon Mucha / Shutterstock
Toruń bywa określany jako "miasto piernika". Ciekawe miejsca w Toruniu wiążą się naturalnie z symbolem miasta i są to m.in. Żywe Muzeum Piernika - czyli miejsce, gdzie można poznać historię wypieku toruńskiego piernika, a także Muzeum Toruńskiego Piernika - placówka, w której można podziwiać eksponaty związane z wyrobem pierników, np. formy piernikarskie używane w ubiegłych stuleciach. Ciekawe miejsca w Toruniu, to także wyjątkowe obiekty historyczne, w tym:
Łódź to miasto, w którym można atrakcyjnie spędzić czas z całą rodziną. Jakie ciekawe miejsca w Łodzi sprawdzą się podczas podróży z dziećmi? Na pewno warto odwiedzić zoo, w którym znajduje się największe w Polsce Orientarium. Atrakcją dla dzieci będzie z pewnością także zwiedzanie miasta szlakiem turystycznym "Łódź Bajkowa". W ramach projektu, w różnych częściach miasta zostały ustawione pomniki postaci znanych z dawnych dobranocek, m.in. pingwina Pik-Poka, czy pomnik kota Filemona i Bonifacego. Na słynnej ulicy Piotrkowskiej znajduje się natomiast pomnik Misia Uszatka. Spacerując najdłuższą ulicą w mieście, warto zajrzeć również na podwórze kamienicy przy ul. Piotrkowskiej 3. Znajdziemy tam wyjątkową instalację artystyczną - Pasaż Róży - którą tworzą setki odłamków luster. Dla miłośników kina, ciekawym miejscem w Łodzi będzie z pewnością Muzeum Kinematografii. Znajdziemy w nim m.in. rekwizyty z filmu "Kingsajz", a także ekspozycje związane z bohaterami bajek dla najmłodszych.
Ciekawe miejsca w Płocku, które należy obowiązkowo zobaczyć w czasie wizyty w mieście, to:
Jakie ciekawe miejsca w Lublinie należy zobaczyć odwiedzając stolicę województwa lubelskiego? Na uwagę na pewno zasługują obiekty historyczne, które przyciągają rzesze turystów. Wśród nich należy wymienić Stare Miasto, do którego prowadzi Brama Krakowska, czyli ocalały fragment XIV-wiecznych murów obronnych. Będąc na Starym Mieście, można przejść się podziemną trasą turystyczną, a także wstąpić do Regionalnego Muzeum Cebularza, czyli słynnej w regionie przekąski. Ciekawym miejscem w Lublinie dla każdego miłośnika historii, będzie także Zamek Lubelski oraz Majdanek, czyli dawny nazistowski obóz koncentracyjny.
Co można zobaczyć w województwie świętokrzyskim? Ciekawe miejsca w Kielcach - największym mieście i stolicy województwa, to m.in.:
Jakie ciekawe miejsca w Częstochowie w okolicach warto zobaczyć? W Olsztynie koło Częstochowy znajdują się ruiny dawnego zamku królewskiego. Jego historia sięga początku XIV w. i był on jednym z warownych obiektów mających za zadanie chronić granice państwa. Ciekawym miejscem w Częstochowie jest z pewnością miejsce, z którego słynie miasto, czyli klasztor na Jasnej Górze. Będąc w Częstochowie, warto odwiedzić także lokalne muzea techniki, tj. Muzeum Produkcji Zapałek i podziemne Muzeum Górnictwa Rud Żelaza.
OENSTOCHOVÁ - CZĘSTOCHOWA. Znana jest jako miasto pielgrzymkowe i rzeczywiście, Sanktuarium i klasztor paulinów na Jasne Górze są jej najmocniejszą stroną. Do cudownego obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej, zwanej też Czarną Madonną, co roku pielgrzymują 4 miliony katolików! z całego świata. Sanktuarium na Jasnej Górze Częstochowa/shutterstock
Ciekawe miejsca w Katowicach, które sprawią, że pobyt w mieście pozostanie na długo w pamięci, to m.in.:
Nieopodal Katowic znajdziemy także inne ciekawe miejsca. Gliwice, znajdujące się w odległości ok. 30 km od stolicy województwa śląskiego, to kolejne miasto w regionie, które warto odwiedzić i poznać jego historię. Na uwagę zasługuje na pewno rynek w Gliwicach. Ma on kształt kwadratu o boku długości 75 m. Jego centralnym budynkiem jest ratusz, który został wybudowany w XV w. Wieża zegarowa ratusza liczy 41,5 m, ale jest to najwyższy budynek w mieście. Ponad dwukrotnie wyższa (111 m) jest wieża nadawcza radiostacji gliwickiej. Radiostacja to kolejne ciekawe miejsce w mieście. Jest to obiekt zbudowany w latach 1934-1936, który składa się z trzech budynków oraz wspomnianej wyżej drewnianej wieży antenowej. Jeżeli zwiedzasz miasto z dziećmi, z pewnością ciekawym miejscem w Gliwicach, będzie dla Was makieta "Kolejkowo". Jest to największa makieta kolejowa w Polsce, dzięki której można poznać autentyczne budowle z regionu Śląska i nie tylko, pomniejszone w skali 1:25. W centrum Gliwic znajdziemy natomiast pochodzący z XIV w. Zamek Piastowski, w którym obecnie mieści się muzeum.
Miasto Zabrze w okresie po II wojnie światowej bywało określane jako "stolica polskiego górnictwa". Ciekawe miejsca w Zabrzu związane są właśnie z tym aspektem historii miasta. Mówiąc o największych atrakcjach Zabrza, nie sposób nie wspomnieć o kopalni Guido. Jest to dawna kopalnia węgla kamiennego, która obecnie jest udostępniona do zwiedzania przez turystów. Podczas zwiedzania kopalni Guido, turyści mają możliwość zjechać do podziemi solą, czyli windą górniczą, przyjrzeć się z bliska pracy maszyn górniczych, a także mogą obejrzeć znajdująca się na głębokości 170 m pod ziemią, kaplicę św. Barbary. Kolejne ciekawe miejsce w Zabrzu, to Sztolnia Królową Luiza. Składają się na nią obiekty naziemne i podziemne. Największą popularnością cieszy się właśnie podziemny spływ najdłuższym w Europie odcinkiem sztolni, biegnącej niemal pod centrum miasta.
Zagłębie Dąbrowskie to kolejny przemysłowy region w Polsce, w którym można odkryć ciekawe miejsca. W Sosnowcu - najludniejszym mieście Zagłębia - warte uwagi są m.in.:
W odległości nieco ponad 60 km od Sosnowca leży Rybnik. Ciekawe miejsca w Rybniku, które warto odwiedzić, to na pewno zabytkowa kopalnia "Ignacy". Jest to dawna kopalnia węgla kamiennego, która obecnie jest udostępniona do zwiedzania. Jej najciekawszymi eksponatami są maszyny wyciągowe o napędzie parowym, które są pokazowo uruchamiane dla turystów. Ciekawe miejsca w Rybniku to także te, gdzie można zażyć odpoczynku i relaksu na zewnątrz. Wśród nich wymienić należy jezioro Rybnickie, gdzie swój raj mają żeglarze i miłośnicy wędkowania, a także park Kozie Góry, będący pierwszym w Rybniku parkiem miejskim, założonym z inicjatywy przedsiębiorcy Juliusza Haase.
Jest połączeniem dwóch miast: Bielska i Białej i skrywa bardzo ciekawe miejsca. Bielsko-Biała - bo o niej mowa - to stosunkowo młode miasto, którego początek sięga 1951 r. Tworzące je miasta istniały jednak dużo wcześniej. Bielsko uzyskało prawa miejskie już w 1312 r., Biała natomiast w 1723 r. Jakie ciekawe miejsca skrywa Bielsko-Biała?
Żywiec to miasto znane w całym kraju z produkcji piwa i być może wiele osób nie wie, jakie możemy w nim znaleźć ciekawe miejsca. Żywiec może pochwalić się jedną z najpiękniejszych w kraju budowli klasycystycznych. Okazały Pałac Habsburgów, nazywany także Nowym Zamkiem, pochodzi z XVIII w., a w kolejnym stuleciu został przebudowany. Nieopodal znajduje się także Stary Zamek, w którym obecnie mieści się Muzeum Miejskie w Żywcu. Obie budowle zlokalizowane są przy przepięknym zabytkowym Parku Zamkowym, gdzie można zobaczyć tzw. Domek Chiński, czyli okazałą altanę pochodząca z II poł. XVIII w., a także odwiedzić mini zoo. Wracając jednak do produkcji piwa, to ciekawym miejscem w Żywcu jest także Muzeum Browaru Żywiec. Można w nim podziwiać eksponaty ukazujące historię żywieckiego browaru oraz przedmioty wykorzystywane do produkcji trunku.
Ciekawe miejsca w Rzeszowie, stolicy Podkarpacia, związane są m.in. z rodem Lubomirskich. Należą do nich dwie okazałe budowle, będące najbardziej reprezentacyjnymi obiektami w mieście. Jedną z nich jest Zamek, który został wzniesiony w 1906 r. w miejscu dawnego zamku Lubomirskich. Obecnie jest to siedziba sądu okręgowego. Drugą budowlą jest natomiast Letni Pałac Lubomirskich, czyli okazała rezydencja późnobarokowa, znajdująca się w sąsiedztwie zamku. Nieopodal można zobaczyć fontannę multimedialną, która efektownie wygląda zwłaszcza po zmroku. Ciekawe miejsca w Rzeszowie znajdziemy także na rynku miejskim. Najbardziej okazałą budowlą na rynku jest Ratusz, w którym przeplatają się cechy stylu neogotyckiego i neorenesansowego. Warto zejść również do rzeszowskich podziemi, czyli dawnych miejskich piwnic i tam zagłębić się w ciekawą historię Rzeszowa i regionu.
Na Podkarpaciu można znaleźć także inne ciekawe miejsca. Mielec, leżący na północny-zachód od Rzeszowa, to miasto słynące z tradycji lotniczych. Polskie Zakłady Lotnicze "Mielec" były największą polską wytwórnią lotniczą. Przykłady ciekawych miejsc w Mielcu? Głównym zabytkiem miasta jest dworek i park Oborskich. W dworku mieści się obecnie muzeum, w którym można podziwiać eksponaty pochodzące z różnych epok historycznych, m.in. naczynia pochodzące z czasów starożytnych oraz elementy wyposażenia wnętrz pochodzące z XIX w. Muzeum Historii Fotografii to kolejne, warte odwiedzenia ciekawe miejsce. Mielec to miasto, w którym mieszkał i prowadził działalność artystyczną słynny fotograf August Jaderny. To właśnie w zamieszkanym przez niego dawniej dworku - "Jadernówce" mieści się obecnie muzeum, w którym można podziwiać eksponaty ukazujące rozwój fotografii na przestrzeni lat. Ciekawym miejscem w Mielcu do odpoczynku na świeżym powietrzu będzie natomiast Góra Cyranowska, czyli rozległy park miejski, w którym znajdują się ścieżki do spacerów, jazdy rowerem, a także punkty widokowe oraz atrakcje dla rodzin z dziećmi.
Tarnów można zwiedzać złotym meleksem. Do końca sierpnia wszystkie miejsca są już zarezerwowane. Fot. Janusz Krzyżek / Wikimedia Commons / CC BY-SA 4.0
Tarnów, ze względu na wyjątkowe w skali kraju warunki meteorologiczne, bywa określany jako "polski biegun ciepła". Ciekawe miejsca w Tarnowie? Wśród nich na pewno należy wymienić górę św. Marcina, na której znajdują się ruiny Zamku Tarnowskich. Zamek został wybudowany w latach 1328-1331 i choć dziś pozostały po nim jedynie fundamenty, to jest to miejsce chętnie odwiedzane przez turystów, którzy z góry mogą podziwiać widok na panoramę miasta. Rynek tarnowski przez wiele osób uważany jest za jeden z najpiękniejszych w Polsce. Jego najbardziej okazałym budynkiem jest gotycko-renesansowy ratusz, w którym obecnie mieści się muzeum. Spacerując przy ratuszu, można spotkać przeszklony, kilkumetrowy dół (tzw. dół złoczyńców), w którym dawniej umieszczano więźniów. Jednym z najbardziej okazałych zabytków miasta jest z kolei Bazylika Katedralna Narodzenia NMP. W katedralnych wnętrzach znajduje się nagrobek Jana i Jana Krzysztofa Tarnowskich, będący największym w Polsce nagrobkiem renesansowym.
Jakie ciekawe miejsca w Nowym Sączu warto odwiedzić, aby poznać historię miasta i regionu?
Ciekawe miejsca w Zakopanem wiążą się z niepowtarzalnym charakterem miasta, które chętnie odwiedzają miłośnicy górskich wędrówek. Przykłady ciekawych miejsc w Zakopanem, to m.in.:
Zobacz też: Ciekawe miejsca w Polsce na weekendowy wypad albo dłuższy wyjazd wakacyjny