Co to jest trójstyk graniczny? Jest to miejsce oddzielające granice trzech sąsiadujących ze sobą państw. Trójstyki graniczne często mają formę słupów, obelisków, czy kolumn z wyraźnie zaznaczoną granicą poszczególnych państw, np. za pomocą flagi czy nazwy kraju, którego terytorium kończy się w danym miejscu. Polska, jako kraj sąsiadujących z kilkoma państwami, posiada również kilka takich miejsc. Warto jednak zaznaczyć, że nie każdy kraj na świecie może się tym pochwalić. Jako ciekawostkę można wspomnieć, że trójstyków granicznych nie mają w ogóle Stany Zjednoczone, a najwięcej ma ich Rosja oraz Chiny.
O tym, czy dany kraj ma w swoim obrębie miejsca styku trzech granic, naturalnie decyduje jego położenie. Pozbawione są ich kraje wyspiarskie oraz państwa sąsiadujące tylko z jednym krajem. Trójstyk graniczny zazwyczaj stanowią ciekawą atrakcję turystyczną. Najsłynniejszym w Europie trójstykiem granicznym, jest ten, który oddziela granicę Niemiec, Holandii i Belgii. Znajduje się na górze Vaalserberg i potocznie bywa nazywany punktem trzech krajów.
Ile w Polsce jest trójstyków granicznych? W naszym kraju można znaleźć 6 takich miejsc. Gdzie się znajdują? Lokalizacje trójstyków granicznych w Polsce przedstawiają się następująco:
Trójstyk graniczny z Polską. Jakie kraje oddziela koryto potoku? Trzykilometrowy strumień, który ma aż trzy nazwy, to miejsce trójstyku granicznego Polska-Słowacja-Czechy. Jest to jeden z najmłodszych trójstyków granicznych w Polsce. Powstał w 1993 r., po rozpadzie Czechosłowacji. Wawrzaczowy Potok to nazwa, która dla określenia owego strumienia, używana jest w Polsce. W Czechach nosi miano Potoku Kubankowskiego, natomiast na Słowacji używa się nazwy Potok Gorylów. Symbolem trójstyku granicznego w tym miejscu, są trzy granitowe słupy graniczne. Polski i czeski znajdują się w swoim bezpośrednim sąsiedztwie, natomiast słowacki ulokowany jest po drugiej stronie mostu przebiegającego przez wspomniany potok. Każdy obelisk ma ponad dwa metry wysokości i wagę ponad 800 kg.
Gdzie w Polsce znajduje się trójstyk graniczny położony najwyżej? Jest to trójstyk graniczny znajdujący się na bieszczadzkim Krzemieńcu. Trójstyk graniczny Polska-Ukraina-Słowacja położony jest na wysokości 1208 m n.p.m. Jego szczyt porośnięty jest lasem, natomiast symbolem trójstyku granicznego na Krzemieńcu, jest granitowy obelisk. Znajdują się na nim godła trzech państw sąsiadujących ze sobą w tym miejscu. Warto wspomnieć, że trójstyk graniczny na Krzemieńcu jest miejscem, gdzie spotykają się trzy parki narodowe:
Jak dostać się na trójstyk graniczny Polska-Ukraina-Białoruś? Rzeka Bug na wysokości Włodawy, a dokładniej — między miejscowościami Sobibór i Orchówek, to miejsce graniczne między Polską a Ukrainą i Białorusią. W miejscu trójstyku granicznego po stronie polskiej ustawiony jest charakterystyczny znak graniczny. Dotrzeć tam można na dwa sposoby — drogą lądową lub wodną — spływem kajakowym. Jest to o tyle ciekawe miejsce, że trójstyk graniczny Polska-Ukraina-Białoruś, jako jedyny przebiega na rzece. Punktami charakterystycznymi w okolicy trójstyku granicznego na rzece Bug, są drewniana wiata oraz stara przepompownia wody.
Zobacz też: Turyści jakby nic pozowali do zdjęć. Zostali surowo ukarani przez Straż Graniczną