Ciekawe miejsca do 100 km od Krakowa. Poznaj propozycje na krótkie, jednodniowe wycieczki

Ciekawe miejsca do 100 km od Krakowa? Jest ich całe mnóstwo. Zwiedzanie, rozrywka, odpoczynek na łonie natury - sposobów na spędzenie czasu wolnego w pobliżu Krakowa, jest sporo. Sprawdź najciekawsze oferty i wybierz najatrakcyjniejszą dla siebie.

Atrakcje blisko Krakowa: Kopalnia soli w Wieliczce

Wymieniając ciekawe atrakcje blisko Krakowa, na początek wybierzmy się do Wieliczki, oddalonej od miasta o ok. 16 km. Wieliczka słynna jest w kraju i poza jego granicami z kopalni soli i jest jednym z najciekawszych i najatrakcyjniejszych turystycznie miejsc w okolicy Krakowa. W czym tkwi jej fenomen? Kopalnia soli w Wieliczce to podziemna trasa turystyczna, na której spotkasz wiele niesamowitych ekspozycji z wykorzystaniem soli jako głównego budulca. Najbardziej spektakularne wrażenie zazwyczaj robi na zwiedzających kaplica św. Kingi. To właśnie to miejsce z okazałym solnym żyrandolem, najczęściej występuje na folderach reklamowych, a także znane jest z podręczników szkolnych. Nie każdy wie, że w kopalni soli w Wieliczce ukryte są podziemne jeziora, w tym sąsiadujące z kaplicą św. Kingi — jezioro w komorze Erazma Barącza. Koniecznie trzeba zobaczyć piękne solne figury i płaskorzeźby, w tym słynną "Ostatnią Wieczerzę".

Kopalnia WieliczkaKopalnia Wieliczka JohnKruger / shutterstock

Ciekawe miejsca w pobliżu Krakowa. Trudna historia Auschwitz

Historycznie ciekawe miejsca w pobliżu Krakowa, to m.in. dawny niemiecki obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu. Od Krakowa dzieli go odległość ok. 70 km. Auschwitz był największym obozem zagłady. W jego murach zginęło ponad milion osób — kobiet, mężczyzn i dzieci. Zaleca się zwiedzanie obozu z przewodnikiem, który w przystępny sposób przedstawi ten trudny kawałek historii. Obecnie dla turystów udostępnione są m.in. baraki więźniów przetrzymywanych w obozie, rampa wyładowcza, krematoria, komory gazowe. Obóz w Oświęcimiu jest ważnym i ciekawym miejscem w pobliżu Krakowa. Należy jednak mieć na uwadze, że nie zaleca się zwiedzania go z dziećmi poniżej 14. roku życia. 

Ciekawe miejsca Kraków: "Mała Chorwacja" w Zakrzówku

Inne ciekawe miejsca? Kraków nazywany bywa nieraz "małą Chorwacją". Skąd się wzięło to porównanie? Jedna z dzielnic Krakowa — Zakrzówek, może poszczycić się malowniczym kąpieliskiem skrytym wśród zieleni na terenie dawnego kamieniołomu. Krajobraz Zakrzówka przypomina swoim wyglądem wybrzeże w Chorwacji, stąd jego potoczna nazwa. Jest to bardzo atrakcyjne miejsce, położone nieco ponad 3 km od centrum Krakowa. Zakrzówek jest jednym z najlepszych w Polsce miejsc do nurkowania. Pod wodą można zobaczyć m.in. tablicę upamiętniającą Karola Wojtyłę, który był pracownikiem kamieniołomu w czasie II wojny światowej. 

Atrakcje blisko Krakowa: Energylandia w Zatorze

Jakie są jeszcze inne ciekawe miejsca do 100 km od Krakowa? W odległości nieco ponad 50 km od Krakowa znajduje się jeden z najsłynniejszych parków rozrywki w Polsce. Mowa o Energylandii w Zatorze. To ciekawe i atrakcyjne miejsce na mapie w pobliżu Krakowa, przeznaczone dla miłośników adrenaliny i mocnych wrażeń. Obiekt oferuje kilkanaście kolejek wysokogórskich, zjeżdżalni, tory wodne, karuzele i atrakcje dla najmłodszych. Największy park rozrywki w Polsce jest idealnym rozwiązaniem na wypad z dziećmi. 

Zobacz wideo Energylandia - tak wyglądają procedury bezpieczeństwa w parku

Ciekawe miejsca w okolicy Krakowa: Pustynia Błędowska to ewenement w skali całego kraju

Ciekawe miejsca w okolicy Krakowa to także unikatowe miejsca przyrodnicze. Jakie ciekawe miejsca do 100 km od Krakowa, zostały wykreowane przez naturę? W pobliżu Krakowa położona jest Pustynia Błędowska, czyli jeden z największych cudów natury w Polsce. Pustynia zajmuje obszar ok. 32 km² i nazywana jest popularnie "polską Saharą". Jest to największy w Polsce obszar piasków lotnych. Charakter tej niebywałej atrakcji blisko Krakowa sprawił, że stała się ona scenografią podczas kręcenia filmów: "Faraon" oraz "W pustyni i w puszczy". W XIX w. na obszarze Pustyni Błędowskiej podobno można było zaobserwować burze piaskowe. 

Atrakcje koło Krakowa: zajrzyj do jaskiń

Warte zainteresowania atrakcje koło Krakowa, również będące dziełem natury, to przepięknie wyrzeźbione jaskinie. Przykładem ciekawego miejsca do 100 km od Krakowa, jest Jaskinia Wierzchowska. Z Krakowa można się do niej dostać w niespełna pół godziny samochodem. Jest to najdłuższa — licząca niespełna 1000 m — trasa turystyczna wiodąca przez jaskinię. Będąc w tej okolicy, warto zajrzeć również do pobliskiej Jaskini Nietoperzowej. Jak sama nazwa wskazuje, jest to miejsce zimowania nietoperzy. Aby je spotkać, najlepiej wybrać się do jaskini w okresie późnej jesieni lub wczesnej wiosny. Oba miejsca są chętnie odwiedzane przez turystów z całej Polski, stanowiąc jedne z ciekawszych miejsc blisko Krakowa. 

Zobacz też: Nowa letnia atrakcja i tłumy chętnych. Wprowadzono limity i odnotowano kolejne problemy

Więcej o: