Zamki: Dolny Śląsk i inne regiony Polski. Gdzie znajdują się najciekawsze budowle?

Zamki Dolny Śląsk - to jeden z głównych celów podróży wszystkich miłośników ciekawych zabytków w tej części kraju. Zamki i reprezentacyjne budowle są wpisane w krajobraz Dolnego Śląska i jest tam ich rzeczywiście sporo, ale warto wiedzieć, gdzie jeszcze się wybrać, aby zobaczyć wyjątkowe historyczne miejsca w kraju.

Zamki Dolnego Śląska. Zamek Książ w Wałbrzychu

Zamki na Dolnym Śląsku to jedna z największych atrakcji turystycznych tego regionu. Jeżeli chcesz zobaczyć najbardziej imponujące zamki Dolnego Śląska, to koniecznie musisz odwiedzić zamek Książ w Wałbrzychu. To piękna, reprezentacyjna budowla, której historia sięga drugiej połowy XIII w. Najpiękniejszy widok na Książ roztacza się z punktu widokowego, który znajduje się po drodze na zamek. Zamek w Wałbrzychu jest jednym z najchętniej odwiedzanych obiektów wśród zamków Dolnego Śląska. 

Zamki dolnośląskie. Zamek Czocha

Jaka inna budowla zasługuje na uwagę, biorąc za kryterium zamki dolnośląskie? W miejscowości Sucha znajduje się kolejna imponująca budowla — zamek Czocha. Pochodzi z pierwszej połowy XIII w. Obecnie mieści się w nim hotel, ale zamek jest dostępny także dla zwiedzających.

Szlak Orlich Gniazd. Zamki na popularnym szlaku turystycznym

Szlak Orlich Gniazd to jeden z najbardziej atrakcyjnych szlaków turystycznych w Polsce. Zlokalizowane przy nim obiekty co roku przyciągają tłumy turystów. Zamki znajdujące się na Szlaku Orlich Gniazd, to m.in.:

  • Zamek w Ojcowie
  • Zamek w Bydlinie
  • Zamek Ogrodzieniec w Podzamczu
  • Zamek w Mirowie
  • Zamek w Bobolicach
  • Zamek w Olsztynie k. Częstochowy 

Zamki: Ojców nieopodal Krakowa

Zamek Ojców znajduje się w odległości niespełna 30 km od Krakowa. Zamek powstał w drugiej połowie XIV w. z inicjatywy Kazimierza Wielkiego. Dziś zamek Ojców to ruiny leżące na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego. Obiekt jest udostępniony zwiedzającym.

Zobacz wideo Taki widok na Tatry musisz zobaczyć choć raz w życiu

Zamki Małopolska. Zamek w Bydlinie

Ciekawym obiektem wśród zamków w Małopolsce, jest Zamek w Bydlinie. Jego historia sięga końca XIV w. i powstał jako obronna warownia. W okresie reformacji zamek pełnił funkcję zboru ariańskiego, a pod koniec XVI w. - kościoła katolickiego.

Zamki Jura Krakowsko-Częstochowska. Zamek Ogrodzieniec w Podzamczu

Jednym z najczęściej odwiedzanych zamków Jury Krakowsko-Częstochowskiej, jest Zamek Ogrodzieniec w Podzamczu. Jego powstanie datuje się na XIV-XV w. Obecnie na terenie zamku odbywają się różne imprezy i atrakcje dla turystów.

Zamki na Śląsku — zamek w Bobolicach

Odwiedzając zamki na Śląsku, warto zajechać do Bobolic, gdzie znajdziemy piękny zamek królewski, pochodzący z połowy XIV w. Obecnie w jego sąsiedztwie znajduje się hotel z widokiem na zamek. Zamek ze względu na bardzo dobry stan po renowacji służył jako plan filmowy dla produkcji historycznych i nie tylko.

Park Krajobrazowy Orlich Gniazd. Park Krajobrazowy Orlich Gniazd to przede wszystkim tajemnicze zamki, ale także przepiękne panoramy, malownicze dolinki, imponujące ostańce skalne, rozległe tajemnicze groty, wzgórza wapienne i jaskinie z nietoperzami. Największą atrakcją parku jest Szlak Orlich Gniazd, który łączy 25 zamków na wapiennych skałach, z których każdy ma ciekawą historię. Warto zobaczyć przede wszystkim zamki Mirów i Bobolice, ruiny zamku w Ogrodzieńcu, czy też zamek w Pieskowej Skale. Park Krajobrazowy Orlich Gniazd. Park Krajobrazowy Orlich Gniazd to przede wszystkim tajemnicze zamki, ale także przepiękne panoramy, malownicze dolinki, imponujące ostańce skalne, rozległe tajemnicze groty, wzgórza wapienne i jaskinie z nietoperzami. Największą atrakcją parku jest Szlak Orlich Gniazd, który łączy 25 zamków na wapiennych skałach, z których każdy ma ciekawą historię. Warto zobaczyć przede wszystkim zamki Mirów i Bobolice, ruiny zamku w Ogrodzieńcu, czy też zamek w Pieskowej Skale.  Zamek Ogrodzieniec/Shutterstock

Zamki Śląskie — zamek Mirów

Zamek Mirów to kolejny z zamków śląskich, które znajdują się na Szlaku Orlich Gniazd. Położony jest nieopodal zamku w Bobolicach. Niestety ze względu na słaby stan zachowania i toczącą się renowację nie ma możliwości zwiedzenia budynku, można jednak swobodnie poruszać się po błoniach zamkowych. 

Zamki Joannitów w Polsce. Swobnica 

Jeżeli interesują Cię zamki Joannitów w Polsce, to należy udać się w podróż do miejscowości Swobnica w województwie zachodniopomorskim. Zamek Joannitów w Swobnicy powstał w XIV w. i przez pewien czas był siedzibą komandorii. Z czasem zamek popadł w ruinę, którą dziś można podziwiać z zewnątrz. Dla turystów została udostępniona odrestaurowana wieża widokowa, z której rozpościera się widok na okolicę.

Zamki w Wielkopolsce. Zamek w Gołuchowie

Chcąc zobaczyć ciekawe zamki w Wielkopolsce, warto skierować się w stronę Gołuchowa. Położony nad rzeką Trzemną — monumentalny zamek — powstał w latach 1550-1560. W XIX w. został natomiast przebudowany z inicjatywy Izabeli z Czartoryskich Działyńskiej. Nieopodal zamku znajduje się Pokazowa Zagroda Zwierząt, gdzie można podziwiać m.in. żubry. 

Zamki Świętokrzyskie: Zamek Krzyżtopór

Gdzie w Świętokrzyskiem można zobaczyć interesujące zamki? Świętokrzyskie ma kilka obiektów wartych uwagi, które na pewno zainteresują każdego miłośnika historii. Wśród nich należy wymienić ruiny zamku Krzyżtopór w Ujeździe, znajdującym się niespełna 40 km od Sandomierza. Historia zamku Krzyżtopór sięga 1627 r., a budowa okazałej rezydencji trwała 17 lat. Do czasu wybudowania Wersalu, zamek w Ujeździe był największą budowlą pałacową w Europie. Dziś zamek Krzyżtopór to monumentalne ruiny, a spacer po nich przywołuje wyobrażenia o dawnej świetności zamku.

Zamki: Szczecin i Zamek Książąt Pomorskich

Inne ciekawe zamki? Szczecin może poszczycić się ciekawą i okazałą budowlą, położoną na wzgórzu zamkowym nieopodal Odry. Zamek Książąt Pomorskich — bo o nim mowa — to historyczna siedziba rodu Gryfitów, czyli władców księstwa pomorskiego. Początki zamku sięgają I połowy XIV w., ale w ciągu wieków swojego istnienia był wielokrotnie przebudowywany. Dziś zamek w Szczecinie jest nie tylko jednym z najważniejszych zabytków w mieście, ale także miejscem, gdzie odbywają się koncerty i imprezy kulturalne, a także organizowane są wystawy artystyczne. 

Zobacz też: Zamek w Morsku. Niedoceniana warownia na wapiennej skale

Więcej o: