Malownicze miejsca na zimę 2022/23 w Górach Sowich - piękne widoki i tajne podziemia

Malownicze miejsca na zimę 2022/23 w Górach Sowich zachwycą każdego. Najstarsze pasmo Sudetów to jeden z ciekawszych kierunków na zimową wyprawę. Jakie tajemnice kryje Wielka Sowa i co warto zobaczyć w okolicy? Podpowiadamy.

 

Lista ciekawych miejsc na zimę 2022/23 w Górach Sowich - co warto zobaczyć?

Góry Sowie zapraszają na zimowy wypoczynek, na poszukiwanie urokliwych zakątków i odkrywanie zagadek możesz wybrać się jeszcze w tym sezonie. Ośnieżone szczyty, tajemnicze podziemia i zamkowe komnaty czekają na turystów. Lista ciekawych miejsc na zimę 2022/23 w Górach Sowich dostępna jest poniżej. Pakuj się już dziś i wyrusz na górską wyprawę podczas pierwszego długiego weekendu w 2023 roku!

Rościszów i widok na Góry SowieRościszów i widok na Góry Sowie Fot. Bartlomiej Barczyk/ Agencja Wyborcza.pl

Zobacz wideo Aplikacje dla miłośników górskich wycieczek

Piękne miejsca na zimę 2022/23 w Górach Sowich - Wielka Sowa 

Piękne miejsca na zimę 2022/23 w Górach Sowich zapraszają turystów. A dla tych, którzy mają w planach zimową wspinaczkę Wielka Sowa to idealny kierunek. Jak dostać się na szczyt zimową porą? Poniżej znajdziesz wszystkie niezbędne wskazówki: 

  • Szczyt Wielka Sowa należy do Korony Gór Polski i wznosi się na wysokość 1015 m n.p.m. Wspinaczka na najwyższy szczyt Gór Sowich nie sprawia większych problemów, nawet zimą.  
  • Do wyboru mamy cztery szlaki z czterech stron świata, które łączą się u podnóża wieży widokowej na szczycie. 
  • Ze względu na piękne widoki po drodze oraz możliwość obserwacji narciarzy, zimowi turyści polecają szlak czerwony. Wiedzie on na górę lekkim wzniesieniem do schroniska Orzeł. 
  • Po kilkunastu minutach marszu od schroniska znajdziemy się na szczycie. 
  • Z wieży widokowej rozpościera się piękny widok na Karkonosze, Góry Orlickie, Ślężę oraz Masyw Śnieżki. 

Wieża widokowa na szczycie Wielkiej Sowy. Przy dobrej pogodzie widać z niej Wrocław.Wieża widokowa na szczycie Wielkiej Sowy. Przy dobrej pogodzie widać z niej Wrocław. Fot. Rafal Mielnik

Co jeszcze warto zobaczyć w Górach Sowich? Poniżej znajdziesz kilka urokliwych zakątków dla zakochanych, czyli najlepsze romantyczne miejsca na zimę 2022/23.

Najlepsze miejsca romantyczne na zimę 2022/23 w Górach Sowich - co kryje się pod powierzchnią? 

Miłośnicy mocnych wrażeń mogą przeżyć romantyczną przygodę w kompleksie Riese. W latach 40. w rejonie Gór Sowich Niemcy prowadzili tajne prace budowlane pod kryptonimem Riese, czyli Olbrzym. Legenda głosi, że miała tam powstać kwatera główna Hitlera oraz tajne laboratoria, ale obiekt nigdy nie został ukończony. Aktualnie podziemia dostępne są dla zwiedzających, może nie jest to typowe miejsce romantyczne na zimę 2022/23 w Górach Sowich, ale z pewnością znajdą się pary będące miłośnikami tajemniczych podziemi. 

Gdzie na weekend w Polsce? Góry Sowie skrywają w sobie wiele tajemnic.Gdzie na weekend w Polsce? Góry Sowie skrywają w sobie wiele tajemnic. Fot. Mieczysław Michalak / Agencja Wyborcza.pl

Kolejnym ciekawym obiektem związanym z działalnością Hitlera w okolicach Gór Sowich jest Zamek Książ, będący dawną siedzibą bogatego rodu Hochbergów, który przez długi utracił rodzinną posiadłość. Władzom nazistowskim udało się przejąć zamek w ramach spłaty długów, ale bez zgody właścicieli. Po zajęciu obiektu zaczęła się dewastacja bogato zdobionych pomieszczeń, które od tej pory miały być po prostu funkcjonalne. Na dziedzińcu powstał szyb wentylacyjny o głębokości 40 metrów i zaczęto drążyć sieć podziemnych tuneli. W 2018 roku obiekty zostały oddane do zwiedzania. 

Zobacz też: Malownicze miejsca na zimę 2022 w Sudetach. Wodospad Kamieńczyka na czele rankingu

Więcej o: