Trójstyk graniczny, czyli spotkanie trzech państw. Gdzie w Polsce znajdują się te ciekawe miejsca?

Trójstyk graniczny to miejsce, w którym łączą się granice trzech sąsiadujących ze sobą państw. Nie każdy kraj na świecie może pochwalić się takimi ciekawymi miejscami, a w Polsce mamy ich kilka. Gdzie się znajdują i jak wyglądają trójstyki graniczne w naszym kraju?

Co to jest trójstyk graniczny? Definicja

Co to jest trójstyk graniczny? Jest to miejsce oddzielające granice trzech sąsiadujących ze sobą państw. Trójstyki graniczne często mają formę słupów, obelisków, czy kolumn z wyraźnie zaznaczoną granicą poszczególnych państw, np. za pomocą flagi czy nazwy kraju, którego terytorium kończy się w danym miejscu. Polska, jako kraj sąsiadujących z kilkoma państwami, posiada również kilka takich miejsc. Warto jednak zaznaczyć, że nie każdy kraj na świecie może się tym pochwalić. Jako ciekawostkę można wspomnieć, że trójstyków granicznych nie mają w ogóle Stany Zjednoczone, a najwięcej ma ich Rosja oraz Chiny.

O tym, czy dany kraj ma w swoim obrębie miejsca styku trzech granic, naturalnie decyduje jego położenie. Pozbawione są ich kraje wyspiarskie oraz państwa sąsiadujące tylko z jednym krajem. Trójstyk graniczny zazwyczaj stanowią ciekawą atrakcję turystyczną. Najsłynniejszym w Europie trójstykiem granicznym, jest ten, który oddziela granicę Niemiec, Holandii i Belgii. Znajduje się na górze Vaalserberg i potocznie bywa nazywany punktem trzech krajów.

Ile w Polsce jest trójstyków granicznych? 

Ile w Polsce jest trójstyków granicznych? W naszym kraju można znaleźć 6 takich miejsc. Gdzie się znajdują? Lokalizacje trójstyków granicznych w Polsce przedstawiają się następująco:

  • trójstyk graniczny Polski z Litwą i Rosją — znajduje się w pobliżu miejscowości Bolcie i Wisztyniec
  • trójstyk graniczny Polski z Litwą i Białorusią — znajduje się nad rzeką Marycha, nieopodal miejscowości Stanowisko
  • trójstyk graniczny Polski z Białorusią i Ukrainą — znajduje się na rzece Bug nieopodal Włodawy
  • trójstyk graniczny Polski z Ukrainą i Słowacją — znajduje się na szczycie Krzemieniec w paśmie Bieszczad
  • trójstyk graniczny Polski ze Słowacją i Czechami — znajduje się pomiędzy miejscowościami Jaworzynka, Czerne i Herczawa
  • trójstyk graniczny Polski z Czechami i Niemcami — znajduje się pomiędzy miejscowościami Porajów, Hrádek nad Nisou i Żytawa 
Zobacz wideo Kontrole na granicach. Ruch graniczny w Europie został ograniczony

Trójstyk graniczny z Polską. Jakie kraje oddziela koryto potoku? 

Trójstyk graniczny z Polską. Jakie kraje oddziela koryto potoku? Trzykilometrowy strumień, który ma aż trzy nazwy, to miejsce trójstyku granicznego Polska-Słowacja-Czechy. Jest to jeden z najmłodszych trójstyków granicznych w Polsce. Powstał w 1993 r., po rozpadzie Czechosłowacji. Wawrzaczowy Potok to nazwa, która dla określenia owego strumienia, używana jest w Polsce. W Czechach nosi miano Potoku Kubankowskiego, natomiast na Słowacji używa się nazwy Potok Gorylów. Symbolem trójstyku granicznego w tym miejscu, są trzy granitowe słupy graniczne. Polski i czeski znajdują się w swoim bezpośrednim sąsiedztwie, natomiast słowacki ulokowany jest po drugiej stronie mostu przebiegającego przez wspomniany potok. Każdy obelisk ma ponad dwa metry wysokości i wagę ponad 800 kg.

Gdzie w Polsce znajduje się trójstyk graniczny położony najwyżej?

Gdzie w Polsce znajduje się trójstyk graniczny położony najwyżej? Jest to trójstyk graniczny znajdujący się na bieszczadzkim Krzemieńcu. Trójstyk graniczny Polska-Ukraina-Słowacja położony jest na wysokości 1208 m n.p.m. Jego szczyt porośnięty jest lasem, natomiast symbolem trójstyku granicznego na Krzemieńcu, jest granitowy obelisk. Znajdują się na nim godła trzech państw sąsiadujących ze sobą w tym miejscu. Warto wspomnieć, że trójstyk graniczny na Krzemieńcu jest miejscem, gdzie spotykają się trzy parki narodowe:

  • po stronie polskiej - Bieszczadzki Park Narodowy
  • po stronie ukraińskiej - Użański Park Narodowy
  • po stronie słowackiej - Park Narodowy "Połoniny"

Jak dostać się na trójstyk graniczny Polska-Ukraina-Białoruś?

Jak dostać się na trójstyk graniczny Polska-Ukraina-Białoruś? Rzeka Bug na wysokości Włodawy, a dokładniej — między miejscowościami Sobibór i Orchówek, to miejsce graniczne między Polską a Ukrainą i Białorusią. W miejscu trójstyku granicznego po stronie polskiej ustawiony jest charakterystyczny znak graniczny. Dotrzeć tam można na dwa sposoby — drogą lądową lub wodną — spływem kajakowym. Jest to o tyle ciekawe miejsce, że trójstyk graniczny Polska-Ukraina-Białoruś, jako jedyny przebiega na rzece. Punktami charakterystycznymi w okolicy trójstyku granicznego na rzece Bug, są drewniana wiata oraz stara przepompownia wody.

Zobacz też: Turyści jakby nic pozowali do zdjęć. Zostali surowo ukarani przez Straż Graniczną

Więcej o: