Góry Sowie zapraszają na zimowy wypoczynek, na poszukiwanie urokliwych zakątków i odkrywanie zagadek możesz wybrać się jeszcze w tym sezonie. Ośnieżone szczyty, tajemnicze podziemia i zamkowe komnaty czekają na turystów. Lista ciekawych miejsc na zimę 2022/23 w Górach Sowich dostępna jest poniżej. Pakuj się już dziś i wyrusz na górską wyprawę podczas pierwszego długiego weekendu w 2023 roku!
Rościszów i widok na Góry Sowie Fot. Bartlomiej Barczyk/ Agencja Wyborcza.pl
Piękne miejsca na zimę 2022/23 w Górach Sowich zapraszają turystów. A dla tych, którzy mają w planach zimową wspinaczkę Wielka Sowa to idealny kierunek. Jak dostać się na szczyt zimową porą? Poniżej znajdziesz wszystkie niezbędne wskazówki:
Wieża widokowa na szczycie Wielkiej Sowy. Przy dobrej pogodzie widać z niej Wrocław. Fot. Rafal Mielnik
Co jeszcze warto zobaczyć w Górach Sowich? Poniżej znajdziesz kilka urokliwych zakątków dla zakochanych, czyli najlepsze romantyczne miejsca na zimę 2022/23.
Miłośnicy mocnych wrażeń mogą przeżyć romantyczną przygodę w kompleksie Riese. W latach 40. w rejonie Gór Sowich Niemcy prowadzili tajne prace budowlane pod kryptonimem Riese, czyli Olbrzym. Legenda głosi, że miała tam powstać kwatera główna Hitlera oraz tajne laboratoria, ale obiekt nigdy nie został ukończony. Aktualnie podziemia dostępne są dla zwiedzających, może nie jest to typowe miejsce romantyczne na zimę 2022/23 w Górach Sowich, ale z pewnością znajdą się pary będące miłośnikami tajemniczych podziemi.
Gdzie na weekend w Polsce? Góry Sowie skrywają w sobie wiele tajemnic. Fot. Mieczysław Michalak / Agencja Wyborcza.pl
Kolejnym ciekawym obiektem związanym z działalnością Hitlera w okolicach Gór Sowich jest Zamek Książ, będący dawną siedzibą bogatego rodu Hochbergów, który przez długi utracił rodzinną posiadłość. Władzom nazistowskim udało się przejąć zamek w ramach spłaty długów, ale bez zgody właścicieli. Po zajęciu obiektu zaczęła się dewastacja bogato zdobionych pomieszczeń, które od tej pory miały być po prostu funkcjonalne. Na dziedzińcu powstał szyb wentylacyjny o głębokości 40 metrów i zaczęto drążyć sieć podziemnych tuneli. W 2018 roku obiekty zostały oddane do zwiedzania.
Zobacz też: Malownicze miejsca na zimę 2022 w Sudetach. Wodospad Kamieńczyka na czele rankingu